Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Wąskie kopalniane chodniki ponad 40 metrów pod ziemią. Na co dzień spacerują nimi turyści, ale w niedzielę wyrobiska Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach zmieniły się w trasę rowerową. To happening Stowarzyszenia Trasy Rowerowe, który ma zwrócić uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury.

- W taki abstrakcyjny sposób chcemy zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się rowerzyści. Dzisiaj przejechaliśmy kopalnianymi chodnikami. Było ciekawie i bezpiecznie. Więc skoro da się pod ziemią, to tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie aby bezpiecznie było również na powierzchni - mówi Rafał Pankiewicz, prezes tarnogórskiego Stowarzyszenia Trasy Rowerowe.

W niedzielę czterech rowerzystów urządziło w wyrobiskach Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach tymczasową trasę rowerową. Przejechali korytarzami kilkaset metrów. Powiesili nawet symboliczną tabliczkę. To wszystko ma zwrócić uwagę na brak odpowiedniej rowerowej infrastruktury.

- Chodzi nie tylko o Tarnowskie Góry, ale o wszystkie miasta w okolicy. Owszem, mamy malownicze szlaki, ale to nie o to chodzi. Takie szlaki wytycza się w miejscach, gdzie samochodów nie ma w ogóle albo ruch jest niewielki. Nam natomiast chodzi o sytuację, gdy rower staje nie tylko hobby, ale również środkiem transportu. Przejazd w samym mieście w godzinach szczytu nie należy ani do przyjemnych ani do bezpiecznych. Kierowcy trąbią gdy rowerzysta jedzie drogą, przechodnie złoszczą się, gdy wjeżdża na chodnik w obawie przed samochodami. A rowerzystom po prostu brakuje odpowiedniej infrastruktury. Nie ma wystarczającej ilości ścieżek, nie ma stojaków. A nawet gdy są, to najczęściej budowane są w nieodpowiedni sposób. Za wysokie krawężniki albo ścieżka urywa się po kilkuset metrach - wylicza Rafał Pankiewicz.

Zdaniem tarnogórskich pasjonatów dwóch kółek potrzeba wspólnej dla wszystkich miast i dobrze zaplanowanej polityki w tym zakresie.

- Co z tego, że np. w Zabrzu znajdzie się ścieżka rowerowa, kiedy urywa się ona na granicy z Rudą Śląską. Trzeba szerszej perspektywy. Zaplanowania i zbudowania sieci ścieżek. Określenie celu i stopniowe realizowanie go, a nie wybudowanie kilkuset metrów ścieżki przy okazji remontu chodnika. To oczywiście koszty i czas, ale myślę, że przy dobrej woli można to zrobić. A umożliwienie właśnie bezpiecznego przejazdu szczególnie w centrach miast to przecież również jakiś sposób na ich, przynajmniej w pewnym stopniu, odkorkowanie. Rower to przecież najtańszy środek transportu, a w centrach wcale nie wolniejszy od samochodu czy transportu publicznego - twierdzi Rafał Pankiewicz.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!