MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka Hotelu Silesia w Katowicach: Południowa ściana przestała istnieć. Zobaczcie zdjęcia z rozbiórki hotelu

LOTA
Rozbiórka hotelu Silesia w Katowicach 14 sierpnia 2019 roku
Rozbiórka hotelu Silesia w Katowicach 14 sierpnia 2019 roku LOTA
Rozbiórka Hotelu Silesia w Katowicach: Znika południowy, skrajny segment dawnego hotelu Silesia w Katowicach. To część budynku znajdująca się najbliżej ulicy Piotra Skargi. Środa, 14 sierpnia, to trzeci dzień rozbiórki nieczynnego od 13 lat hotelu. Prace wyburzeniowe prowadzone są przy użyciu 110-tonowej koparki o zasięgu roboczym 42 metrów.

Trzeci dzień rozbiórki dawnego hotelu Silesia w Katowicach

Prace związane z rozbiórką dawnego hotelu Silesia w Katowicach mają potrwać do końca września. Jednak konstrukcję budynku prawdopodobnie uda się wyburzyć już kilka tygodni wcześniej. Prace prowadzone są przy użyciu 110-tonowej koparki o zasięgu roboczym 42 metrów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Przy jej pomocy rozbierana będzie konstrukcja obiektu, rozpoczynając od strony ulicy Piotra Skargi – wyjaśnia Anna Lewicka, kierownik budowy z firmy TREE Capital, która realizuje rozbiórkę.

Jak przypomina przed rozpoczęciem zasadniczej części prac budynek oczyszczono z wyposażenia i materiałów nadających się do recyklingu, m.in. elementów instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i przeciwpożarowej, wykładzin oraz zabudowy drewnianej.

- W trakcie mechanicznej rozbiórki konstrukcji budynku, nadal będziemy segregować wytwarzane odpady dzieląc je na: gruz ceglany, betonowy czy złom – zapewnia Lewicka.

Rozbiórka hotelu Silesia w Katowicach 14 sierpnia 2019 roku

Rozbiórka Hotelu Silesia w Katowicach: Południowa ściana prz...

Rozbiórka pod ostrzałem z armatki wodnej

Dodajmy, że burzenie Silesii trwa w ścisłym centrum Katowic, przy rynku i nad ulicą Skargi, która została zwężona o jeden pas ruchu, zamknięty został też chodnik bezpośrednio przy placu budowy. Tuż obok nadal kursują autobusy komunikacji miejskiej, które przy Skargi mają swoje przystanki końcowe.

Rozbiórka hotelu Silesia w Katowicach. Dzień drugi, 13 sierpnia 2019

Rozbiórka hotelu Silesia w Katowicach: Z części przy ulicy S...

Aby zminimalizować uciążliwe skutki prowadzonych robót, a te powodują, że nad ulicą Skargi i Wincklera unoszą się tumany kurzu i pyłu, plac budowy zraszany jest wodą z armatki wodnej. Dodatkowo od strony ulicy Skargi ustawiono dźwig z kurtyną osłaniającą.

Rozbiórka dawnego hotelu Silesii weszła w zasadniczy etap 12 sierpnia. Tego dnia ciężki sprzęt zaczął rozrywać konstrukcję budynku kawałek po kawałku. Prace ruszyły na skrzydle od strony ulicy Piotra Skargi oraz Supersamu.

Hotel Silesia w Katowicach: Rozbiórka weszła w zasadniczy et...

Przy ulicy Skargi powstanie Nova Silesia

Po wyburzeniu hotelu Silesia na działce u zbiegu ulic Skargi i Wincklera w Katowicach powstanie zespół kompleks Nova Silesia. Będzie się składał z dwóch 13-piętrowych biurowców oraz nowego hotelu. W budynkach biurowych będzie łącznie 30 tys. m kw. powierzchni, natomiast w hotelu 144 pokoi i ok. 5 tys. m kw.

Budowa rozpocznie się po uporządkowaniu terenu przy ulicy Skargi, prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Projekt całości powstał w pracowni APA Wojciechowski. Inwestorem jest firma Vastint Polska.

Nie przegapcie

ZOBACZ KONIECZNIE Historia hotelu Silesia w Katowicach

Hotel Silesia przez 13 lat straszył w centrum Katowic

Przypomnijmy, że hotel Silesia, według projektu architekta Tadeusza Łobosa, otwarto w maju 1971 roku. Działał do 2006 r. Gdy go otwarto uchodził za luksusowy. Było tu 200 pokoi, w tym sześć apartamentów, wszystkie z łazienkami, z telewizorami, radioodbiornikami i telefonami. Goście mogli korzystać z kantoru, salonu fryzjerskiego, kawiarni, kiosku i Peweksu. Działały też tu restauracja i klub, podobno pierwszy katowicki klub ze striptizem.

Nocowali tu Aleksander Kwaśniewski, Charles Aznavour, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda, a także narodowe drużyny piłkarskie Niemiec i Szwecji. W czasach świetności pracowało tu 300 osób, w tym aż 30 pokojowych.

Właścicielem przybytku była przez lata spółka Orbis, a od 2006 r. firma ECE (budująca m.in. galerie handlowe), która jednak nie informowała, jakie ma plany względem katowickiego budynku. W ostatnich latach hotel regularnie zmieniał właścicieli, w końcu trafił do osoby prywatnej. Jak się okazało nie na długo. Aktualnie właścicielem Silesii i działki, na której stoi hotel jest firma Vastint Polska.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni