MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba zakażonych górników w kopalniach PGG. Już 160 osób ma koronawirusa. Najtrudniejsza sytuacja w ruchu Jankowice

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
160 potwierdzonych przypadków koronawirusa, 1118 osób kwarantannie - to najnowsze dane dotyczące zakażeń w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Najtrudniejsza sytuacja jest w Jankowicach, gdzie potwierdzonych przypadków koronawirusa jest już 79. Dobrą informacją jest fakt, że w porównaniu do poprzednich dni przyhamował przyrost chorych.

Koronawirus w kopalni Jankowice

Pięć nowych zakażeń potwierdzono wśród pracowników kopalni Jankowice (ROW) należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Od początku epidemii chorych na Covid-19 jest już 79 osób, a w kwarantannie 650.

Uwagę zwraca przyrost, który jest zdecydowanie mniejszy niż w poprzednich dniach. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że sztab kryzysowy dla pracowników tej kopalni zorganizował trzy dodatkowe wymazobusy pobierające próbki do badań.

Ruch Jankowice ze względów bezpieczeństwa pracuje przy małym obłożeniu załogi, zredukowanej o ponad połowę, do 1,2 tys. pracowników dołowych, którzy obsłużą potrzeby niezbędne dla bezpiecznego funkcjonowania zakładu. Absencja sięga 57 proc.

Co ciekawe, sporym problemem okazały się powroty do pracy zdrowych pracowników po dwóch tygodniach odosobnienia na kwarantannie. Zgodnie z przepisami warunkiem jej zakończenia i dopuszczenia do pracy jest bowiem uzyskanie negatywnego wyniku testów na obecność SARS-Covid-2.

- Sztab Kryzysowy zorganizował dodatkowe trzy wymazobusy, które obsługują wyłącznie pracowników Ruchu Jankowice na kwarantannach. Dodatkowo postanowiliśmy uruchomić jeszcze czwarty zespół do pobierania próbek, aby maksymalnie przyspieszyć procedurę, zabezpieczyć pracowników i ich rodziny, a zdrowym, których jest zdecydowana większość, umożliwić powrót do pracy – mówi Dariusz Szlachta, dyrektor ds. pracowniczych Ruchów Jankowice i Chwałowice w kopalni ROW w PGG.

Więcej dezynfekcji i masek

We wszystkich ruchach kopalni ROW zintensyfikowano działania prewencyjne. Na bieżąco prowadzona jest dezynfekcja głównych ciągów komunikacyjnych (wejścia do zakładów, łaźnie, nadszybia, klatki, zakłady przeróbcze, budynki administracji). Dezynfekcja obejmuje też transport poziomy na dole kopalń. Na bramach wejściowych na każdym ruchu kopalni ROW prowadzony jest całodobowo pomiar temperatury.

Pracownicy skarżyli się na szybkie zużywanie masek ochronnych przeciwpyłowych, które górnicy muszą nosić od zjazdu pod ziemię do wyjazdu. Postanowiono zakupić dodatkową ilość masek wielokrotnego użytku, które wydawane będą od poniedziałku 4 maja wszystkim pracownikom kopalni ROW. Wprowadzono jednocześnie nakaz noszenia tego typu masek ochronnych również na powierzchni, na terenie całej kopalni zespolonej ROW.

W trosce o stan psychofizyczny pracujących oraz pozostających na kwarantannie planuje się uruchomienie porad psychologicznych specjalnie dla pracowników rybnickiej kopalni przez platformę internetową w ramach programu „Psychoodporność”.

Władze spółki zwracają uwagę, aby nie wierzyć we wszystkie informacje pojawiające się w internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Wskazują, że część to fake newsy.

Musisz to znać

- Takich źródeł jest naprawdę bardzo wiele. Chciałbym zaapelować do pracowników, aby nie ulegali niepotrzebnie panice. Wiarygodne informacje każdy może uzyskać w sztabie i od pracowników dozoru kopalń. Prosimy zwracać się do nas z wszelkimi wątpliwościami i obawami. W kryzysie, z którym walczymy, nie ma nic gorszego, niż uleganie plotkom lub fałszywym czy niepotwierdzonym informacjom, które potęgują lęk i nerwowość. Chcę zapewnić wszystkich pracowników, że nasze działania są przemyślane i na bieżąco konsultowane z władzami i służbami sanitarno-epidemiologicznymi, aby nikt nie ucierpiał i aby jak najsprawniej opanować zagrożenia – zapewnia dyrektor Dariusz Szlachta.

Koronawirus w kopalniach PGG

Władze PGG podkreślają, że zauważalny jest mniejszy przyrost zachorowań wśród pracowników spółki. Aktualne dane prezentują się następująco (zakażeni/kwarantanna):

  • ROW: 82 (+5)/650
  • Murcki-Staszic: 56 (+1)/390
  • Sośnica: 22 (+20)/74

Dodajmy, w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach, jak w Jankowicach również wprowadzono czasowe ograniczenie produkcji od 27 kwietnia do 3 maja.

Kilka dni temu w kopalniach PGG podjęto także decyzję o znacznym zintensyfikowaniu wszystkich działań prewencyjnych chroniących pracowników przed ryzykiem zarażenia. Znacznie zwiększona została m. in. częstotliwość dezynfekcji pomieszczeń niezbędnych dla funkcjonowania zakładów.

PGG walczy z koronawirusem

W ostatnich tygodniach PGG wprowadziła szereg procedur ochronnych. Systematycznie przeprowadzana jest dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. Spółka kupiła także dodatkowe kamery termowizyjne, które automatycznie alarmują, gdy ktoś przechodzący przed obiektywem ma podwyższoną temperaturę i wymaga dokładniejszych badań.

W każdym oddziale PGG powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera