MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Chorzów. Nowy stadion Niebieskich na dodatkowej sesji Rady Miasta. Przedstawiciel kibiców bez prawa głosu

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów na 16.000 miejsc.
Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów na 16.000 miejsc. UM Chorzów
W czwartek 25 maja 2023 roku zapadły kolejne decyzje dotyczące nowego stadionu dla Ruchu Chorzów, który ma powstać w miejsce przestarzałego obiektu przy ulicy Cichej. Podczas sesji Rady Miasta głos chciał zabrać przedstawiciel kibiców Niebieskich Szymon Michałek, ale nie dostał takiej możliwości. Dlaczego?

Nowy stadion Ruchu Chorzów: Wydzierżawienie terenu

W Chorzowie odbyła sesja Rady Miasta, podczas której jednym z tematów jest budowa nowego stadionu dla Ruchu. Prezydent miasta Andrzej Kotala poinformował na Twiterze:

„Aby zabezpieczyć w budżecie @UMChorzow nasz wkład na stadion i wpisać go do WPF, poprosiłem RM o zwołanie dodatkowej sesji 15.06. Dziś radni zaakceptowali też wydzierżawienie działek stadionu spółce ADM Serwis. To konieczne do złożenia wniosku o wsparcie budowy z budżetu państwa.”

Skrót WPF oznacza Wieloletnią Prognozę Finansową. 17 maja po spotkaniu z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem ustalono, że w czerwcu miejska spółka ADM Serwis złoży wniosek do „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” na 100 mln zł. Drugą połowę środków na budowę stadionu ma zabezpieczyć UM Chorzów.

Nowy stadion Ruchu Chorzów: Szymon Michałek nie mógł zabrać głosu

Tymczasem w czwartek 25 maja głos w sprawie stadionu w czasie sesji Rady Miasta chciał zabrać Szymon Michałek, organizator Sektora Rodzinnego i orędownik budowy obiektu dla Niebieskich. Wcześniej dostał odmowę mailem od przewodniczącego RM Waldemara Kołodzieja, a tym razem taki wniosek przepadł w głosowaniu radnych.

Tak tę sytuację opisał w mediach społecznościowych:

"Odrzucono wniosek o udzielenie mi głosu na temat budowy stadionu podczas dzisiejszej Rady Miasta
Jeśli mają Państwo wątpliwości czy radni Chorzowa z ugrupowania Andrzeja Kotali są po stronie kibiców, to odpowiedź widoczna jest na poniższym zdjęciu. W dniu wczorajszym złożyłem wniosek do kancelarii Rady Miasta o udzielenie mi głosu w trakcie obrad dzisiejszej sesji. Dzisiaj przed sesją otrzymałem negatywną odpowiedź na moją prośbę, dllatego wykorzystując okazję napotkania na korytarzu urzędu miasta radnego Tomasza Piecucha, poprosiłem za jego pośrednictwem o złożenie wniosku formalnego o udzielenie mi głosu. Jak widać na poniższym zdjęciu wniosek został odrzucony głosami radnych Koalicji Obywatelskiej.
Jako strona społeczna chcemy brać czynny udział w budowie tego stadionu. Chcemy patrzeć władzy miasta na ręce. Odbieranie nam możliwości zabrania głosu w sprawie tak nam bliskiej, jak budowa stadionu, o którą walczymy nieprzerwanie od pierwszej manifestacji w 2012 roku, a która to walka doprowadziła mnie ostatecznie do spotkania z Premierem RP Mateuszem Morawieckim podczas którego otrzymałem zapewnienie finansowania tej inwestycji. Brak zaufania w stosunku do władz miasta, które wynika z wieloletniego okłamywania nas w tej materii nie może dziwić. Dlatego oczekujemy, że wolność słowa nie będzie w Chorzowie odbierana w taki sposób, jaki to miało miejsce dzisiaj podczas sesji Rady Miasta. Pamiętacie, że w ten sposób wysyłacie kibicom sygnał, że ignorujecie tą grupę społeczną.
Nic o nas, bez nas!" - napisał Szymon Michałek.

W czwartek na sesji jednogłośnie przyjęto uchwałę „w sprawie rekomendacji zabezpieczenia środków finansowych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Chorzów z przeznaczeniem na budowę stadionu przy ul. Cichej 6 w Chorzowie”.

Środki, które wyłoży miasto Chorzów, pozyskane zostaną z zaciągniętego kredytu - poinformował prezydent Kotala, cytowany przez portal chorzowski.pl.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni