Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2020/21 w Świętochłowicach. Świętochłowice przygotowują się na powrót uczniów do szkół. Koniec z nauką zdalną

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Uczniowie od 1 września wracają do szkół
Uczniowie od 1 września wracają do szkół Obraz klimkin z Pixabay
Rok szkolny 2020/21 w Świętochłowicach. Miasto przygotowuje się na powrót uczniów do szkół. Mimo trwającej pandemii koronawirusa, Dariusz Piontkowski minister edukacji narodowej, zapowiedział powrót pd 1 września do nauki w szkolnych ławach.

Świętochłowice: powrót do nauki w szkołach

To już koniec nauki zdalnej. Minister edukacji narodowej potwierdził powrót do szkół. Od 1 września uczniowie mają uczyć się w szkole. Do szkół wrócą także uczniowie ze Świętochłowic. W szkołach podstawowych w Świętochłowicach w nowym roku szkolnym 2020/2021 będzie około 3290 uczniów. W przypadku szkół ponadpodstawowych rekrutacja nadal trwa.

- Szacujemy, że we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych (licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły specjalne przysposabiające do pracy, liceum dla dorosłych, szkoła podstawowa dla dorosłych, szkoła policealna), naukę rozpocznie około 1000 uczniów, dla których organem prowadzącym jest gmina Świętochłowice - mówi Adrian Blondzik z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Przypomnijmy, że w Świętochłowicach, tak ja w całej Polsce, nauczanie zdalne prowadzone były od 16 marca aż do zakończenia roku szkolnego, czyli do 26 czerwca 2020 roku. Oczywiście powodem takich zajęć była epidemia koronawirusa, która niestety nie zatrzymała się do dzisiaj.

- Zarówno uczniowie jak i nauczyciele wraz z całym personelem niepedagogicznym zdali egzamin z lekcji jaką nam zgotował los. Zajęcia zdalne, a w dalszej kolejności zajęcia stacjonarne z uczniami klas I-III, konsultacje dla ósmoklasistów, maturzystów, zajęcia świetlicowe itp. odbywały się bez zakłóceń, zgodnie z zaleceniami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji, Głównego Inspektoratu Sanitarnego - podkreśla Adrian Blondzik.

Dodajmy, że szkoły w Świętochłowicach dysponują obecnie dostateczną ilością sprzętu i dostępu do internetu. W czasie trwania wakacji w placówkach, w których internet nie działał dostatecznie sprawnie, zostały przeprowadzone prace modernizacyjne. Dodatkowo w placówkach, które do tej pory nie pracowały z dziennikiem elektronicznym, został on zainstalowany.

Świętochłowice otrzymały także wsparcie w ramach grantu: "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu
do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach ZDALNA SZKOŁA". Miasto otrzymało dla szkół 119 laptopów oraz 50 tabletów. Ponadto cyklicznie placówki były zaopatrywane w niezbędne środki czystości, dezynfekujące, środku ochrony osobistej.

- W przypadku zgłoszeń potrzeb w jakimkolwiek zakresie, miasto będzie realizowało potrzeby na bieżąco - dodaje Adrian Blondzik z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Rok szkolny 2020/21: koniec z nauką zdalną

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, Dariusz Piontkowski minister edukacji narodowej, zapowiedział powrót od 1 września do nauki w szkolnych ławach.

- 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, podczas konferencji 5 sierpnia i przedstawił działania ministerstwa podejmowane w zakresie organizacji roku szkolnego 2020/2021.

Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny:

  • częste mycie rąk,
  • ochrona podczas kichania i kaszlu,
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki,
  • regularne czyszczenie pomieszczeń.

Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii

Rekomendacje Ministerstwa Edukacji zakładają trzy modele edukacji: tradycyjna forma kształcenia, mieszana forma kształcenia (hybrydowa) i kształcenie zdalne. Na stronie ministerstwa jest opis danego wariantu.

- Rekomendacje Ministerstwa Edukacji zakładają trzy modele edukacji: tradycyjny, hybrydowy i zdalny ale główne założenie opiera się na tradycyjnym modelu - uczniowie wracają do szkól i ław szkolnych. Sytuacja jest dynamiczna zatem decyzje będą podejmowane na bieżąco zarówno przez władze centralne jak i na niższym szczeblu. Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., już zostały opublikowane. Bezwzględnie się do nich zastosujemy - zaznacza Adrian Blondzik z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo