Rozwój OZE w Polsce na przykładzie fotowoltaiki. Impulsem – dotacje z NFOŚiGW

Materiał informacyjny NFOŚiGW
W ostatnich latach w Polsce mamy do czynienia z szybkim wzrostem produkcji energii elektrycznej z domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych PV, czyli z rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE). Od grudnia 2015 r. do sierpnia 2022 r. zainstalowana moc urządzeń PV w naszym kraju wzrosła z 7,1 GW do ponad 22 GW. To w dużej mierze zasługa programu dotacyjnego „Mój Prąd” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do końca bieżącej dekady zeroemisyjne źródła energii mają odpowiadać za ponad 50 proc. energii zużywanej w Polsce, a ich łączna moc może dojść nawet do 50 GW. Poprawi to jakość środowiska naturalnego. Szczególnie dużą popularnością cieszy się fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca – technologia całkowicie bezemisyjna. W jej rozwoju pomaga program „Mój Prąd”, którego piąta edycja rozpoczęła się symbolicznie w Dniu Ziemi – 22 kwietnia 2023 r.

– Szybkie upowszechnienie w Polsce fotowoltaiki to ważny czynnik rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, a tym samym poprawy jakości powietrza, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz wzmocnienia niezależności energetycznej naszego kraju – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Dlatego uruchamiamy kolejne nabory w prowadzonym przez NFOŚiGW programie „Mój Prąd”, w którym do tej pory wpłynęło już ponad pół miliona wniosków od polskich rodzin, które chcą produkować prąd ze słońca. Spodziewamy się, że piąta edycja programu, wzbogacona o dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych, będzie kolejnym, silnym impulsem w promocji i rozwijaniu OZE w Polsce – podsumowuje minister Anna Moskwa.

Dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. Jak dotacje z NFOŚiGW pomagają w rozwoju energetyki prosumenckiej?

„Mój Prąd” to program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on kierowany do prosumentów (czyli jednocześnie producentów i konsumentów) energii elektrycznej, którzy na dzień składania wniosku mają przyłączoną do sieci mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za energię w systemie net-billing. To metoda, w której energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną, ale niezużywana na bieżąco, czyli tzw. nadwyżka, jest przekazywana do sieci, po cenie określonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a gdy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania na energię – nabywana według stawek sprzedawcy. W piątej edycji programu „Mój Prąd”, w przypadku instalacji PV, można liczyć na dofinasowanie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł pod warunkiem zakupu i montażu dodatkowych urządzeń mających na celu autokosumpcję energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia.

Co jednak istotne, w nowej odsłonie programu „Mój Prąd” 5.0, która różni się od trzech pierwszych, ale również od czwartej edycji o dodane dodatkowe nowe urządzenia. W edycji piątej oprócz magazynów energii, magazynów ciepła i systemów zarządzania energią, które były obecne już w czwartej edycji programu, uruchamianej wraz z nowym system rozliczania prosumentów, dołożono jeszcze pompy ciepła i kolektory słoneczne. Łączna maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 58 tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. Dotacje w bieżącym naborze przyznawane są w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 2014-2020) realizowanego w ramach działania 1.1 „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” i poddziałania 1.1.1 „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej”.

Głównym założeniem nowych edycji programu „Mój Prąd” jest wzrost autokonsumpcji energii wytworzonej z własnych mikroinstalacji PV poprzez jej magazynowanie wraz z precyzyjnym sterowaniem procesem jej produkcji i zużycia, ale także – co jest istotną nowością bieżącego naboru – o rozbudowywanie domowych instalacji o urządzenia grzewcze: kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Wpływ programów związanych z „zieloną” energią elektryczną na polskie środowisko

Z programów związanych z „zieloną” energią elektryczną, takich właśnie jak „Mój Prąd”, skorzystało już ponad pół miliona Polaków. Bez dopłaty zapewne wiele osób nie podjęłoby się inwestowania w nowoczesne instalacje energetyczne, takie jak domowa fotowoltaika. Istotne jest również to, że pieniądze od państwa, czy też pochodzące z instytucji zagranicznych (w tym Unii Europejskiej), poprzez decyzje osób fizycznych i wypłaty z NFOŚiGW, trafiają do przedsiębiorców, którzy urządzenia sprowadzają i instalują. Ma to duży wpływ na rozwój gospodarczy i generuje miejsca pracy w nowoczesnym sektorze. Popularność „zielonej” energii elektrycznej warto przełożyć na oficjalne dane statystyczne.

– Mamy już w kraju 1,2 mln prosumentów, z których połowa skorzystała ze wsparcia finansowego oferowanego przez NFOŚiGW, przy czym ponad 500 tys. z programu „Mój Prąd”, a dodatkowo 100 tys. osób zainwestowało we własne źródła energii w ramach programu „Czyste Powietrze” – zaznacza wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, który zarazem pełni funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków. – Trzeba jeszcze dodać, że osobom inwestującym w domową mikroinstalację fotowoltaiczną przysługiwała także ulga podatkowa. Wszystkie te zachęty finansowe sprawiły, że Polacy chętniej inwestują w OZE, a fotowoltaika nadal dynamicznie się rozwija. Piąty nabór w programie „Mój Prąd” niewątpliwie podtrzyma tę tendencję – dodaje wiceprezes NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizujący program „Mój Prąd”, jest największym w kraju źródłem finansowania projektów proekologicznych. NFOŚiGW to lider we wdrażaniu programów zmieniających na lepsze jakość życia w Polsce. Już od niemal 34 lat wspiera działania na rzecz środowiska, klimatu i transformacji energetycznej. Dzięki środkom NFOŚiGW uruchomiono inwestycje o łącznej wartości ponad 290 mld zł, z czego prawie 2/3 ze środków własnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozwój OZE w Polsce na przykładzie fotowoltaiki. Impulsem – dotacje z NFOŚiGW - Dziennik Bałtycki