Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem po wałach zbiornika Racibórz Dolny? Do realizacji tego pomysłu daleko ZDJĘCIA

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Tak wygląda budowa zbiornika Racibórz Dolny
Tak wygląda budowa zbiornika Racibórz Dolny YouTube
Raczej nie ma szans na to, aby od razu po oddaniu do użytku zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, można było po jego wałach jeździć rowerem. Szanse na powstanie ścieżek są. Ale temat wróci dopiero po zakończeniu inwestycji.

Za nami spotkanie pomiędzy samorządowcami z powiatu raciborskiego i wodzisławskiego z władzami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i przedstawicielami Banku Światowego.

Dyskutowano m.in. o postępach na budowie zbiornika przeciwpowodziwego Racibórz Dolny, ale także o tym co jeszcze oprócz bezpieczeństwa może dać mieszkańcom ta inwestycja.

- Mirosław Lenk akcentował propozycję budowy ścieżki rowerowej wokół zbiornika, która w pewien sposób stanowiłaby pewną „rekompensatę ekologiczną”, ponieważ inwestycji towarzyszą zmiany w naszym otoczeniu. Prezydent powołał się nie tylko na znaczące oczekiwania społeczne w tej sprawie, ale także na korespondencję budowy ścieżki z celami Banku Światowego oraz możliwość stworzenia sieci komunikacji rowerowej z sąsiadującymi gminami - mówi Leszek Iwulski, rzecznik raciborskiego magistratu. Byłaby to niewątpliwe jedna z ciekawszych atrakcji w regionie.

Przedstawiciele RZGW nie mówią nie, ale przyznają, że w tej chwili najważniejsze jest ukończenie zbiornika i zapewnienie bezpieczeństwa.

- Wody Polskie, mając na względzie nadrzędny cel inwestycji - zabezpieczenie przed ryzykiem powodzi oraz zagrożeniem życia, zdrowia i mienia blisko 2,5 mln mieszkańców trzech województw, równocześnie zauważają inne aspekty towarzyszące inwestycji, możliwe do wykorzystania po zakończeniu budowy polderu, takie jak np. powstanie na koronie zapór ścieżek rowerowych. Jednak każda z tych inicjatyw stanowi skutek drugoplanowy wobec priorytetowego celu budowy zbiornika, jakim jest ochrona przeciwpowodziowa. Stąd, aby można było zająć wiążące stanowisko w zakresie przedmiotu rozmów pomiędzy stronami w pierwszej kolejności musi zostać osiągnięty założony najważniejszy cel inwestycji - odpowiada Linda Hofman, rzecznik RZGW.

Wygląda więc na to, że strony do rozmów wrócą dopiero po zakończeniu inwestycji. Co, zgodnie z zapowiedziami, ma nastąpić do końca przyszłego roku. Na zbiorniku prace cały czas idą do przodu.

-Wykonawca rozpoczął i prowadzi roboty zasadnicze na zaporze czołowej, takie jak: zagęszczanie istniejącego podłoża gruntowego, wykonanie nasypów korpusu zapory z gruntów sypkich, szalowanie, zbrojenie i betonowanie budowli przelewowo-spustowej. Na zaporze lewobrzeżnej trwa zagęszczanie istniejącego podłoża gruntowego zaś na prawobrzeżnej, poza zagęszczeniem gruntu realizowane są nasypy korpusu zapory z gruntów sypkich - wymienia Linda Hofman.

W czaszy zbiornika wykonawca przeprowadził demontaż linii średniego i niskiego napięcia, transformatorów, przewodów teletechnicznych (i innych) oraz słupów oświetlenia. Stan zaawansowania robót wynosi ponad 53 proc.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny będzie największym w Polsce. Jego pojemność wyniesie 185 mln m3 wody.

Budowa zbiornika Racibórz Dolny z lotu ptaka. Zobacz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo