MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa DK46 pod Częstochową coraz bliżej. GDDKiA wyłoniła wykonawcę przebudowy 15 km drogi. Będzie miał na to nieco ok. 1,5 roku

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
DK46 ma zostać przebudowana do końca 2024 roku, o ile wszystko pójdzie z planem.
DK46 ma zostać przebudowana do końca 2024 roku, o ile wszystko pójdzie z planem. GDDKiA
W czerwcu - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - ma zostać podpisana umowa pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a firmą Adac-Lewar z Przystajni, która zdaniem GDDKiA złożyła najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę DK46 pod Częstochową. Koszt przebudowy drogi ma pochłonąć ponad 100 milionów złotych.

Rozbudowa DK46 pod Częstochową coraz bliżej. GDDKiA wyłoniła wykonawcę

DK46 pod Częstochową wkrótce stanie się bezpieczniejsza, jazda nią będzie bardziej komfortowa, a odbywający się na niej ruch drogowy będzie spokojniejszy niż dotychczas. Takie są przynajmniej założenia planowanego remontu drogi. Ten jest już coraz bliżej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, rozstrzygnęła przetarg na jego przeprowadzenie.

Jak informuje GDDKiA, wykonawcą remontu ma być firma Adac-Lewar z Przystajni. Niebawem - w czerwcu - jeśli żaden z konkurentów przedsiębiorstwa, który także stanął do przetargu, nie zdecyduje się odwołać od jego wyników, strony podpiszą umowy.

Zgodnie z nimi, firmie Adac-Lewar zostanie zlecone wyremontowanie dwóch odcinków DK46. Pierwszy z nich to odcinek pomiędzy miejscowościami Janów i Lgoczanka, liczący sobie dokładnie 6,9 kilometra. Drugi z kolei, to odcinek o długości 7,7 km łączący miejscowości Lelów i Nakło.

Na DK46 zostaną przebudowane skrzyżowania, powstaną ścieżki rowerowe, chodniki, przejścia dla pieszych

Zakres rozbudowy drogi jest bardzo szeroki. Jeśli chodzi o krótszy z nich przebudowane zostaną na nim m.in. dwa skrzyżowania. - Pierwsze na przecięciu z drogą gminną do miejscowości Hucisko, Góry Gorzkowskie, a drugie z drogą powiatową Bystrzanowice-Mzurów-Niegowa - informuje GDDKiA.

Na tym jednak nie koniec. - Wybudujemy lub przebudujemy łącznie sześć zatok autobusowych oraz dwa miejsca kontroli pojazdów. Wyznaczymy także osiem przejść dla pieszych - w tym dwa z przejazdem dla rowerów. Wykonamy także oświetlenie drogowe. W celu usprawnienia komunikacji pieszej i rowerowej oraz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa niechronionym użytkownikom drogi zostaną wykonane ciągi piesze, pieszo-rowerowe lub rowerowe o łącznej długości prawie 10 km - wyliczają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W przypadku odcinka Lelów-Nakło, pod względem prowadzonych prac, ich zakres prezentuje się bardzo podobnie, co przy odcinku Janów-Lgoczanka. GDDKiA również planuje przebudowę skrzyżowań - dziewięciu, z których jedno zostanie zastąpione rondem - budowę ośmiu zatok autobusowych i ośmiu przejść dla pieszych. Mniejsza ma być za to liczba kilometrów chodników i ścieżek rowerowych, których długość wyniesie w sumie 9 km.

DK46 ma zostać rozbudowana do końca 2024 roku

Jak informuje GDDKiA, wykonawca na rozbudowę DK46 będzie miał dokładnie 12 miesięcy. Termin zakończenia przebudowy upływa jednak pod koniec 2024 roku. Dlaczego? Do tego czasu nie dolicza się bowiem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Data ukończenia remontu zależy też od momentu podpisania umowy z firmą Adac-Lewar.

Zgodnie z ofertą, jaką złożyło przedsiębiorstwo, koszt rozbudowy DK46 na obu odcinkach, liczących sobie w sumie 15 kilometrów, szacowany jest na nieco ponad 100 milionów złotych. Po przeprowadzeniu remontu droga ma mieć większą nośność, wynoszącą 11,5 tony/oś.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni