Rozkłady jazdy autobusów na Śląsku i Zagłębiu będą lepiej dostosowane. Pomoże nowy system liczenia pasażerów

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Liczenie pasażerów
Liczenie pasażerów Metropolia GZM/ Krzysztof Malinowski
Trwają pracę nad metropolitalnym systemem zliczania pasażerów. Pozwoli lepiej dostosować rozkład jazdy oraz wielkość pojazdu. To wszystko dla pasażerów.

Nowy system zliczania pasażerów w autobusach

Nowy system zliczania pasażerów ma za zadanie dostarczać informacji o tym gdzie, ilu i o której godzinie pasażerowie podróżują daną linią autobusową, trolejbusową oraz tramwajową.

– Nowy system zliczania pasażerów pozwoli na dokładne określenie liczby podróżnych w poszczególnych miastach, a także pomiędzy danymi przystankami - mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM - Przełoży się to na lepsze dostosowanie rozkładu jazdy oraz wielkości pojazdów na poszczególnych trasach, aby odpowiadały rzeczywistym potrzebom pasażerów - dodaje.

Nie przeocz

Aktualne w kilkuset pojazdach są zainstalowane bramki zliczające wejścia i wyjścia. Metropolia ma zamiar w pierwszym etapie wykorzystać istniejącą już instalację, w ramach połączenia z systemem ITS w Tychach. Ma to na celu przekazanie dokładnych informacji dotyczących ilości pasażerów korzystających z pojazdów PKM Tychy oraz TLT Tychy. Dzięki nim GZM otrzyma liczbę pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach. Podczas pierwszego etapu inwestycji do nowego systemu mają trafiać dane z około 300 autobusów i trolejbusów, w tym z Tychów. Drugi etap ma obejmować instalację systemu w kolejnych pojazdach kursujących na zlecenie ZTM.

– Informacje o tym, ilu pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej, są kluczowe zarówno dla racjonalnego planowania poszczególnych kursów, jak i przebiegu poszczególnych linii – zdradza Mariusz Dziesiński, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu.

Zobacz koniecznie

Wyposażenie wszystkich pojazdów w bramki, dodatkowym atutem będzie szybki dostęp do pozyskiwanych danych w trybie online. Takie informacje w płynny sposób będą przekazywane m.in. władzom miast i gmin. Rozwiązanie to ma zapewnić pełną transparentność w kwestii organizacji transportu publicznego. Dane będą dostępne w systemach zewnętrznych (np. OpenData GZM). Do nich będą mieć dostęp wszyscy zainteresowani tego typu informacjami.

Całość ma być gotowa w 2022 roku.

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie