Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjski jest dobry nie tylko na kryzys

Stanisława Warmbrand
Z dr. Andrzejem Charciarkiem, wicedyrektorem Instytutu Filologii Wschodnio-słowiańskiej UŚ w Katowicach, rozmawia

Ilu studentów uczy się obecnie na filologii rosyjskiej Uniwersytetu Śląskiego?
Na specjalnościach filologia rosyjska, język rosyjski od podstaw i języki wschodniosłowiańskie, które prowadzimy w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, mamy teraz około 400 studentów. Jednak od najbliższego roku akademickiego uruchamiamy specjalność rosjoznawstwo, więc sądzę, że będzie ich więcej.

Nauczacie języków wschodniosłowiańskich, czyli jakich?...
Student uczy się dwóch języków wschodniosłowiańskich: rosyjskiego jako języka pierwszego i jako drugiego - języka ukraińskiego.

Powstanie na uczelni ukrainistyka jako samodzielny kierunek?
Pod koniec lat 90. powstał program utworzenia specjalności, która uwzględniałaby zainteresowanie kandydatów studiami nad językiem ukraińskim. Wcześniej język ukraiński funkcjonował w naszym instytucie jako język lektoratu, ale na specjalności filologia rosyjska.
Wzięliśmy pod uwagę zainteresowanie samym językiem i tym, co się wokół zmieniło; trudno byłoby nie dostrzegać intensywności i mocnego ocieplenia stosunków polsko-ukraińskich, co jest wielką zasługą nowej Polski, która oparła kontakty z wolną Ukrainą na prawdzie i uznała ją za strategicznego partnera. Początkowo języki wschodniosłowiańskie cieszyły się dużą popularnością, ale od dwóch, trzech lat odnotowujemy odwrót, jeśli chodzi o ilość kandydatów, co spowodowało, że języki wschodniosłowiańskie są specjalnością aktualnie wygaszaną. Choć oferta, jaką kierujemy do tych, którzy są zainteresowani językiem rosyjskim, jest komplementarna, to na pewno niesatysfakcjonująca dla osób zainteresowanych Ukrainą, kulturą ukraińską, ukraińską literaturą itd. Niestety, organizacyjnie nie jest to łatwe…

Czy na obecny kryzys gospodarczy język rosyjski jest dobry?

To jest język, którym generalnie mówi się na wschód od Polski. Jest dobry na każdą sytuację. A jeśli chodzi o kryzys gospodarczy, dotknął on w takiej samej mierze Polskę - która jest członkiem Unii Europejskiej, jak i Rosję, która członkiem Unii nie jest. Rosyjskiego nie można więc wiązać z kryzysem, to dobry środek na znalezienie ciekawej pracy w każdych warunkach gospodarczych. Najlepszym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którzy wybierają jeden z naszych kierunków studiów jest uzupełnienie rosyjskiego jednym z języków zachodnioeuropejskich: angielskim, niemieckim. Na te języki postawiliśmy na specjalnościach rusycystycznych.

Więcej czytaj w czwartkowym wydaniu Polski Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!