Rozgoryczenie w Cieszynie: Zamiast merytoryki decyduje służalczość. Miasto znów pominięte w rządowym podziale pieniędzy

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Cieszyn dwa razy starał się o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W obu przypadkach miasto nie dostało ani złotówki
Cieszyn dwa razy starał się o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W obu przypadkach miasto nie dostało ani złotówki Łukasz Klimaniec
Udostępnij:
Cieszyn kolejny raz nie dostał ani złotówki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). - Zamiast merytoryki i obiektywizmu decyduje klientelizm i służalczość - komentuje Przemysław Major, zastępca burmistrz Cieszyna. - Pomijanie Cieszyna ze względu na to, że utożsamiamy się z samorządnością a nie partyjniactwem, działa nie na szkodę władz miasta, ale na szkodę mieszkańców Cieszyna - dodaje.

W środę 31 marca wojewoda śląski poinformował o podziale ponad 191 mln zł między samorządy województwa śląskiego. Miasto Cieszyn złożyło trzy wnioski, których realizacja miała podnieść jakość życia w mieście. Jednak znów nie dostało ani złotówki, podobnie jak w pierwszym naborze, w którym brało udział.

- Tym razem wnioskowaliśmy o 20 434 454 zł na rewitalizację części śródmieścia miasta i zakup małych autobusów elektrycznych, aby uruchomić tzw. „linię śródmiejską” ułatwiającą mieszkańcom przemieszczanie się po mieście i dotarcie do ścisłego centrum miasta – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. – Staraliśmy się też o 2,27 mln zł na modernizację siedziby Książnicy Cieszyńskiej, w szczególności na wykonanie nowych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, elektrycznych i oświetleniowych oraz o 7,6 mln zł na wspólny wniosek miasta i Uniwersytetu Śląskiego na przebudowę i termomodernizację obiektów sportowych UŚ przy ul. Paderewskiego 9 – dodaje burmistrz miasta.

Kolejny raz wnioski z Cieszyna nie spotkały się z przychylnością osób rozdzielających środki. Nad Olzą nie kryją rozgoryczenia z tego powodu.

– Ze smutkiem przyjmujemy instrumentalne traktowanie samorządów. Zamiast merytoryki i obiektywizmu decyduje klientelizm i służalczość – komentuje Przemysław Major, zastępca burmistrz Cieszyna. - Nadal brak informacji o obiektywnych kryteriach dla oceny wniosków, których rządzący w Warszawie nie upubliczniają. Wskazują na to organizacje pozarządowe jak Związek Miast Polskich czy Fundacja Batorego oraz środowiska naukowe, badające rozdysponowanie tych środków – dodaje.

Przemysław Major nie ukrywa, że wśród samorządowców krążą niepokojące informacje o sposobie podziale pieniędzy - listy dofinansowania mają tworzyć i akceptować posłowie i senatorowie Zjednoczonej Prawicy.

Nie przeocz

- Nie po to w Polsce tworzymy i budujemy wspólnoty lokalne mieszkańców, samorządy, aby być traktowani instrumentalnie lub według zasady „jesteś z nami to dostaniesz”. Te środki nie są na poprawę samopoczucia lub komfortu burmistrza, tylko mają służyć mieszkańcom. Pomijanie Cieszyna ze względu na to, że utożsamiamy się z samorządnością a nie partyjniactwem, działa nie na szkodę władz miasta, ale na szkodę mieszkańców Cieszyna, gdyż pozbawia się ich prawa do równego korzystania ze środków publicznych – dodaje Przemysław Major.

W poprzednim naborze do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Cieszyn wnioskował o pieniądze na rewitalizację części śródmieścia miasta (20,4 mln zł), przebudowę i termomodernizację budynku UŚ z funkcją auli w Cieszynie przy ul. Paderewskiego (28 mln zł) oraz na przebudowę i termomodernizacja obiektów sportowych UŚ Cieszynie (18,5 mln zł).

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Miastu przydałyby się nowe ławki miejskie L016, lub jakieś ciekawe kosze. Może coś z eko-park.com?

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie