Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Planetarium Śląskiego. Powstaje Śląski Park Nauki. Rozpoczęły się już wykopy pod nowy budynek

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Rozbudowa Planetarium Śląskiego. Powstaje Śląski Park Nauki. Rozpoczęły się już wykopy pod nowy budynek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozbudowa Planetarium Śląskiego. Powstaje Śląski Park Nauki. Rozpoczęły się już wykopy pod nowy budynek.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
W Parku Śląskim powstaje Planetarium - Śląski Park Nauki. Budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. Właśnie trwają wykopy pod tę inwestycję. Równolegle prowadzone są także prace wewnątrz zabytkowego budynku Planetarium Śląskiego. Kiedy Planetarium - Śląski Park Nauki będzie udostępniony zwiedzającym?

Planetarium Śląskie: trwa modernizacja i rozbudowa obiektu. Powstaje Planetarium - Śląski Park Nauki

W Parku Śląskim trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych.

Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. I właśnie prowadzone są wykopy pod nowy obiekt. Zobaczcie na zdjęciach postęp prac budowlanych. Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane.

Równocześnie z budową nowego budynku, prowadzone są także prace budowlane w zabytkowym gmachu Planetarium Śląskiego. Z początkiem roku zakończyły się prace polegające na rozbiórkach w starym budynku Planetarium Śląskiego. Następnie robotnicy kładli tam nowe tynki i sufity. Niezbędna jest też renowacja niektórych elementów wnętrza. Wystrój budynku ma zostać po modernizacji, taki jaki był dotychczas.

- Prace prowadzone są zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obecnie trwają wykopy pod nowy budynek. W trakcie tych robót pojawiła się pewna trudność techniczna - natknęliśmy się na skały. To trochę spowolniło tempo prac, ale wykorzystano technologię kruszenia skał, która pozwoliła kontynuować roboty budowlane. Lato 2021 to realny termin zakończenia prac - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Tak ma wyglądać po zakończeniu rozbudowy Planetarium Śląskie

Planetarium Śląskie zamienia się w Śląski Park Nauki. Rusza ...

Pokoje klimatyczne i kolumna pogodowe, czyli interaktywne ekspozycje

W ramach rozbudowy Planetarium Ślaskie zostanie powiększone o 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wyjaśnijmy, że większa część rozbudowanego budynku będzie mieściła się pod ziemią. W nowym pawilonie będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin nauki. Ekspozycja edukacyjna dotyczyć będzie sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Wśród interaktywnych ekspozycji mają znaleźć się m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumna pogodowa i platforma z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa odczuwalnie na temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Zbudowany zostanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos. Pracownicy Planetarium Śląskiego przygotowali już m.in. scenariusz symulacji lotu kosmicznego. Prawdopodobnie będzie to pięć stanowisk, które będą pokazywały lot suborbitalny oraz spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego

Planetarium Śląskie zmienia się w Śląski Park Nauki. Zobaczc...

Obok budynku Śląskiego Parku Nauki powstanie wieża widokowa, z której zobaczymy panoramę Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. W bezpośrednim sąsiedztwie obiek-tu zobaczymy stałą ekspozycję zewnętrzną „Eppur si muove”, prezentującą różne aspekty ruchu obrotowego.

Projektor Zeissa, który był wykorzystywany w Planetarium Śląskim prze ponad 62 lata, stanie na wystawie.

W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Nowy system będzie składał się z dwóch elementów. Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie.

Przebudowany kanał regatowy, remont hali Kapelusz. To początek zmian w Parku Śląskim

Park Śląski zmieni się za 226 mln zł. Rewitalizacja chorzows...

Koszt modernizacji Planetarium Śląskiego to ponad 82 mln złotych

Całkowita wartość projektu rozbudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego wynosi ponad 98 milionów złotych. Na realizację tego projektu uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 82 milionów 475 tysięcy 650 złotych i z budżetu państwa w kwocie 9 milionów 703 tysięcy 017 złotych. Z kolei wkład własny województwa śląskiego to 6 mln 748 tys. 831 złotych.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera