Ronda w Ryniku jak galerie sztuki [ZDJĘCIA]

  Ronda w Ryniku jak galerie sztuki [ZDJĘCIA]

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rzeźba Tomasza Koclęgi będzie miała ok. 4 metrów
  1/8
  przejdź do galerii

  Rzeźba Tomasza Koclęgi będzie miała ok. 4 metrów ©arc. Tomasz Koclęga

  Rybnik śrubuje już nie tylko własny rekord w ilości rond, ale także chce pobić sąsiednie miasta w kwestii wystroju wysepek na okrągłych skrzyżowaniach. Tomasz Koclęga, artysta, którego niezwykłe rzeźby w kształcie uszu zdobią drzewa w rejonie Akademii Muzycznej w Katowicach, teraz stworzy rzeźbę, która stanie na jednym z nowo wybudowanych rybnickich rond. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Artysta zajmie się zagospodarowaniem wysepki nowo powstającego skrzyżowania ulic Żorskiej i Gotartowickiej (w ciągu remontowanej ulicy Żorskiej). To w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w rybnickiej dzielnicy Gotartowice.

  Początkowo na wysepce stanąć miał samolot, ostatecznie zdecydowano się na inne rozwiązanie.

  - Nie mogliśmy się dogadać z aeroklubem co do przekazania sprzętu, więc poprzedni pomysł upadł.
  W mieście powstały dwie koncepcje zagospodarowania tych wysepek. Miały to być takie zwiewne konstrukcje, które poruszałyby się na wietrze. Trzeci pomysł, czyli rzeźba człowieka robiącego jaskółkę, spodobał nam się jednak najbardziej - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. - To będzie pierwsze rondo w Rybniku, którego wygląd zaprojektuje znakomity artysta. Jego prace robią duże wrażenie - dodaje.

  Nie oznacza to jednak, że w mieście na hurra ściągane będą teraz z rond dotychczasowe ozdoby, wykopywane kwiaty, a ustawiane będą, niczym w galerii sztuki, wyłącznie rzeźby.

  - O tym nie ma mowy. Chcemy, by każde rondo było inne, a umieszczane na nich ozdoby nawiązywały do charakteru miejsca - mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka urzędu miasta.

  Dlatego też idąc dalej tym tropem, urzędnicy zdecydowali, że na wybudowanym kilka tygodni temu okrągłym skrzyżowaniu przy ul. Gliwickiej (niedaleko stadionu) stanie żużlowy motocykl. - Bo przecież Rybnik żużlem stoi - uśmiechają się urzędnicy. A na skrzyżowaniu ulicy Żorskiej z Sygnały, gdzie trwa budowa kolejnego ronda, pojawi się pięć kolorowych szczupaków, czyli przestrzenne logo miasta.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo