Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się demontaż szybu kopalni Makoszowy. Wieża szybowa zniknie ZDJĘCIA

NAU
W kopalni Makoszowy w Zabrzu rozpoczęto prace przy demontażu wieży szybowej Szybu III
W kopalni Makoszowy w Zabrzu rozpoczęto prace przy demontażu wieży szybowej Szybu III SRK
W kopalni Makoszowy w Zabrzu rozpoczęto prace przy demontażu wieży szybowej zasypanego już Szybu III. Nie będzie ona podcinana i przewracana, lecz rozbierana stopniowo od góry. Kopalnia nie wydobywa węgla od grudnia 2016 roku. Zabrze chce dobrze zagospodarować teren byłej kopalni.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęła demontaż szybu zamkniętej w 2016 roku kopalni Makoszowy.

Zobacz zdjęcia:

- Całkowite zakończenie prac powinno nastąpić do końca roku 2021, z możliwością przedłużenia prac do końca 2022 z uwagi na roboty związane z tworzeniem nowego systemu odwodnienia - informuje Wojciech Jaros, rzecznik SRK. - Po kopalni zostaną obiekty ocenione jako zabytkowe: stacja sprężarek z początków 20. wieku, cechownia, maszyna wyciągowa szybu II, ponadto szyby i I Północny… oraz kilkadziesiąt hektarów gruntu z własną bocznicą kolejową, dobrym skomunikowaniem z układem drogowym woj. śląskiego - dodaje Jaros.

Co dalej z terenem po kopalni Makoszowy?

Kilka tygodni temu odbyły się rozmowy o przyszłym wykorzystaniu terenów kopalni. Brali w nich udział przedstawiciele władz Zabrza, ARP, JSW Koks i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na spotkaniu zgodnie podkreślano, że obszar jest korzystnie zlokalizowany - położony bezpośrednio przy DW 921, w odległości ok. 3 km do wjazdu na autostradę A4. Od strony zachodniej, znajduje się towarowa linia kolejowa, a na obszarze kopalni czynna bocznica kolejowa. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wydzieliła 12 obszarów gruntu o różnym charakterze i potencjale.

Jedna z koncepcji zakłada m.in utworzenie nowej strefy ekonomicznej, skupiających przedsiębiorców i usługodawców.

– Jesteśmy zainteresowani rewitalizacją tych terenów – zadeklarował Mirosław Pachucki, reprezentujący podczas spotkania Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. - Na pewno obejmiemy ten obszar kompleksową ofertą inwestycyjną. To jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów nie tylko w woj. śląskim.

Podobnego zdania jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, która zapowiada, że miasto będzie chciało jak najlepiej wykorzystać tereny po KWK Makoszowy.

- Przedstawione do zagospodarowania tereny o powierzchni blisko 48 hektarów mają duże walory gospodarcze - powiedziała prezydent Mańka - Szulik.

Nie przegapcie

- Trudno bez emocji podchodzić do likwidacji tej kopalni. Patrząc jednak w przyszłość widzę po rewitalizacji możliwość stworzenia na tym obszarze nowych miejsc pracy. Podejmiemy starania do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości na tym obszarze. Nie traktujemy go jako przekleństwo, lecz ogromny potencjał, które należy oszlifować niczym diament. Dlatego też przystępujemy do projektu „Zagospodarowania terenów byłej KWK Makoszowy w Zabrzu”. Zdajemy sobie sprawę, że to dla miasta jedno z najtrudniejszych wyzwań. - dodała prezydent Zabrza.

Likwidacja kopalni Makoszowy. Co ze złożami węgla?

Według szacunków Polskiej Grupy Górniczej, na terenie zamkniętej kopalni Makoszowy znajduje się ok. 12 mln ton węgla dobrej jakości. Po te złoża może w przyszłości sięgnąć właśnie PGG, która może fedrować od strony sąsiednich Bielszowic i Sośnicy.

Kopalnię Makoszowy przekazano do SRK w grudniu 2016 roku. Wielu pracowników kopalni do dziś nie może pogodzić się z tą decyzją. Załoga do końca walczyła o utrzymanie zakładu, ale bezskutecznie.

Kiedy SRK przejmowało kopalnię, koszty jej likwidacji oszacowano na prawie pół miliarda złotych.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo