Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozkwitła przepiękna łąka w Nadleśnictwie Koszęcin. To przyrodniczy skarb regionu. Widok jest zachwycający!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Rozkwitła przepiękna łąka z rzadkimi gatunkami roślin w Nadleśnictwie Koszęcin
Rozkwitła przepiękna łąka z rzadkimi gatunkami roślin w Nadleśnictwie Koszęcin Czesław Tyrol
Ponad 200 tysięcy błękitnych kosaćców syberyjskich rozkwitło w Nadleśnictwie Koszęcin w gminie Woźniki. Zachwycający krajobraz cieszy oko! Łąka jest przepiękna. Zobaczcie zdjęcia.

Błękitne rośliny widać już z autostrady w Woźnikach. Tworzą piękny krajobraz. Jest to jedno z nielicznych miejsc w województwie śląskim, gdzie można podziwiać tak duże zbiorowisko kosaćca syberyjskiego.

- Kosaciec syberyjski to roślina, która dostała się do nas po ustąpieniu lądolodu. Jest ona pod ochroną. To są kwiaty wysokie na około 60 cm. Na te 220 tysięcy, które tu występują większość jest niebieskich, a tylko kilkanaście jest białych. One występują tutaj na podmokłej łące, gdzie woda niemal zawsze stoi. To jest w Polsce południowej największe stanowisko kosaćca syberyjskiego. Co roku jest go coraz więcej. W tym miejscu rośnie też storczyk krwisty i inne kwiaty - mówi Czesław Tyrol z Nadleśnictwa Lubliniec.

Kwiaty znajdują się na łące między Sulowem a Woźnikami. - Jest to łąka kośna, która jak przekwitnie, to się ją kosi. Odbywa się to raz w roku. Warto wspomnieć, że wiele osób ma tę roślinę w ogródkach pod nazwą irys - dodaje Czesław Tyrol.

Zobaczcie zdjęcia przepięknej łąki

Przyrodniczy skarb regionu

Kosaciec syberyjski występuje w województwie śląskim nie tylko pod Woźnikami. Jego stanowisko można znaleźć też niedaleko w leśnictwie Kalety w powiecie tarnogórskim. Jest to tzw. Łąka Kosaćcowa, która jest użytkiem ekologicznym utworzonym przez Wojewodę Śląskiego w 2004 roku. Miało to na celu zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych ginącego zbiorowiska łąki trzęślicowej ze stanowiskami regionalnie rzadkich i ustępujących gatunków roślin. Łąka trzęślicowa Molinietum caeruleae to zbiorowisko półnaturalne związane z tradycyjną, ekstensywną gospodarką rolną. Niepodsiewane i nienawożone użytkowane było kośnie, przy czym koszenie odbywało się tylko jeden raz w roku − późnym latem.

Nie przeocz

Jak podaje slaskie.travel, nazwa „łąka trzęślicowa” pochodzi od gatunku trawy − trzęślicy modrej Molinia caerulea, która tworzy charakterystyczne spore kępy. Towarzyszy jej wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin charakterystycznych dla tego typu łąk m.in.: kosaciec syberyjski Iris sibirica, goryczka wąskolistna Gentiana pneumonanthe, mieczyk dachówkowaty Gladiolus imbricatus, kukułka szerkolistna Dactylorhiza majalis, rutewka wąskolistna Thalictrum lucidum i rutewka żółta Thalictrum flavum.

Łąki trzęślicowe tak w województwie śląskim jak i w całej Polsce, a także w Europie uznaje się obecnie za zbiorowiska ginące w związku ze zmianami zachodzącymi w środowisku (osuszanie terenów podmokłych) i zmianami sposobu użytkowania gruntów rolnych (intensyfikacja rolnictwa, zalesianie, porzucanie użytkowania). Dlatego też umieszczono je na liście siedlisk przyrodniczych podlegających w Polsce i w Unii Europejskiej ochronie.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera