Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław 1:0 [RELACJA, ZDJĘCIA] Niebiescy uczcili jubileusz Surmy zwycięstwem

Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław
Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław Arkadiusz Gola
W meczu ze Śląskiem swój 500 mecz w ekstraklasie rozegrał Łukasz Surma. Jubilat z tej okazji dostał wiele prezentów. Najbardziej oryginalny przekazał 38-letniemu pomocnikowi sędzia Szymon Marciniak. Arbiter z Płocka wręczył Surmie… żółtą kartkę. Koledzy z drużyny Ruchu uczcili święto rekordzisty pod względem występów w ekstraklasie zwycięstwem, choć nie przyszło im ono wcale łatwo.

Pojedynek dwóch drużyn, które w ostatnich czterech meczach zdobyły tylko po punkcie, nie był wielkim widowiskiem. Wrocławianie przyjechali na Cichą bez Adama Kokoszki i Petera Grajciara, których trener Tadeusz Pawłowski zostawił w domu, lecz do przerwy to oni nadawali ton boiskowym wydarzeniom. Najlepszą okazję do zdobycia prowadzenia miał Krzysztof Danielewicz, który w zamieszaniu strzelił przewrotką w poprzeczkę. Sporo kłopotów sprawiła też Matusowi Putnocky’emu obrona uderzenia z dystansu Michała Bartkowiaka.

Ruch szukał swojej szansy w stałych fragmentach gry, ale tym razem dośrodkowaniom Patryka Lipskiego brakowało precyzji. Gola Niebiescy zdobyli tuż przed przerwą i był to ich jedyny celny strzał w I połowie. Maciej Iwański podciągnął z piłką kilkadziesiąt metrów i podał na lewą stronę do Mariusza Stępińskiego. Najlepszy w tym sezonie snajper chorzowian spokojnie przymierzył z narożnika pola karnego w długi róg i piłka odbijając się jeszcze od słupka wpadła do siatki. To siódmy gol Stępińskiego w tym sezonie.

Po zmianie stron chorzowianie mieli świetną okazję do podwyższenia wyniku. Marek Zieńczuk obsłużył prostopadłym podaniem Stępińskiego, a ten minął bramkarza i padł w polu karnym. Sędzia Marciniak najpierw wskazał na rzut karny, ale później zmienił zdanie i ukarał napastnika Ruchu żółtą kartką za próbę wymuszenia jedenastki, a telewizyjne powtórki pokazały, że była to słuszna decyzja.

Później do ataku ruszył Śląsk starający się odrobić straty. Trener Pawłowski dokonywał kolejnych zmian starając się wzmocnić siłę ataku i właśnie rezerwowy Kamil Biliński miał po przerwie najlepszą okazję do wyrównania. Jego uderzenie z kilku metrów efektowną paradą obronił Putnocky.

Ruch po przerwie głównie się bronił, lecz bez większych problemów utrzymał prowadzenie do końca meczu, choć kończył go w dziesiątkę. Z boiska znów w Chorzowie wyrzucony został Rafał Grodzicki, który w ostępie trzech minut ukarany został dwoma żółtymi kartkami. W doliczonym czasie gry Ruch miał karnego podyktowanego za faul na Stępińskim. Jedenastki nie wykorzystał jednak Lipski, którego strzał Mariusz Pawełek sparował na poprzeczkę.

W przerwie meczu statuetkę Cieślika tuż przed drugą rocznicą śmierci pana Gerarda dostał inny były wspaniały piłkarz Ruchu Eugeniusz Lerch.

Ruch Chorzów – Śląsk Wrocław 1:0 (1:0)

Bramka 1:0 Mariusz Stępiński (45)

Sędziował Szymon Marciniak (Płock)
Żółte kartki: Stępiński, Koj, Konczkowski, Grodzicki (Ruch) – Gecov, Dudu, Kiełb (Śląsk)
Czerwona kartka Grodzicki (87, Ruch – za drugą żółtą)