Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: 39 wniosków w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Teraz projekty przejdą weryfikację

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
39 wniosków w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Rudy Śląskiej
39 wniosków w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Rudy Śląskiej Łukasz Olszewski
Termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2021 dobiegł końca. Mieszkańcy zgłosili w tej edycji łącznie aż 39 projektów, z czego zdecydowana większość przesyłana była elektronicznie. Teraz wszystkie wnioski czekają na weryfikację, która potrwa do sierpnia.

Trwa weryfikacja wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2021

W najbliższych dniach rozpocznie się kolejna faza tegorocznego, ósmego już Budżetu Obywatelskiego w Rudzie Śląskiej, którym będzie weryfikacja złożonych przez mieszkańców wniosków. Łącznie do Urzędu Miasta wpłynęło 39 zadań.

Najwięcej projektów (8) dotyczy dzielnicy Wirek. Pozostałe wnioski to Bykowina (7), Halemba (5), Bielszowice (3), Ruda (3), Orzegów (3), Nowy Bytom (2), Kochłowice (2), Godula (1). 3 projekty dotyczą całego miasta, 1 dzielnic: Ruda, Nowy Bytom, Chebzie i 1 dzielnic: Bielszowice, Halemba, Kochłowice, Orzegów, Ruda, Wirek – informuje Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

Zdecydowana większość projektów, czyli 30 spośród 39 to małe projekty – czyli takie, których koszt realizacji nie przekracza 280 tys. złotych. Pozostała dziewiątka zaliczona została do zadań dużych, których koszt przekroczył 280 tys. złotych.

Teraz wszystkie projekty przejdą proces weryfikacji, podczas którego zostaną wybrane te, które finalnie zostaną zrealizowane. Aby tak się stało, przede wszystkim zadania muszą spełniać określone wymagania:

  • muszą być zlokalizowane na terenie, na którym miasto może wydawać pieniądze publiczne,
  • muszą być ogólnodostępne,
  • korzystanie z nich nie może być odpłatne.

Ponad 4 mln złotych na inwestycje

Gdy zgłoszone projekty przejdą do kolejnego etapu Budżetu Obywatelskiego, zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców Rudy Śląskiej.

Weryfikacja projektów potrwa do 5 sierpnia, natomiast informacje o tym, które z nich zostały wybrane, zostanie opublikowana 7 sierpnia. Wnioskodawcy będą mieli 5 dni roboczych od ogłoszenia wykazu na ewentualne odwołanie się od decyzji komisji weryfikacyjnej.

Musisz to wiedzieć

Głosowanie nad projektami zostanie z kolei przeprowadzone w dniach 7 do 13 września 2020 roku. Tydzień po zakończeniu głosowania, 21 września opublikowana zostanie lista zwycięskich projektów. W tym roku, na inwestycje z Budżetu Obywatelskiego zaplanowano 4 122 640 zł.

W 2014 na inwestycje przeznaczono 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, a w 2020 roku - 3 994 000 zł.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera