Rozdanie nagród podczas gali 30-lecia RIG w Katowicach oraz 30. Laurów Umiejętności i Kompetencji

red.
W tym roku, roku jubileuszu Kapituła nagrody przyznała 31 Laurów Umiejętności i Kompetencji: dwa - Diamentowe, dwa - Kryształowe z Diamentem, sześć - Kryształowych, 10 - Platynowych i 11 - Złotych. Najwyższe, Diamentowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali: premier Gruzji, Irakli Garibaszwili oraz były ambasador RP w USA - Jerzy Koźmiński.
W tym roku, roku jubileuszu Kapituła nagrody przyznała 31 Laurów Umiejętności i Kompetencji: dwa - Diamentowe, dwa - Kryształowe z Diamentem, sześć - Kryształowych, 10 - Platynowych i 11 - Złotych. Najwyższe, Diamentowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali: premier Gruzji, Irakli Garibaszwili oraz były ambasador RP w USA - Jerzy Koźmiński. mat. prasowe
Najbardziej prestiżowa gala na Śląsku połączona z 30-leciem RIG w Katowicach odbyła się w niedzielę w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Mowa o 31. jubileuszowych Laurach Umiejętności i Kompetencji, które zostały rozdane wybitnym osobowościom ze świata polityki, samorządu, biznesu, nauki i sportu.

Premier Gruzji, były polski ambasador w USA, wybitny trener piłkarski zostali laureatami jednej z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w południowej Polsce - Laurów Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Diamentowe, Kryształowe, Platynowe i Złote Laury wręczono trzydziestce wybitnych osobowości ze świata polityki, samorządu, biznesu, nauki i sportu.

- Trzydzieści lat temu zaczęliśmy bardzo skromnie. W wąskim gronie działaczy RIG postanowiliśmy wyróżnić wybitne osoby, którzy swą działalnością gospodarzą, kulturalną i społeczną dokonali istotnych rzeczy dla dobra naszego kraju i jego mieszkańców - wspomina Tadeusz Donocik, honorowy prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.

W tym roku, roku jubileuszu, Kapituła nagrody przyznała 31 Laurów Umiejętności i Kompetencji: dwa - Diamentowe, dwa - Kryształowe z Diamentem, sześć - Kryształowych, 10 - Platynowych i 11 - Złotych. Najwyższe, Diamentowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali: premier Gruzji, Irakli Garibaszwili oraz były ambasador RP w USA - Jerzy Koźmiński. Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową, gruziński polityk nie mógł przylecieć do Katowic, ale skierował do uczestników gali podziękowanie.

Gruzińskim rządem Irakli Garibaszwili kieruje od półtora roku. Ten 40-letni polityk premierem jest już drugi raz – wcześniej stał na czele rządu w latach 2013-2015. Wielkie polityczne i międzynarodowe doświadczenie, służbę Rzeczpospolitej Polskiej doceniono w przypadku Jerzego Koźmińskiego, byłego ambasadora RP w Waszyngtonie w latach 1994-2000, czyli w czasach, gdy Polska - z sukcesem - starała się o przyjęcie do NATO. Były ambasador i były wiceminister spraw zagranicznych od ponad 20 lat zarządza Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

– Polska jest w NATO, ceniona i bezpieczna. Jestem przekonany Ekscelencjo, Panie Ambasadorze, że dla współczesnego patrioty nie może być większej satysfakcji niż świadomość, w jak znaczącym stopniu właśnie Pan do tego, obecnego członkostwa w NATO się przyczynił i jak to jest obecnie ważne dla nas w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji i jej dążenia do podporządkowania swoim interesom Państw stanowiących niegdyś układ satelitarny – mówił podczas laudacji Tadeusz Donocik, Honorowy Prezes RIG w Katowicach

Statuetki Kryształowych Laurów Umiejętności i Kompetencji z Diamentem powędrowały do rąk pisarza i podróżnika, Konsula Honorowego Łotwy - Tadeusza Biedzkiego i prof. Jana Klimka, prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

Pochodzącego z Rudy Śląskiej - Tadeusza Biedzkiego nagrodzono za „całokształt jego osiągnięć literackich, reporterskie książki o Górnym Śląsku, literaturę podróżniczą i historyczno-sensacyjną”.

W stuleciu działalności Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości Diamentowym Laurem doceniono jej prezesa - prof. Klimka za wieloletnie zaangażowanie w sprawy rzemiosła, kształcenia zawodowego w 75 różnych rzemieślniczych specjalizacjach, niestrudzone kreowanie pozytywnego wizerunku śląskiego i polskiego rzemieślnika na międzynarodowej arenie, a także realizację, wspólnie z RIG, projektu „Śląskie. Zawodowcy”.

