Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozkłady jazdy autobusów na Śląsku i Zagłębiu będą lepiej dostosowane. Pomoże nowy system liczenia pasażerów

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Liczenie pasażerów
Liczenie pasażerów Metropolia GZM/ Krzysztof Malinowski
Trwają pracę nad metropolitalnym systemem zliczania pasażerów. Pozwoli lepiej dostosować rozkład jazdy oraz wielkość pojazdu. To wszystko dla pasażerów.

Nowy system zliczania pasażerów w autobusach

Nowy system zliczania pasażerów ma za zadanie dostarczać informacji o tym gdzie, ilu i o której godzinie pasażerowie podróżują daną linią autobusową, trolejbusową oraz tramwajową.

– Nowy system zliczania pasażerów pozwoli na dokładne określenie liczby podróżnych w poszczególnych miastach, a także pomiędzy danymi przystankami - mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM - Przełoży się to na lepsze dostosowanie rozkładu jazdy oraz wielkości pojazdów na poszczególnych trasach, aby odpowiadały rzeczywistym potrzebom pasażerów - dodaje.

Nie przeocz

Aktualne w kilkuset pojazdach są zainstalowane bramki zliczające wejścia i wyjścia. Metropolia ma zamiar w pierwszym etapie wykorzystać istniejącą już instalację, w ramach połączenia z systemem ITS w Tychach. Ma to na celu przekazanie dokładnych informacji dotyczących ilości pasażerów korzystających z pojazdów PKM Tychy oraz TLT Tychy. Dzięki nim GZM otrzyma liczbę pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach. Podczas pierwszego etapu inwestycji do nowego systemu mają trafiać dane z około 300 autobusów i trolejbusów, w tym z Tychów. Drugi etap ma obejmować instalację systemu w kolejnych pojazdach kursujących na zlecenie ZTM.

– Informacje o tym, ilu pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej, są kluczowe zarówno dla racjonalnego planowania poszczególnych kursów, jak i przebiegu poszczególnych linii – zdradza Mariusz Dziesiński, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu.

Zobacz koniecznie

Wyposażenie wszystkich pojazdów w bramki, dodatkowym atutem będzie szybki dostęp do pozyskiwanych danych w trybie online. Takie informacje w płynny sposób będą przekazywane m.in. władzom miast i gmin. Rozwiązanie to ma zapewnić pełną transparentność w kwestii organizacji transportu publicznego. Dane będą dostępne w systemach zewnętrznych (np. OpenData GZM). Do nich będą mieć dostęp wszyscy zainteresowani tego typu informacjami.

Całość ma być gotowa w 2022 roku.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera