Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowy o Europie. Debata o języku polityki w akademickiej bibliotece w Katowicach

BW
W poniedziałek, 5 czerwca, w akademickiej bibliotece w Katowicach zorganizowano debatę, podczas której rozmawiano o języku polityki w Polsce i w Niemczech. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Kinga Gajewska-Płochocka, Łukasz Bertram, Florian Kellermann oraz dr. hab. Jacek Warchala.

Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizował debatę pt. „Kultura debaty publicznej. Język polityki w Polsce i w Niemczech”. Odbyła się ona w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Zgromadzeni goście mogli wziąć udział w dyskusji z zaproszonymi panelistami: Kingą Gajewską - Płochocką - posłanką na Sejm z Platformy Obywatelskiej; Łukaszem Bertramem - publicystą, członkiem zespołu Obserwatorium Debaty Publicznej; Florianem Kellermannem - korespondentem „Deutschlandradio” w Polsce, oraz dr. hab. Jackiem Warchalą - językoznawcą, wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego, kierownikiem Zakładu Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania UŚ. Debatę poprowadził Marek Twaróg - redaktor naczelny Dziennika Zachodniego.

- To pierwsze spotkanie w tym roku z cyklu „Rozmowy o Europie" - mówi Christian Jaworski z Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej. - W przyszłości planujemy poruszać inne, ważne tematy. Nie tylko o języku używanym w sferze publicznej, ale również o tolerancji czy mowie nienawiści. Oprócz debat organizujemy szkolenia. Szczególnie zależy nam na szeroko pojętym dialogu społecznym - dodaje Jaworski.

Podczas debaty poruszono wiele wątków. Rozmawiano m.in. o tym, czy poziom języka używanego w debacie społecznej obniżył się oraz czy język polityki wpływa na ten, którego używamy na co dzień.

- Problemów do poruszenia jest bardzo dużo. Co to jest język perswazji i czym się charakteryzuje? - mówi dr hab. Warchala. - Współczesna polityka jest bardzo emocjonalna, przez co jej język też jest taki. Dlaczego pewne mechanizmy, które zauważamy w reklamach, funkcjonują w polityce? Czy język polityczny wpływa na ten, którym posługujemy się na co dzień?

Łukasz Bertram przedstawił ciekawe wyniki z badań Obserwatorium Debaty Publicznej, natomiast posłanka Kinga Gajewska-Płochocka ujawniła trochę politycznej kuchni. Red. Kellermann starał się porównać język polityki w Polsce i Niemczech, opowiedział też o współczesnych problemach poruszanych w debacie publicznej u naszego zachodniego sąsiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!