Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska lepsza od Wspólnej, a Częstochowa Północ od Rząsawy. Nazwy węzłów drogowych nie mogą być dla kierowców zagadkami

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Węzeł Warszawa Janki na S8Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Węzeł Warszawa Janki na S8Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Pamiętacie węzły Wirek, Batory czy na przykład Wspólna na autostradzie A4 w Katowicach? Tylko wtajemniczeni znawcy dróg naszego regionu wiedzieli, gdzie należy z autostrady zjechać, by dojechać np. do Chorzowa czy Rudy Śląskiej. Po interwencjach kierowców nazwy zmieniono. Tak by kierowcy, nawet spoza Śląska mogli się orientować na mapie drogowej. Właśnie dlatego zniknęła ostatnio Rząsawa, Zawodzie czy Lgota z nowo wybudowanej A1. Kto i w jaki sposób nadaje nazwy węzłom drogowym?

Z A1 usunięto Bełk i Rowień, zostały Rybnik i Żory

Podobne problemy mieli kierowcy z węzłem Bełk czy Rowień na autostradzie A1. Po protestach kierowców, węzeł Bełk został przemianowany na Rybnik, zaś Rowień na Żory.

Proste? Wcześniej lokalne nazwy ulic, czy dzielnic znali tylko miłośnicy regionu, tymczasem z autostrad czy dróg ekspresowych korzystają przecież ludzie z całej Polski i zagranicy. Jak mieli się zorientować że węzeł Wspólna to zjazd z A4 na ulicę Wspólną akurat w Rudzie Śląskiej? Na pewno bez mapy w ręce nie daliby rady.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

W 2009 roku, gdy w województwie śląskim pojawiły się nowe odcinki autostrad i ogromne węzły autostradowe takie jak Sośnica, kierowcy musieli mieć czytelne komunikaty, by się tam nie zgubić. Gdy wprowadzono nazwy węzłów na A4 kierowcy nie korzystali jeszcze tak masowo z wciąż aktualizowanych map Google. Ale nawet mając nawigację, orientacja w terenie jest łatwiejsza, gdy podróżując drogą ekspresową czy autostradą widzimy węzły nawiązujące do najbliższych miast. Nieczytelne nazwy na A4 zmieniono w 2015 roku.

Autostrada A1 ZJAZDY Nowe nazwy węzłów drogowych. Gdzie zjed...

Na początku wszyscy się tego uczyli...

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ponad dwadzieścia, a nawet jeszcze kilkanaście lat temu, gdy rodził się zamysł budowy sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce, przyjęto zasadę nazywania planowanych odcinków i zlokalizowanych na nich węzłów od leżących w pobliżu miejscowości i miast. Chodziło wtedy o łatwą lokalizację na mapie projektowanego odcinka autostrady czy drogi ekspresowej.

Sławę zyskały takie miasta przy A2 jak Stryków czy Piątek. Z kolei kierowcy podróżujący odcinkami A4 trafiali na węzły Prądy, Nogowczyce lub po prostu „wyjazd 164” od 164 kilometra tej autostrady. Dla kierowców takie nazwy były nie do rozszyfrowania bez mapy w ręku.

- Węzły drogowe oznacza się obecnie nazwami pobliskich miast lub miejscowości, posiadających istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne, w szczególności tych których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys. – informuje GDDKiA.

Miejscowościami tymi są miasta z listy aktualnych miast wojewódzkich oraz miasta z listy miast wojewódzkich z lat 1975-1998. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się oznaczanie węzłów drogowych nazwami miejsc geograficznych istotnych z punktu widzenia historycznego lub kulturowego.

Kierowca musi wiedzieć, gdzie się znajduje. Nazwa węzła ma mu pomóc

To dobre podejście, bo dzięki temu na nowej autostradzie A1 od Pyrzowic do Częstochowy właśnie nie będzie m.in. węzła Rząsawa, czy Lgota, a w zamiast mamy węzeł Częstochowa Północ i Częstochowa Jasna Góra. Zniknął też węzeł Zawodzie (nazwa znana głównie mieszkańcom Częstochowy) a w jego miejsce pojawił się węzeł Częstochowa Południe.

To efekt nowego myślenia w GDDKiA. Myślenia pod kątem jak najlepszych rozwiązań dla kierowców, nie dla projektantów.

Węzeł Piekary Śląskie na autostradzie A1

Najruchliwsze węzły drogowe w Śląskiem z lotu ptaka wyglądaj...

Najlepsze nazwy jednoczłonowe, ale...

Według wytycznych GDDKiA, nazwy węzłów drogowych powinny być jednoczłonowe (składające się z jednego słowa) i różne w porównaniu z innymi nazwami węzłów. Jednakże w przypadku miast lub miejsc geograficznych z dwuczłonową nazwą dopuszcza się stosowanie dłuższych nazw węzłów.

W przypadku zlokalizowania w pobliżu danego miasta od dwóch do czterech węzłów drogowych stosuje się oprócz nazwy miasta określenie położenia geograficznego części miasta, do której prowadzi droga wychodząca z tego węzła. Jeśli na odcinku wokół miasta mamy co najmniej pięć węzłów drogowych dopuszcza się stosowanie nazw węzłów składających się z nazwy miasta i nazwy dzielnicy lub nazwy charakterystycznej części miasta lub nazwy charakterystycznego obiektu tego miasta.

Nie przeocz

W efekcie na S3 mamy węzły Zielona Góra Południe, Zielona Góra Północ, na A1 węzły Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe. Nazwę węzła nadaje GDDKiA po uzyskaniu opinii właściwego samorządu województwa oraz samorządu miasta, którego nazwa dotyczy.

Przykłady można mnożyć. Nie tylko w województwie śląskim. Pod Bydgoszczą w miejsce nazw wywodzących się od okolicznych wsi Aleksandrowo, Tryszczyn, Pawłówek, Lisi Ogon pojawiły się lub wkrótce pojawią się dwuczłonowe nazwy Bydgoszcz Północ, Bydgoszcz Opławiec, Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Miedzyń. Jedne z najnowszych zmian to nazwy węzłów w okolicy Warszawy. Na autostradzie A2, na przecięciu z obecną DK2, planowano węzeł Konik, który miał mieć docelową nazwę Warszawa Wschód.

Ustawiono jednak tablice z nazwą Halinów od siedziby gminy, przez teren której przebiega ten odcinek A2. Z kolei planowany węzeł Warszawa Wschód znajdzie się na przecięciu obwodnicy stolicy z obecną DK2 w Zakręcie. Analogicznie jak węzeł Warszawa Zachód położony na przecięciu obwodnicy z DK92.

Z kolei planowane węzły Ursynów, Rembertów, Wólka Węglowa i Chomiczówka zyskają dwuczłonową nazwę z Warszawą na początku. Z kolei planowany węzeł Warszawa Łomianki, który będzie zlokalizowany na S7 przechodzącej przez to podwarszawskie miasto, będzie nazywał się po prostu Łomianki.

Możecie mieć wpływ na to, jak będą się nazywały węzły

Przedstawiciele GDDKiA twierdzą, że są otwarci na sugestie mieszkańców, kierowców dotyczące nazw węzłów. - Jeżeli uważają Państwo, że któraś z nazw węzłów wprowadza kierowców w błąd lub utrudnia orientację, dajcie nam znać za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie internetowej GDDKiA – informują przedstawiciele tej instytucji.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera