Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny w Katowicach. Uczniowie klas V-VIII oraz młodzież szkół średnich rozpoczną od nauki hybrydowej. Co to oznacza?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Do szkół 1 września tradycyjnie powrócą tylko najmłodsi uczniowie i pierwszoklasiści szkół ponadpodstawowych. Klasy V-VIII szkół podstawowych oraz młodzież od drugiej klasy szkół średnich będą pracować w trybie hybrydowym.
Do szkół 1 września tradycyjnie powrócą tylko najmłodsi uczniowie i pierwszoklasiści szkół ponadpodstawowych. Klasy V-VIII szkół podstawowych oraz młodzież od drugiej klasy szkół średnich będą pracować w trybie hybrydowym. Paweł Relikowski
Nie wszyscy uczniowie w Katowicach wrócą w pierwszym tygodniu września do szkół. Urzędnicy tutejszego magistratu poinformowali, że część młodzieży rozpocznie rok szkolny od nauki w systemie hybrydowym. To znaczy, że część uczniów będzie przychodziła na lekcje przez tydzień, a druga połowa będzie miała w tym czasie lekcje zdalnie. Zgodzić się jeszcze musi tylko sanepid.

Wariantem hybrydowym objęci zostaną uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich, za wyjątkiem klas pierwszych. Taką decyzję podjęły władze Katowic wspólnie z dyrektorami szkół w środę, 26 sierpnia. Dyskusje na ten temat prowadzone były jednak już od dłuższego czasu.

– Drobiazgowo analizowaliśmy sytuację i rozważaliśmy kilka różnych wariantów – zapewnia prezydent Marcin Krupa. – Uznaliśmy, że kierować będziemy się nie tylko kwestiami epidemicznymi, ale także społecznymi i edukacyjnymi. Oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli odgrywa priorytetową rolę. Dlatego chcemy, by od 1 września wdrożony został w Katowicach tzw. hybrydowy model nauczania. Zgodnie z wytycznymi MEN – tłumaczy.

Dwa warianty hybrydy do wyboru

Dyrektorzy mają dwa warianty do wyboru. W pierwszym połowa klas w danym tygodniu przychodzi do szkoły, a połowa odbywa zajęcia zdalnie i w kolejnym tygodniu następuje rotacja. W drugim wariancie w pierwszym tygodniu przychodzi połowa uczniów danej klasy, a druga połowa ma zdalne zajęcia i po tygodniu następuje zamiana.

Pakiet propozycji został jeszcze tego samego dnia przekazany do sanepidu. Od 1 września, przypomnijmy, każde takie rozwiązanie musi zostać skonsultowane z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, którego opinia jest w tej kwestii wiążąca.

Klasy I-IV oraz pierwszoklasiści szkół średnich uczą się tradycyjnie

Zgodnie z koncepcją urzędników, uczniowie klas I-IV oraz pierwszoklasiści szkół ponadpodstawowych będą uczyć się tradycyjnie.

– Analizując całą sytuację, wzięliśmy pod uwagę liczne głosy rodziców najmłodszych dzieci, którzy w wielu przypadkach nie mogą sobie pozwolić na to, by kolejne tygodnie spędzać w domu – argumentuje decyzję prezydent Krupa. – Dodatkowo, w zwykłym trybie, rok szkolny rozpoczną uczniowie pierwszych klas szkół średnich. Zależy nam na tym, by mieli możliwość zapoznania się ze swoimi nauczycielami – bo trudno jest prowadzić edukację zdalną, jeśli uczeń i nauczyciel nigdy nie mieli okazji się poznać.

Nie przeocz

Jak zapewniają urzędnicy, wszystkie szkoły - zgodnie z ministerialnymi zaleceniami - zostały już wyposażone w maseczki, płyny do odkażania, przyłbice.

– Wdrożyliśmy w Katowicach procedury bezpieczeństwa dotyczące m.in.: przyprowadzania dzieci do szkół, stwierdzenia podejrzenia zachorowania ucznia w szkole, spożywania posiłków czy też przerw. Uruchomiliśmy także bank dobrych praktyk, dzięki któremu dyrektorzy będą wymieniać się doświadczeniami w zakresie zdalnej edukacji i wdrażać najlepsze rozwiązania dla danej szkoły. Jednocześnie funkcjonują w Katowicach grupy wsparcia dla dyrektorów, dzięki którym błyskawicznie możemy wymieniać się informacjami – wymienia Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta Katowice.

Na początek dwa tygodnie hybrydowego nauczania. Co potem?

Zmiany wprowadzone w Katowicach nie mają charakteru trwałego. Jak zapowiadają urzędnicy, po dwóch tygodniach funkcjonowania nauki w trybie hybrydowym, zostaną podjęte dalsze decyzje. Uzależnione będą m.in. od rozwoju sytuacji epidemicznej, doświadczeń nauczania hybrydowego oraz głosów uczniów, rodziców i nauczycieli.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera