Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbark w Bytomiu, czyli ciekawa architektura w cieniu ruiny. Zobacz FILM i ZDJĘCIA z tej nietuzinkowej dzielnicy

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Wideo
od 16 lat
Rozbark w Bytomiu to dzielnica inna niż wszystkie. Przechadzając się jej ulicami poczuć możemy ducha przeszłości, jednak wiele budynków stanowi obecnie zaledwie cienie swojej dawnej chwały. Co się stało, że niegdyś bogate i dobrze prosperujące miejsce osunęło się w ruinę? Zobacz FILM i ZDJĘCIA ze spaceru po tej niezwykłej, pełnej kontrastów dzielnicy.

Rozbark w Bytomiu. Kiedyś to miejsce wyglądało zupełnie inaczej

W celu zwiedzenia Rozbarku, jednej z dziesięciu bytomskich dzielnic, musimy zawędrować na południowowschodnią część mapy miasta. Naszym oczom ukaże się widok nieoczywisty - odnowione kamienice lśnią tutaj tuż obok marniejących ruin budynków. Właśnie tym drugim przyglądamy się dzisiaj ze szczególną uwagą, gdyż najlepiej przedstawiają one skalę panujących tam kontrastów - zobacz nasze zdjęcia w galerii.

Nazwa Rozbark wywodzi się z niemieckiego Rosenberg, co przetłumaczyć można jako „różaną górę". Interesującym z punktu widzenia historycznego faktem jest to, że w kronikach pojawiła się ona już w 1223 roku. Ta bytomska dzielnica jest zatem swoistym łącznikiem czasów nowoczesnych ze średniowieczem. Później jej nazwa przeszła szereg ewolucji, aż stanęło na obecnie używanej polskiej wersji.

Prawdopodobnie najciekawszy okres w historii Rozbarku przypada na XIX i XX wiek, kiedy to tamtejszy przemysł zaczął nabierać tempa, czyniąc z tej dzielnicy doskonałe miejsce do życia - w szczególności dla bardziej zamożnych mieszczan. Prężnie działające kopalnie Heinitz (później Rozbark) i Fiedlersglück skutecznie przyciągnęły znacznie większą ilość potencjalnych mieszkańców niż wcześniej. Do 1911 powstało tam sześć szkół.

Niestety, sytuacja zaczęła drastycznie się zmieniać po II wojnie światowej. Po dawnym Rozbarku zachowały się już tylko wspomnienia przeszłej świetności. Choć część kamienic nadal dobrze się trzyma dzięki renowacji, sporo z nich niekorzystnie wpływa na krajobraz miasta. Najlepiej widać to na przykładzie północnej części, gdzie dominują zaniedbane i rozpadające się budynki.

Naciśnij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie >>>
Naciśnij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie >>>Lucyna Nenow

Spacer po Rozbarku. Odkrywamy mniej eksponowaną stronę miasta

Na terenie Rozbarku nie brakuje zabytkowych obiektów, w szczególności związanych z funkcjonującą tam dawniej kopalnią węgla kamiennego (zlikwidowano ją w 2004). Nie ma tam już szybów, na jej obszarze nadal jednak znaleźć możemy ponad stuletnie konstrukcje. Znajdująca się tam cechownia została przerobiona w 2013 na Teatr Tańca i Ruchu.

Z terenem kopalni wiąże się też niezwykle smutna historia, czyli katastrofa górnicza, o której pamięć wciąż jest na Śląsku żywa. W 1923 zginęło tam 145 górników, wszystko przez wybuch pyłu węglowego. Nigdy wcześniej i później w historii bytomskiego górnictwa nie doszło do takiej tragedii.

Rozbark jest miejscem, gdzie realizuje się inwestycje mające na celu poprawę ogólnego stanu miasta. Spacerując ulicami tej dzielnicy wciąż jednak możemy przyglądać się budynkom bezlitośnie pożeranym przez czas, które wciąż czekają na lepszą przyszłość. Lucyna Nenow razem ze swoim aparatem zawędrowała do takich miejsc.

Poznaj kontrasty dzielnicy Rozbark w poniższej galerii. Aby zobaczyć następne zdjęcie, naciśnij strzałkę w prawo:

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera