Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba dzieci nieszczepionych. Jest coraz więcej rodziców tzw. antyszczepionkowców w Wodzisławiu Śląskim

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci
Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci brak
Każdego kolejnego roku przybywa liczba nieszczepionych dzieci. Tak wynika z corocznego raportu PSSE w Wodzisławiu Śl. W 2019 roku na terenie Wodzisławia Śl. rodzice nie posłali do tego zabiegu 140 maluchów. To o 10 więcej niż w 2018 roku.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci

W 2018 roku było 130, a w 2019 z kolei 140. W Wodzisławiu Śl. rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie rosnąć.

Jest coraz więcej rodziców tzw. antyszczepionkowców, którzy nie zgadzają się na obowiązkowe szczepienia.

- Tendencja jest wzrostowa. Jest coraz więcej rodziców tzw. antyszczepionkowców, którzy nie zgadzają się na obowiązkowe szczepienia. Nie jest to jeszcze duża liczba dzieci, ale ciągle ona rośnie. Tak jest w całym powiecie, w mieście Jastrzębiu i Wodzisławiu Śl. Piszemy wnioski do wojewody, w dwóch przypadkach nałożył mandat, ale mały to ma wpływ na to, żeby rodzice szczepili dzieci - mówiła na ostatniej sesji wodzisławskiej rady miasta Beata Brawańska, kierownik sekcji higieny PSSE w Wodzisławiu Śl.

Musisz to wiedzieć

Co ważne, w 2019 roku do sanepidu zgłoszono tylko pięć przypadków dzieci, które po szczepieniu zdaniem rodziców i lekarzy miały niepokojące objawy. Jak słyszymy w PSSE w Wodzisławiu Śl., to bardzo mała liczba. Cztery to łagodne, a jeden poważny. Z łagodnych dotyczyło to gorączki, mocnego obrzęku ręki.

Zobacz i zapamiętaj

Jeden poważny odczyn poszczepienny został zgłoszony, ale dwa lata po zabiegu. Wyszedł na jaw w poradni POZ. Z przeprowadzonego przez lekarza wywiadu z matką dziecka okazało się, że pacjent trzy tygodnie po szczepieniu trafił na oddział pediatryczny. Powodem był nagły wzrost masy ciała, dyskretny obrzęk powiek.

- Do końca nie wiemy czy to było poszczepienne, czy dziecko na coś zachorowało. Lekarz tak to zakwalifikował, zgłosił i dlatego taka informacja u nas jest - dodała Brawańska.

W sanepidzie podkreślają, że zagrożenia w stosunku do korzyści są marginalne.

- Dobrodziejstwo szczepień jest ogromne. Poszczepienne odczyny zdarzają się, ale zyski są bardzo wielkie. Szczepienia powinny być wykonywane jak w kalendarzu - podkreśliła Beata Brawańska.

To jest zabawne

Grypa, ospa, borelioza

W 2019 roku na terenie powiatu wodzisławskiego odnotowano 36 tys. zachorowań na grypę (i grypopodobne). Dodatkowo w samym Wodzisławiu Śl. były 602 zachorowania na choroby zakaźne. Najwięcej dotyczyło wirusowego zakażenia jelit, ospy wietrznej i boreliozy. Poziom zachorowań był podobny do lat ubiegłych, ale wzrost odnotowano we wspomnianym zakażeniu jelit i ospie.

Co ciekawe, w Wodzisławiu Śl. znajduje się 12 punktów szczepień. Zostały skontrolowane 25 razy. W ubiegłym oku 56 osób rozpoczęło szczepienia przeciwko wściekliźnie. Korzystano też z punktu szczepień zagranicznych. Głównie przeciw błonnicy, krztuścowi, polio, durowi brzusznemu, żółtej gorączce, cholerze, zapaleniu wątroby typu A.

W 2019 roku dokładnie 1413 seniorów skorzystało z programu szczepień przeciwko grypie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera