Ruch Chorzów wygrał w Pucharze Polski. Niebiescy w końcówce strzelili dwie bramki Skrze Częstochowa. W III lidze zaczną bez dwóch punktów

Tomasz KuczyńskiZaktualizowano
Puchar Polski: Skra Częstochowa - Ruch Chorzów 1:2 Kacper Tazbir/Dziennik Zachodni
Ruch Chorzów jeszcze nie rozegrał meczu w III lidze, a już będzie musiał odrabiać straty, bo został ukarany odjęciem 2 punktów. Niebiescy zagrali w środę w rundzie wstępnej Pucharu Polski i wygrali ze Skrą w Częstochowie 2:1!

W środę Ruchem zajmowała się Komisja Licencyjna Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Dobrą informacją jest to, że komisja „podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na przedłużenie terminu spłaty przeterminowanych zobowiązań klubu Ruch Chorzów S.A. do dnia 30 września 2019 roku”. Nie obyło się bez sankcji - Niebieskich pozbawiono 2 punktów w tym sezonie III ligi i nałożono karę 3 tys. zł. Wszystko za „za niespełnienie w terminie kryterium finansowego”.
W czerwcu Ruch dostał licencję na III ligę, ale miał do końca lipca spłacić licencyjne długi (780-790 tys. zł). Przeżywający ogromne problemy klub 31 lipca złożył wniosek do Komisji Licencyjnej o prolongowanie terminu spłaty oraz przedstawił plan naprawczy. Licencja nie została zawieszona, a wczoraj zapadły powyższe decyzje.

Pierwszy mecz Ruchu w III lidze z Zagłębiem II Lubin, ze względu na prośbę chorzowian, został przełożony z 3 sierpnia na 18 września. Mecz 2. kolejki w Bielsku-Białej z Rekordem (planowo 10 sierpnia) odbędzie się 4 września. Ruch zacznie więc sezon w III lidze 17 sierpnia u siebie z Foto-Higieną Gać.

Kibice Niebieskich bojkotują poczynania władz spółki i zapowiedzieli, że nie będą chodzili na mecze przy Cichej. Bojkotu nie dotyczą wyjazdów, dlatego w środę szczelnie wypełnili sektor gości na stadionie Skry w Częstochowie.

W meczu rundy wstępnej Pucharu Polski częstochowski drugoligowiec był bliski weliminowania 14-krotnego mistrza Polski, ale Ruch walczył do końca. Bramka dla gospodarzy padła już w 7. minucie. Dośrodkował Dawid Niedbała, a Dawid Wolny uderzeniem głową pokonał Dawida Smuga. Goście wspierani przez swych kibiców wyrównali w 88. minucie, kiedy do siatki Skry strzałem z pola karnego trafił Mateusz Bartolewski. W doliczonym czasie gry sędzia podyktował rzut karny za faul na Marcinie Kowalskim! Bramkę na wagę awansu zdobył Mariusz Idzik.

OPINIE TRENERÓW

Łukasz Bereta (Ruch)

Źle zaczęliśmy to spotkanie, nie weszliśmy dobrze w mecz. Skra miała na początku kilka okazji, żeby nawet podwyższyć wynik. Strzelili tylko jedną bramkę. Po tej stracie graliśmy już lepiej. Później gra się wyrównała – 10 minut lepsza była Skra, 10 minut my i obie drużyny mogły strzelić gola. Jestem bardzo zadowolony z meczu, że graliśmy do końca, że zmiany były bardzo pozytywne i że wygraliśmy w regulaminowym czasie gry.

Paweł Ściebura (Skra)

Okoliczności, w jakich przegraliśmy ten mecz są dla nas tragiczne. Zaczęliśmy bardzo dobrze, szybko strzeliliśmy bramkę. Później mieliśmy kilka sytuacji, żeby podwyższyć wynik. W pierwszej połowie Ruch poza stałymi fragmentami nie był w stanie zdecydowanie nam zagrozić. W drugiej połowie mecz się wyrównał. Mieliśmy okazje, żeby zamknąć ten mecz. Jeżeli sytuacji się nie wykorzystuje, to w końcówce może się mecz odwrócić i tak się niestety stało. Styl w jaki to zrobiliśmy nie przystoi drużynie ze szczebla centralnego, która ma w swoich szeregach zawodników, którzy chcą być zawodowcami. Jest nam wstyd, jesteśmy zażenowani sposobem, w jaki ten mecz przegraliśmy. Nic nie ma na nasze usprawiedliwienie.

Puchar Polski, runda wstępna
Skra Częstochowa - Ruch Chorzów 1:2 (1:0)
1:0 Dawid Wolny (7-głową) , 1:1 Mateusz Bartolewski (88), 1:2 Mariusz Idzik (90+3).

Skra: Mońka, Błaszkiewicz, Holik, Brusiło - Olejnik, Niedbała, Zalewski (69. Borycka), Nocoń, Pawłas (82. Napora) - Wolny (59. Niedojad).

Ruch: Smug - Lechowicz (68. Kowalski), Iwan, Kulejewski, Bartolewski - Paszek (82. Iwanek), Mokrzycki, Foszmańczyk, Podgórski (59. Nowak), Winciersz - Idzik.

Sędziował: Paweł Kukla (Kraków)

polecane: FLESZ: Nowe zasady spadków i awansów w ekstraklasie i 1.lidze