W gronie nagrodzonych Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji znaleźli się:

  • dr Marcin Krupa - prezydent Katowic - za dynamiczny, nowoczesny i zrównoważony rozwój miasta, odpowiedzialną politykę inwestycyjną i skuteczne zachęcanie inwestorów do lokowania kapitału w mieście, kreowanie wizerunku miasta jako ośrodka przemysłowego, stwarzającego równocześnie wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu wolnego;
  • prof. dr hab. n. med. Marek Kawecki - wybitny specjalista chirurgii ogólnej, za: pełną pasji i poświęcenia pracę lekarską, cierpliwość, otwartość oraz szczególną postawę w stosunku do pacjentów oraz współpracowników, wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i wprowadzenie do praktyki klinicznej nowych metod diagnostyki i leczenia;
  • Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA zarządzające dynamicznie rozwijającym się portem regionalnym Katowice Airport - lidera segmentu przewozów towarowych wśród polskich lotnisk regionalnych,
  • burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut - za wieloletnią pracę na rzecz lokalnego samorządu, racjonalne zarządzanie miastem i dbałość o jego zrównoważony rozwój w wymiarze społecznym, ekonomicznym i kulturalnym i aktywne wsłuchiwanie się w potrzeby obywateli oraz prospołeczną postawę;
  • dr inż. Henryk Stabla - prezes Przedsiębiorstwa Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki CARBOAUTOMATYKA S.A. za: zbudowanie prężnej spółki produkującej maszyny i urządzenia oraz świadczącej usługi w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, zaangażowanie w budowę kluczowych dla Śląska i Zagłębia obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury drogowej, gospodarki wodno-ściekowej i energetyki, m.in. tuneli w Katowicach i Gliwicach, Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach czy Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a także działalność prospołeczną;
  • firma Kontakt-Simon S.A. z okazji 100-lecia działalności, za tradycję, bogaty dorobek oraz wieloletnią obecność na rynku. zarówno w Polsce jak i w krajach Unii Europejskiej, pionierskie technologie i rozwiązania w produkcji wyrobów osprzętu elektroinstalacyjnego.

Członkowie Kapituły XXX Laurów Umiejętności i Kompetencji przyznali również 10 Platynowych i 11 Złotych nagród, między innymi: trenerowi Antoniemu Piechniczkowi, dr. Januszowi Michałkowi, prezesowi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, firmom SBB Energy S.A., ECOL Sp. z o.o. i EPO-TRACK LOGISTICS S.A., a także Radiu Katowice S.A. i Fundacji Śląskie Anioły.

Dwie Perły w Koronie na cześć Kazimierza Kutza

Z okazji 30-lecia Laurów przyznano specjalne nagrody: Perły w Koronie RP. Nazwa nagrody nawiązuje do twórczości wybitnego śląskiego reżysera Kazimierza Kutza. Statuetki autorstwa Bogumiła Burzyńskiego wręczono: europosłowi, byłemu premierowi Polski i przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego - prof. Jerzemu Buzkowi i byłemu wicepremierowi, byłemu ministrowi gospodarki, przewodniczącemu Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - dr. Januszowi Steinhoffowi.

Statuetki Orłów Piastów Śląskich wręczono: prezydent Zabrza - Małgorzacie Mańce-Szulik (m. in. za konsekwencję w decyzjach wspierających rozwój gospodarczy miasta, medycyny, nauki i innowacji w mieście oraz umiejętne wykorzystanie poprzemysłowego dziedzictwa Zabrza i rozwój turystyki poprzemysłowej), rektorowi Politechniki Śląskiej - prof. Andrzejowi Karbownikowi (m. in. za budowanie mostów pomiędzy nauką a biznesem, pracę naukową oraz wieloletnie starania na rzecz restrukturyzacji gospodarczej woj. śląskiego) oraz przewodniczącemu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Kazimierzowi Karolczakowi (za tworzenie przyjaznej mieszkańcom, dobrze skomunikowanej, innowacyjnej i nowoczesnej metropolii, budowę gospodarki stawiającej na wiedzę oraz rozwój transportu publicznego opartego na idei zrównoważonej mobilności miejskiej).

RIG został nagrodzony „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”

Miłym akcentem jubileuszowej gali było przyznanie katowickiemu RIG najwyższej możliwej odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. W imieniu dostojnej jubilatki od Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców odebrali ją prezesi katowickiej Izby: Tomasz Zjawiony i Tadeusz Donocik.

- Na sukces Izby pracowało przez te 30 lat bardzo wiele osób, jednak nie byłoby nas tutaj, a w zasadzie nie byłoby też Izby, gdyby nie jej założyciel i wieloletni Prezes, a obecnie Honorowy Prezes Tadeusz Donocik. Panie Prezesie – proszę przyjąć od nas wszystkich ogromne podziękowania - podkreślał Tomasz Zjawiony.

Krajowa Izba Gospodarcza przyznała dwie Złote Odznaki KIG. Otrzymały je: Beata Drzazga, prezes zarządu Betamed S.A., dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej w Katowicach oraz Tytularna Wiceprezes Izby i Aleksandra Wanat, dyrektor ds. rozwoju Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Jubileuszową galę Laurów Umiejętności i Kompetencji zwieńczył wyjątkowy koncert „My Affair with James Bond” światowej sławy amerykańskiej wokalistki Karen Edwards z zespołem i z towarzyszeniem muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była to muzyczna uczta i zarazem podróż po najbardziej znanych motywach i utworach z filmów o Agencie 007 Jamesie Bondzie, który w tym roku obchodzi swoje, jakże symboliczne 60-lecie, czyli tyle ile - wspólnie mają - Regionalna Izba Gospodarcza i jej Laury.

Przypomnijmy, że nagrody trafiły w ubiegłych latach do wybitnych osobowości. Laureatami zostali m.in.: Vaclava Havla, Tadeusza Mazowieckiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Jana Pawła II, Jose Manuela Barroso, Andrzeja Wajdy, Leszka Balcerowicza czy Krzysztofa Zanussiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ustawa o wyrównywaniu szans w przygotowaniu - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie