Ruda Śląska idzie pod prąd. Zawiesza linię tramwajową. Woli...

  Ruda Śląska idzie pod prąd. Zawiesza linię tramwajową. Woli autobus

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ©Lucyna Nenow / Polskapresse

  Zdaniem urzędników tramwaj jest za drogi, a przy tym zagraża bezpieczeństwu pasażerów. Dlatego "18-tka" odchodzi w piątek do historii.

  ©Lucyna Nenow / Polskapresse

  Pasażerowie, którzy do tej pory korzystali z linii tramwajowej nr 18 muszą zmienić nawyki. Jutro bowiem ów tramwaj po raz ostatni wyjedzie na trasę z Bytomia Stroszka do Rudy Śląskiej Chebzia. Od soboty zastępować go będzie niskopodłogowy autobus linii 118. Tyle, że trasa autobusu nie będzie wierną kalką trasy tramwaju. W Bytomiu nie zaczynać się będzie bowiem w zajezdni w Stroszku, lecz na głównym dworcu autobusowym.
  Wyjeżdżający z niego autobus z obecną trasę "18-tki" łączyć będzie się dopiero na przystanku "Bytom Zamłynie" i dalej już będzie jechać tak jak obecnie czyni to tramwaj (w Chebziu będzie kończyć bieg przed dworcem PKP).

  Aby umożliwić pasażerom mieszkającym w rejonie Stroszka przesiadkę do autobusu linii 118 KZK GOP uruchomi swego rodzaju "łącznik" - linię tramwajową nr 30, prowadzącą z zajezdni w Stroszku, przez plac Sikorskiego, Szombierki i Bobrek w Bytomiu po pętle w Zabrzu Biskupicach.

  W dni robocze autobusy 118 mają kursować co pół godziny, w dni wolne natomiast co godzinę. Zdaniem rudzkich urzędników czas przejazdu ma być o kilka minut szybszy niż w przypadku tramwajów (zakładając oczywiście, że autobus nie utknie po drodze gdzieś w korku).

  Zawieszenie kursowania "18-tki" prawdopodobnie kończy trwającą od wielu lat batalię o likwidację tej linii. Domagać miała się tego część mieszkańców dzielnicy Rudy, motywując to względami bezpieczeństwa (torowisko zajmuje część jezdni). Do ich racji przychylili się też urzędnicy z tamtejszego magistratu uznając, że fatalny stan torów zagraża bezpieczeństwu podróżnych, a koszt utrzymywania tramwaju jest znacznie wyższy niż autobusu.

  Decyzją o zawieszeniu "18-ki" Ruda Śląska dołącza do grona miast eliminujących ze swoich dróg tramwaje. Wcześniej wpisały się na nią: Gliwice (one całkowicie zlikwidowały ten rodzaj transportu), Chorzów oraz Będzin. Tyle, że od tamtego czasu trendy w komunikacji publicznej uległy radykalnej zmianie. Dziś tramwaj znowu zaczyna być doceniany. Niedawno nową linię wybudowano w Częstochowie. Jeszcze w tej dekadzie tramwaj dotrze również do południowych dzielnic Katowic. Jeśli uda się pozyskać unijne dofinansowanie (a Wspólnota w nowym budżecie mocno stawiać będzie na transport szynowy), to nowe linie mogą niebawem pojawić się też w Bytomiu (do Miechowic) oraz w Sosnowcu (w grę wchodzi przedłużenie obecnej "piętnastki" i połączenie jej) z linią na Kazimierz.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to niezły pomysł drogi poszerzyć się nie da

  bolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dzisiaj nie ma Sprawy sa Elektryczne Autobusy nie trzeba Torów ciagle Remontowac i nareszcie bedzie mozna Rowerem jechac jak Szyny usuną.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tramwaj

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Problemy dla tego miasta dopiero się zaczynają. Kłania się brak spójnej polityki transportu publicznego dla miast GOP-u. Gdy UE przeznacza środki na modernizację infrastruktury tramwajowej, to w...rozwiń całość

  Problemy dla tego miasta dopiero się zaczynają. Kłania się brak spójnej polityki transportu publicznego dla miast GOP-u. Gdy UE przeznacza środki na modernizację infrastruktury tramwajowej, to w Rudzie Prezydentowa likwiduje tramwaj. W Rudzie jest wszystko postawione na głowie. Bierzcie przykład z Katowic. Tam tramy kursują aż miło i to w ścisłym centrum. Kopel w Chorzowie zlikwidował tramwaj 12 w odpowiedzi mieszkańcy usunęli Kopla. Włodarze dobre rzeczy likwidują, a proponują nam półśrodki. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ruda Śląska - miasto cudów

  Ślązak-Wykształciuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To nie pierwszy i nie ostatni kwiatek tej ekipy. Znamienne, że ludzie którzy nie potrafią podjąć decyzji ani wziąć odpowiedzialności za swoje sprawy (ciekawe czy taki nadzorował remont w...rozwiń całość

  To nie pierwszy i nie ostatni kwiatek tej ekipy. Znamienne, że ludzie którzy nie potrafią podjąć decyzji ani wziąć odpowiedzialności za swoje sprawy (ciekawe czy taki nadzorował remont w mieszkaniu, albo kiedykolwiek prowadził firmę) decydują o sprawach nas wszystkich. Potem masz pełno takich prezydentów, dyrektorów, prezesów, ministrów i pełnomocników z bożej (partyjnej) łaski, co to mają konto z mamą, płacą u Sowy służbową kartą, albo obskakują arabskie imprezy za publiczne pieniądze.
  A ta ciocia z ekipą w Rudzie dalej "pełni" i "piastuje" tylko dzięki kilku tysiącom kupionych socjalem (MOPS) i strachem (UM) głosów. Inna rzecz, że na tą drugą faworyte też nigdy bym nie zagłosował ;-)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Linia T18 ulega LIKWIDACJI NIE ZAWIESZENIU !

  joooooooooo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Linia T18 ulega LIKWIDACJI NIE ZAWIESZENIU !
  Dowód : http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2015/02/11/18-przechodzi-do-historii/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NAJLEPIEJ ZLIKWIDOWAĆ I PO SPRAWIE

  osiemnastkowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Pasażer się nie liczy, a mieszkańcy będą mieli na trasie autobusu jeszcze więcej smrodu! Tak trzymać!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zawieszenie

  józik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nastepne do zawieszenia 9

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo