Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się Interpretacje 2015 PROGRAM Konkurs dla reżyserów, przygoda dla publiczności

Henryka Wach-Malicka
W konkursie zobaczymy  m.in. spektakl pt.”Dybuk”, w reżyserii Mai Kleczewskiej
W konkursie zobaczymy m.in. spektakl pt.”Dybuk”, w reżyserii Mai Kleczewskiej Magda Hueckel
Interpretacje 2015 rozpoczęte POZNAJ PROGRAM Obejrzeć 16 przedstawień, w wykonaniu 136 aktorów w 9 dni? To się może zdarzyć tylko w czasie festiwalu „Interpretacje” w Katowicach.

Inauguracja teatralnego maratonu dopiero dziś wieczorem, ale mobilizacja (organizatorów - Centrum Kultury Katowice i widzów) trwa od kilkunastu tygodni.

XVII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” odbywa się w Katowicach od 7 do 15 listopada, a jego motywem przewodnim są pytania: „Kim jestem? Kim jesteś?”. W tej pojemnej formule mieszczą się głównie inscenizacje klasycznych tekstów, czytanych jednak na nowo, przez współczesnych realizatorów - reżyserów, dramaturgów i aktorów. W końcu nazwa katowickiego festiwalu - „Interpretacje” - do takiej dyskusji zobowiązuje…

Tradycyjnie, festiwal otwiera spektakl mistrzowski. W tym roku jest nim inscenizacja „Wujaszka Wani” Antoniego Czechowa, w reżyserii Lwa Dodina, która zaprezentowana zostanie dziś na scenie Pałacu Młodzieży. Od poniedziałku kibicować natomiast będziemy reżyserom pięciu spektakli konkursowych, których twórcy ubiegać się będą o Laur Konrada. Czworo z nich wierni widzowie „Interpretacji” już znają z poprzednich edycji. To Monika Strzępka, Maja Kleczewska, Ewelina Marciniak i Paweł Miśkiewicz. Po raz pierwszy o Laur Konrada powalczy natomiast Michał Borczuch.

Zgodnie z regulaminem, każdy z jurorów swój werdykt uzasadnia publicznie, a zwycięża ten z reżyserów, który otrzyma przynajmniej trzy głosy. Tym razem o przyznaniu nagrody głównej zdecydują: aktorka - Ewa Błaszczyk; reżyser (i dwukrotny zdobywca Lauru Konrada!) - Remigiusz Brzyk; dramatopisarka i scenarzystka - Małgorzata Sikorska-Miszczuk; dyrektor Mayflower Theatre w Southampton - Michael Ockwell i kompozytor - Jan Kanty Pawluśkiewicz, który jest także… autorem hymnu, towarzyszącego katowickiemu festiwalowi od pierwszych jego edycji. Jeśli głosy „sędziów” rozłożą się jednak bez wyraźnej przewagi (np. 2-2-1) Laur Konrada nie zostanie przyznany, co zdarzyło się dotąd dwa razy.

Zmaganiom konkursowym towarzyszy wiele imprez dodatkowych, niemniej interesujących. W tym „Interpretacje DOC.”, czyli prezentacje przedstawień, powstałych na bazie dokumentów lub wydarzeń, które stały sie punktem wyścia dla oryginalnych działań scenicznych.

Dziś i jutro zobaczymy

Sobota, 7. 10, godz. 19.00, Pałac Młodzieży.

Spektakl mistrzowski

„Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa. Reż. Lev Dodin. Mały Teatr Dramatyczny - Teatr Europy w Sankt Petersburgu

Niedziela. 8.10. godz. 17.30. Pałac Młodzieży.

Spektakl towarzyszący

„Ewelina płacze”. Reż. Anna Karasińska. Współpraca dramaturgiczna - Magdalena Rydzewska. TR Warszawa

Niedziela. 8.10. godz. 20.00. Centrum Kultury Katowice.

Spektakl towarzyszący

„Album Karla Höckera” . Reż . Paul Bargetto. Dramaturgia - Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Teatr Trans-Atlantyk w Warszawie.


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!