MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok przestępny 2020 jest dłuższy. Co to oznacza? Ile dni jest w roku przestępnym i jak obliczyć lata przestępne?

Aleksander Król
Rok przestępny. Ile liczy dni? Jak obliczyć lata przestępne?
Rok przestępny. Ile liczy dni? Jak obliczyć lata przestępne? pixabay
W 2020 roku luty ma 29 dni, a to oznacza, że rok 2020 to rok przestępny. Czym się charakteryzuje? Jak często wypada rok przestępny? Ile liczy dni taki rok? Jak obliczyć lata przestępne? Czy w dłuższym roku przestępnym jest więcej dni wolnych od pracy? Ile jest niedziel handlowych w 2020 roku? W jakich dniach wypadają święta?

Rok przestępny

Rok 2020 jest dłuższy – ma 366 dni, bo to rok przestępny. Co to takiego? Rok przestępny to rok kalendarzowy, którego długość w celu dopasowania roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego jest zwiększona w stosunku do lat nieprzestępnych, które liczą 365 dni.

Rok przestępny występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce).

Nie przegap

Kiedy wystepuje rok przestępny

Rok przestępny występuje co 4 lata. Mamy 2020 rok, a więc kolejne lata przestępne to 2024, 2028 czy 2032.

W Polsce obowiązuje kalendarz gregoriański, w którym rok przestępny jest dłuższy o jeden dzień występujący w lutym, który ma wtedy 29 zamiast 28 dni.

Dodatkowym dniem w kalendarzu liturgicznym tradycyjnie nie jest jednak 29 lutego, ale dzień dodawany między 23 a 24 lutego.

Dodanie tego dnia powoduje przesunięcie obchodzonych w kościele katolickim wspomnień świętych w okresie 24–28 lutego na następny dzień. Wiąże się to z praktyką starożytnego Rzymu, gdzie od czasów Cezara dzień przestępny wprowadzano przez powtórzenie 24 lutego.

Ile dni wolnych od pracy w roku 2020?

W 2020 roku mamy 111 dni wolnych. Z 26-dniowym urlopem nie będziemy pracować przez ponad jedną trzecią roku. W tym roku najbardziej leniwy będzie maj z jedenastoma dniami wolnymi od pracy.

Wielkanoc w 2020 roku przypada: 12 i 13 kwietnia. 1 maja to piątek. Mamy więc trzy kolejne wolne dni, choć Święto Konstytucji 3 Maja to niedziela. Dzień Matki wypada 26 maja we wtorek. Piąta - ostatnia niedziela maja to Zielone Świątki.

1 czerwca - Dzień Dziecka wypada w poniedziałek. W tym roku Boże Ciało wypada zwyczajowo w czwartek 11 czerwca.
W lipcu nie ma żadnych świąt, a soboty i niedziele są tylko po cztery.

Sierpniowe Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia.

Wszystkich Świętych to niedziela. Listopadowe Święto Niepodległości wypada w środę. Na Andrzejkach bawimy się w niedzielę, Barbórka wypada w piątek. Mikołajki to niedziela 6 grudnia.

Długo będziemy się byczyć w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
W 2020 roku Wigilia wypada w czwartek, więc Boże Narodzenie będzie długie. Podobnie tydzień później okres noworoczny. Nowy Rok w 2021 wypada w piątek.

Rok 2020 jest przestępny a więc dłuższy o jeden dzień od nieprzestępnego, co nie oznacza, że będziemy mogli przeznaczyć więcej dni na zakupy.

W 2020 roku niedziel handlowych jest tylko siedem (w 2019 roku było ich 15): 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

Zobacz koniecznie

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono rok przestępny?

Lata przestępne zostały pierwszy raz wprowadzone już w 238 roku p.n.e. w Egipcie, gdy zaczęto uwzględniać dodatkowy dzień co cztery lata. W roku 45 p.n.e. Juliusz Cezar wprowadził tę samą rachubę w Rzymie (stąd kalendarz juliański). Dodatkowy dzień zyskał najkrótszy miesiąc – luty – który w tym czasie był też ostatnim miesiącem roku. Błąd tej rachuby wynosi ok. 1 dobę na 128 lat, ponieważ rok zwrotnikowy jest nieco krótszy niż 365,25 dnia.

Do dziś ten system jest stosowany w różnych kalendarzach kościołów prawosławnych. Również w astronomii używa się roku juliańskiego jako jednostki czasu.

Obecnie powszechnie stosuje się rachubę zgodną z kalendarzem gregoriańskim wprowadzonym w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Zgodnie z modyfikacją kalendarza juliańskiego: nie uznaje się lat przestępnych wypadających na koniec wieku, z wyjątkiem tych, w których liczba stuleci jest podzielna przez 4.

Jak obliczyć lata przestępne? Co ile wypada rok przestępny?

Inaczej mówiąc w myśl tej reguły latami przestępnymi są te, których numeracja:

  • jest podzielna przez 4 i niepodzielna przez 100 lub
  • jest podzielna przez 400

Dotychczas według tej reguły lata 1600 i 2000 były przestępnymi, a lata 1700, 1800, 1900 nie. W przyszłości rok 2100 nie będzie rokiem przestępnym.

Modyfikacja kasuje 15 lat przestępnych na każde 2000 lat co zmniejsza błąd kalendarza juliańskiego o 1 dobę na 133 lata, dlatego błąd tej rachuby wynosi 1 dobę na nieco ponad 3322 lat.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni