Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roman Nyga nie żyje. Był projektantem m.in. utopców na rynku w Bieruniu i koron piekarskiej Pani

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Roman Nyga (1938-2021)
Roman Nyga (1938-2021) Jolanta Pierończyk
W nocy z 6 na 7 lutego 2021 r., w 83. roku życia zmarł Roman Nyga, artysta malarz, autor m.in. wizerunków bieruńskich utopców. Jego dziełem są obrazy i polichromia w bieruńskich kościołach, a także korony piekarskiej Pani.

W każdym miejscu Bieruń jest dotknięty ręką pana Romana. Nawet drogowskazy miasta są jego dziełem. To on zaprojektował Bramę Opawską, Bramę Morawską czy pomnik św. Walentego lub studnię na rynku - powiedział Józef Berger, były dyrektor LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, podczas promocji albumu prezentującego malarstwo Romana Nygi od samego początku po dzień dzisiejszy. Było to w Stajniach Książęcych w Pszczynie, a album ukazał się na 80. urodziny artysty.

Utopce bieruńskie w twórczości Romana Nygi

Bieruńskie utopce w twórczości Romana Nygi. Wystawa plenerow...

Roman Nyga urodził się 24 maja 1938 r. Był człowiekiem, którego artystycznie ukształtował rodzinny dom. Choć jego ojciec wyższych studiów nie miał, wiedział, co to forma, co perspektywa, itp. i wszystko to tłumaczył synowi, który dzięki temu doskonale sobie radził na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, mimo że był jedynym absolwentem zwykłego liceum ogólnokształcącego. Prof. Wacław Taranczewski chciał go nawet na swojego asystenta, ale Roman Nyga wolał wrócić do rodzinnych stron.

- Dla mnie Bieruń nigdy nie był za mały - mówił.

Dom Nygów zawsze pełen był książek o sztuce i albumów z reprodukcjami dzieł różnych artystów. Z drugiej zaś strony był to dom, w którym bajało się o utopcach. „Z czasem utopce zawładnęły moją sztuką. Najpierw skromnie, nie za dużo ich był widać. Jeszcze nie znałem siły tradycji. Jeszcze nie wiedziałem, na ile jest ona ze mną związana. Ale przyszedł czas, że postanowiłem to pokazać , nadać im kształt . Żeby ludzie widzieli, jak ja je widziałem w swojej wyobraźni”, czytamy słowa Romana Nygi na łamach publikacji pt. „Utopce Bierunia i okolic”.

Wedle projektu Romana Nygi goczałkowicki rzeźbiarz Stanisław Hochuł wykonał figurki utopców na bieruńskim rynku. Nyga jest autorem szaty graficznej „Zeszytów bieruńskich”. Jego dziełem są też obrazy i polichromia w bieruńskich kościołach.
Długo by wymieniać jego zasługi dla Bierunia, ale nie tylko to miasto mu coś zawdzięcza. Korony piekarskiej Pani to też jego projekt. I herb Kuźnicy na Helu, i wiele innych.
Jednym z ostatnich dzieł Romana Nygi był projekt pomnika Powstańców Śląskich w Bieruniu Nowym, odsłoniętego 11 listopada 2019 roku. Jest to replika zburzonego podczas wojny pomnika z 1924 roku.Pan Roman wykonał projekt w oparciu o archiwalne zdjęcia.

Śmierć Romana Nygi to wielka strata dla Bierunia.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera