Różowe niebo i różowa tęcza nad Śląskiem: jak powstało to niesamowite zjawisko?

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Różowe niebo nad Śląskiem: Jak powstało to niesamowite zjawisko? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Różowe niebo nad Śląskiem: Jak powstało to niesamowite zjawisko? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc DZ
Mieszkańcy Śląska mogli podziwiać niezwykłe zjawisko, jakim był nie tylko różowo-czerwony kolor nieba po burzy, ale także półkole w takim samym kolorze. Co to za zjawisko i jak do niego doszło?

Różowe niebo nad Śląskiem

W niedzielę 26 lipca nad Śląskiej przeszły burzowe chmury, które przyniosły ze sobą duże opady deszczu i gwałtowne burze. Widok, jakie po przejściu opadów mogli zaobserwować mieszkańcy, z pewnością zrekompensował im pogorszenie pogody.

Zobaczcie, jak wyglądało to niesamowite zjawisko. Zdjęciami różowego nieba podzielili się z nami mieszkańcy Zabrza i Orzesza w powiecie mikołowskim.

Różowe niebo, a także łuna tego samego koloru, która pojawiła się na niebie ma bezpośredni związek z opadami, które miały miejsce na Śląsku oraz rozszczepieniem światła.

- Zjawisko, jakie mogliśmy wczoraj zaobserwować, ma związek z rozszczepieniem światła białego i rozświetleniem promieniami o dużej długości fali w zakresie widzialnym, co przełożyło się na różowy, pomarańczowy i czerwony kolor nieba przy zachodzie słońca – mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Tęcza w niecodziennym kolorze

Tajemnicze półkole, która pojawiło się na niebie z kolei nic innego, jak klasyczna tęcza, którą możemy zaobserwować podczas zwyczajnych opadów. Kolor nieba i rozproszenie światła sprawiły jednak, że widziana była ona przez nas w różowo-czerwonych barwach.

Nie przeocz

Niebo w różowo-czerwonych barwach to częste zjawisko podczas zachodów słońca. Jak tłumaczy dyrektor Planetarium Śląskiego, widziana przez nas w dzień, niebieska barwa nieba ma związek z grubością atmosfery, na którą napotyka wtedy słońce.

Podczas zachodów i wchodów słońca z kolei, gdy promienie słoneczne mają do czynienia z grubszą warstwą atmosfery, docierają do nas czerwone, różowe i pomarańczowe barwy, o dużej długości fali.

Podobne zjawisko do tego, które mogli niedawno zaobserwować mieszkańcy Śląska, przed trzema laty zadziwiło obywateli Wielkiej Brytanii.

Wtedy wystąpiło tam dokładnie takie same zjawisko jak to, które widzieliśmy w naszym rejonie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie