Ruda Śląska: Ankieterzy będą pytać czym i dokąd podróżują rudzianie

MM
M. Mikrut - Majeranek / Dziennik Zachodni
Udostępnij:
W czerwcu do rudzkich mieszkań zapukają ankieterzy. Będą pytać czym i gdzie na co dzień podróżują rudzianie. W ciągu miesiąca przebadanych zostanie 1700 gospodarstw domowych

Po co ankiety? Wyniki mają posłużyć do opracowania studium transportowego miasta, co z kolei pozwoli na określenie kierunków rozwoju systemu transportowego Rudy Śląskiej, a docelowo umożliwi także wdrożenie inteligentnego systemu sterowania ruchem.

Podejmowane działania mają na celu usprawnienie zarządzania systemem transportowym oraz poprawienie warunków podróżowania w mieście. Prace nad wspomnianym studium transportowym rozpoczęto już w ubiegłym roku. Teraz przyszedł czas na kolejną fazę i rozmowy z mieszkańcami.

Ankieterzy pukający do mieszkań rudzian muszą ustalić, w jakim celu i z jakich środków komunikacji mieszkańcy korzystają na co dzień. – To są kluczowe dane. Znając je wiemy, w jakim kierunku mamy rozwijać transport w mieście - gdzie budować ścieżki rowerowe, a gdzie inwestować w transport publiczny. Sami jesteśmy ciekawi tych informacji - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypominamy, że od 31 maja do 30 czerwca br. w mieście przeprowadzone zostaną badania ankietowe, podczas których ankieterzy odwiedzą ok. 1700 wytypowanych gospodarstw domowych. Na zlecenie miasta badania te przeprowadzi Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe „INKOM” s.c. z Katowic.

– Dobór gospodarstw domowych do naszych badań odbył się drogą losową. Wykorzystany do tego został specjalny algorytm. Wywiady z mieszkańcami będą anonimowe, a wypełnienie ankiety potrwa maksymalnie kilkanaście minut. Z założenia będziemy odwiedzać mieszkańców w godzinach popołudniowych – tłumaczy Piotr Trybuś z Przedsiębiorstwa Projektowo-Usługowego „INKOM”.

Uwaga! Wszyscy ankieterzy będą zaopatrzeni w stosowne legitymacje, które będą ważne jedynie z dowodem osobistym.

Dane, które zostaną zebrane podczas rozmów z mieszkańcami Rudy Śląskiej posłużą do opracowywania tzw. „modelu ruchu”.

– Jest to potężny zbiór danych, który pokazuje istniejący stan transportu w mieście. Powstaje on na podstawie informacji z wielu źródeł, m.in. z KZK GOP, kolei, z planu zagospodarowania przestrzennego, czy też z systemów informacji o terenie. Istotna jest tu również wiedza o nawykach komunikacyjnych mieszkańców oraz ich opinia w kwestii kierunków rozwoju transportu – wylicza Piotr Trybuś.
Po badaniu ankietowym nastąpi kolejny etap opracowywania „modelu ruchu”. Tym razem zostanie stworzona prognoza ruchu dla miasta na okres do 15 lat, a następnie - opracowanie tzw. „planu mobilności”.

– Opracowanie studium transportowego i planu zrównoważonej mobilności miejskiej jest niezwykle ważne również z perspektywy projektów i środków unijnych. Posiadanie tych dokumentów jest brane pod uwagę przy ocenie wielu projektów – głównie infrastrukturalnych – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Jak podają przedstawiciele rudzkiego magistratu, w ramach prac nad studium transportowym Rudy Śląskiej już w ubiegłym roku przeprowadzono w mieście pomiary natężenia ruchu. Zebrane dane także zostaną wykorzystane podczas opracowywania bieżącego dokumentu.

Z wykonanych pomiarów wynika, że w mieście najwięcej samochodów przejeżdża autostradą A4 oraz Drogową Trasą Średnicową. W okresie godzin szczytu popołudniowego /14:30-17:30/ jest to ok. 4 tys. pojazdów w ciągu godziny. Z pozostałych dróg w Rudzie Śląskiej największe natężenie występuje na ulicach: 1 Maja, Oświęcimskiej, Tunkla, Kokota oraz Karola Goduli.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie