MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Jurze. Nowy projekt ścieżek rowerowych do realizacji

Janusz Strzelczyk
Ścieżki rowerowe na Jurze
Ścieżki rowerowe na Jurze arc
Sieć ścieżek rowerowych w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej systematycznie się rozwija.

W gminie Żarki można wygodnie zwiedzać Jurę jeżdżąc po bardzo dobrych szlakach dla cyklistów od Bobolic, przez Mirów do Przewodziszowic, Czatachowy. I jeszcze dalej w gminie Janów, do Złotego Potoku. W Złotym Potoku można skręcić do Olsztyna, a spod olsztyńskiego zamku dojechać do Częstochowy.

Będzie kolejne inwestycja dla cyklistów. Zakończyły się prace nad koncepcją budowy drogi i ścieżki rowerowej łączącej Biskupice w powiecie częstochowskim i Choroń w powiecie myszkowskim. Będzie połączenie rowerowe Częstochowa – Olsztyn – Gmina Poraj.

– To znakomity interes dla wszystkich uczestników porozumienia. Ponieważ jest nas czworo, możemy mieć bardzo efektowny i efektywny produkt za stosunkowo bardzo małe pieniądze. Zakładając, że droga maksymalnie kosztowałaby 10 mln zł, a połowę możemy pozyskać z finansowania zewnętrznego, to pozostałą kwotę dzielimy na cztery i rozkładamy na dwa lata inwestycyjne. - Wychodzi, że każdy średnio musiałby dołożyć maksymalnie 625 tys. zł. A liczymy, że uda się obniżyć tę cenę w przetargu – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – Uważam, że nie da się przecenić efektów gospodarczych: rowerzyści zachęceni dobrym standardem drogi pojadą z Częstochowy przez Olsztyn do Poraja.

Musisz to wiedzieć

23 czerwca 2020 roku, Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn przedstawił koncepcję Przedstawicielom Parafii Choroń - Biskupice, dla której taka droga byłaby dużym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. Skomunikowałaby także istniejący tam cmentarz oraz siedzibę dwóch zgromadzeń zakonnych.

Koncepcja zakłada wybudowanie drogi o szerokości 5,5 – 6 m z wyznaczeniem ścieżki rowerowej o łącznej długości ok. 3,8 km. Zaletą koncepcji jest wytyczony przebieg ścieżek rowerowych, który w niedalekiej przyszłości – po przedłużeniu ulicy Korfantego do DK-46 - umożliwi rowerzystom przejazd z Częstochowy przez Olsztyn aż do gminy Poraj.

Jeśli uda nam się zrealizować tę inwestycję pomożemy sobie nawzajem w kontynuacji idei, która łączy dwie gminy i dwa powiaty. Rozwój infrastruktury turystycznej jest naszą szansą i naszą przyszłością. A to, że działamy wspólnie – dowodem na solidarność samorządów – mówi Katarzyna Kaźmierczak, wójt gminy Poraj.

W jurajskim Olsztynie w ub.r.otwarto drogę rowerową wzdłuż krajówki nr 46. Po stronie Częstochowy do głównej rowerowej drogi olsztyńskiej docelowo będziemy dojeżdżać ścieżkami rowerowymi wzdłuż al. Pokoju, ul. Korfantego i jej planowanym przedłużeniem do DK46.

W sprawie wybudowania nowej jurajskiej ścieżki rowerowej porozumiały się gminy Żarki i Olsztyn i przygotowały projekt budowy Regionalnej Trasy Rowerowej łączącej atrakcyjne jurajskie fragmenty obu gmin. Na inwestycję dostały dofinansowanie unijne w wysokości 6 412 204,38 zł. Cały koszt projektu wynosi 8 969 279,35 zł.

– Zgłoszony projekt nosi tytuł „Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej (RTR) na odcinku Zrębice, Krasawa – Gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki – informuje burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski. – Mamy już doświadczenie w budowaniu tras rowerowych z sąsiednim gminami. Współpracowaliśmy już z Niegową i Janowem.
W ramach tego projektu będzie to współpraca z gminą Olsztyn.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera