Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi EXPO Katowice. Bezpieczeństwo energetyczne i dalsze losy dekarbonizacji to główne tematy rozmów

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
We wtorek 6 września rozpoczęły się IXX Międzynarodowe Targi EXPO Katowice - Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego organizowane na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i hali Spodek w Katowicach. W wydarzeniu bierze udział ponad 200 uczestników z 13 krajów, którzy zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia z zakresu przemysłu, robotyki i automatyki oraz górnictwa. W programie jest 50 paneli dyskusyjnych podzielonych na 8 sesji tematycznych. Inauguracyjne wystąpienia organizatorów zdominował temat kryzysu energetycznego i pytania o dalszy sens polityki odchodzenia od węgla.

Po trwającej 3 lata przerwie spowodowanej pandemią COViD-19 w Katowicach ponownie odbywają się targi górnicze. W IXX edycji wydarzenia bierze udział ponad 200 firm z 13 krajów. W tym gronie po raz pierwszy znaleźli się również goście z USA i Indii.

- To wyjątkowa edycja. Nie widzieliśmy się przez trzy lata, dlatego chciałam podziękować wszystkim wystawcom-bohaterom, czyli ludziom, którzy potrafili bezpiecznie przeprowadzić przez ten czas swoje firmy tak, by mogły dziś wystąpić na IXX edycji targów w Katowicach - mówi Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A. - Obecna edycja ma na celu pokazanie potencjału państwa firm, maszyn i urządzeń, wskazanie, że węgiel wciąż jest ważnym surowcem w miksie energetycznym oraz pokazanie jak państwa firmy dywersyfikują portfele usług, tworząc różne usługi, również dla energetyki - dodaje.

Zgromadzonych na otwarciu targów gości przywitał również Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- To jedne z ważniejszych targów, jakie odbywają się w naszym mieście. Katowice EXPO mają za zadanie nie tylko pokazać to, co najlepszego dzieje się w naszym regionie, kraju i u naszych sąsiadów, ale przede wszystkim wywołać dyskusję na temat tego, co czeka nas w przyszłości - mówi Marcin Krupa. - Pandemia COViD-19 i napaść Rosjan na Ukrainę mają niemałe znaczenie dla biznesu wydobywczego i maszynowego. Musimy zastanowić się nad tym, jak dziś poradzić sobie bez olbrzymiego, rosyjskiego rynku zbytu i jak zrewidować plany dotyczące kwestii przemian klimatycznych i związanym z tym ograniczeniem wydobycia węgla kamiennego. Wydaje się, że dzisiaj temat bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla naszego kraju, ale dla całej Europy jest bardzo istotny. Racjonalny powrót węgla kamiennego i racjonalne jego wykorzystanie staje się najważniejszym elementem dyskusji - zapewnia Marcin Krupa.

Na inauguracyjnej konferencji przemawiał taże Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, który przypomniał, że Śląsk to największy region górniczy w Unii Europejskiej, a procesy transformacji przemysłu trwają tu już od 30 lat.

- Do 2050 roku polskie górnictwo czekają bardzo duże zmiany związane z realizacją założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Oczywiście życie pisze własne scenariusze i dzisiaj po przejściach związanych z koronawirusem i wojną, która niestety ma miejsce bardzo blisko naszych granic. Pojawiły się skutki gospodarcze tych procesów, takie jak inflacja, dlatego musimy brać pod uwagę korektę tych założeń - mówi Piotr Pyzik.

Piotr Pyzik przekonywał dalej, że odejście od węgla będzie dla Śląska wyjątkowo trudne i wskazywał na przykłady państw takich jak Francja, Belgia, Holandia, czy Niemcy, które radykalnie odchodziły od węgla i nie były w stanie poradzić sobie do końca z tym procesem.

- Chcielibyśmy, aby to co zostanie po górnictwie na Śląsku w przyszłości kojarzyło się z nowymi technologiami i owocną współpracą naukowców z samorządem. Pracujemy nad tym, aby transformacja polskiej energetyki w dłuższej perspektywie pozwoliła oprzeć gospodarkę naszego kraju o nowoczesne gałęzie przemysłu - zapewnia Piotr Pyzik.

Następnie pełnomocnik rządu wskazał na 4 filary planowanej transformacji:

  • klimat,
  • konkurencyjność,
  • społeczeństwo,
  • bezpieczeństwo energetyczne.

- Musimy nie tylko zostawić następnemu pokoleniu naturę w takim stanie, w jakim ją przyjęliśmy, ale mamy ambicję, aby zostawić ją w o wiele lepszym stanie. Mamy aspiracje, aby konkurencyjność naszej gospodarki spinała się z konkurencyjnością całej Europy. Beneficjentem tych przemian mają być nie maszyny i urządzenia, a ludzie. Ostatnim motorem transformacji jest bezpieczeństwo energetyczne. Każdy ma w domu prąd, na który go stać. Najistotniejsze jest to, że prąd jest polskiej produkcji, bo to jest dzisiejsza definicja suwerenności naszego kraju, a od 24 lutego 2022 roku jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego - wyjaśnia Piotr Pyzik.

Pod znakiem Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE w tym samym miejscu odbywają się również:

  • Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego,
  • Targi B2 Energy,
  • Targi EcoDom,
  • Targi Maszyn i Urządzeń.

Na stoiskach wystawców takich jak Komag, Famur, PKiMSA Carboautomatyka, Bipromet, GIG, czy Global Mining, można zobaczyć najnowsze osiągnięcia przemysłu, robotyki i automatyki, górnictwa, geologii, mechaniki, elektryki i elektroniki, IT, konstrukcji maszyn i urządzeń.

Poza tym na IXX edycji targów stulecie istnienia świętować będzie ratownictwo górnicze, a Lasy Państwowe pokażą czym są lasy energii i leśne gospodarstwa węglowe.

Bilety na Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE - Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego

Bilet jednorazowy:

  • normalny - 40 zł
  • ulgowy - 20 zł
  • maluch (dzieci do lat 7) - 1 zł
  • bilety rodzinne - 100 zł
  • bilety grupowe (od 10 osób) - 10 zł/os
  • Bilety 4-dniowe:

Bilet na 4 dni

  • normalny - 80 zł
  • ulgowy - 40 zł
  • maluch - 3 zł

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera