Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ross Poldark RECENZJA: saga o Poldarkach z Kornwalii. Barwna i wielowątkowa. Wciąga czytelnika!

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Mat. pras. wydawnictwa Czarna Owca
Ross Poldark, zmęczony krwawą wojną w Ameryce, wraca do domu w Wielkiej Brytanii. Długo wyczekiwane spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak: jego ojciec nie żyje, majątek jest zrujnowany, a ukochana zaręczyła się z kuzynem. Ross ciężko pracuje, by odbudować rodzinny majątek i odzyskać kobietę, którą kocha. Pewnego dnia postanawia zabrać do domu ubogą dziewczynę spotkaną na jarmarku. To wydarzenie całkowicie odmienia jego życie…

„Ross Poldark” to pierwszy tom sagi o Poldarkach (Dziedzictwo Poldarków), rodzie z Kornwalii. Autor, Winston Graham, kreśli burzliwą historię rodu w malowniczej XVIII-wiecznej Kornwalii. Poladarkowie są silnym rodem, który ma swoje majątki, są właścicielami kopalń miedzi, tych dobrze prosperujących i podupadających także.

Kiedy Ross wraca z wojny w Ameryce, musi zacząć życie na nowo. Szybko przekonuje się, że wojna zmieniła go na tyle, że ze stryjem i kuzynem łączy go coraz mniej. I choć więzy krwi są silne, Ross wydeptuje własną ścieżkę. W odróżnieniu od innych właścicieli ziemskich, Ross Poldark dostrzega problemy bezrobotnych górników, widzi różnice społeczne i nie godzi się na nie. Przygarniając pod swój dach bitą przez ojca pijaka nastoletnią Demelzę naraża się na towarzyski ostracyzm. Ale się tym nie przejmuje.

Demelza. Dziedzictwo Poldarków cz. II: malownicza Kornwalia i wyraziste postaci

To powieść historyczna i obyczajowa. Wciągająca od pierwszej strony. Autor porusza wiele wątków, wprowadza licznych bohaterów dając czytelnikom przedsmak tego, co ich czeka w kolejnych częściach sagi. Są zatem konflikty rodzinne, opisy dnia codziennego, są nakreślone skomplikowane rodzinne relacje. Całość czyta się jednym tchem.

Winston Graham świetnie oddaje panujące w Kornwalii w XVIII wieku różnice społeczne i intrygi. Opowieść wzbogacają wyraziste, przykuwające uwagę postacie. Do tego - jak to w sagach rodzinnych bywa – są wielkie uczucia: miłość, nienawiść, zazdrość. Bohaterowie są targani namiętnościami. Żyją w przechodzącej trudny gospodarczo czas Kornwalii, borykając się z różnymi problemami.

Jeremy Poldark. Dziedzictwo Poldarków cz. III: burzliwe losy rodu z Kornwalii

Nic zatem dziwnego, że na podstawie sagi o Poldarkach stacja BBC nakręciła serial. W 1975 roku powstał 29-odcinkowy serial z Robinem Ellisem w roli głównej, do dziś uważany w Wielkiej Brytanii za kultowy. Każdy odcinek oglądało ok. 14 mln telewidzów. W 2015 roku sagę przeniesiono na ekran po raz drugi. Tytułowego Rossa Poldarka zagrał Aidan Turner. W Polsce serial pokazała w 2016 roku TVP1.

Winston Graham, autor 40 powieści, przełożony na wiele języków obcych, był członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego. W 1983 roku otrzymał Order Imperium Bytyjskiego.

Warleggan. Dziedzictwo Poldarków cz. IV: burzliwe losy Poldarków. Mnóstwo emocji!

"Ross Poldark", Dziedzictwo Poldarków cz. I, Winston Graham, wyd. Czarna Owca, 2016, 464 strony.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!