Ruda Śląska: Marek Wesoły jako kandydat na prezydenta miasta spotka się z mieszkańcami. Zapowiada, że odwiedzi wszystkie dzielnice

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Udostępnij:
Kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej rozpoczyna cykl spotkań z mieszkańcami, odwiedzi wszystkie dzielnice miasta. - Ruda Śląska chce spojrzeć na kolejne lata z nowym otwarciem – mówił Marek Wesoły podczas spotkania 10 sierpnia. Jego komitet zebrał już niemal 5 tys. podpisów pod listami poparcia, oznacza to, że Marek Wesoły na pewno weźmie udział we wrześniowych wyborach.

Wybory w Rudzie Śląskiej – Marek Wesoły zebrał prawie 5 tys. podpisów

Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, by móc wystartować we wrześniowych wyborach, komitety wyborcze muszą zebrać minimum 3 tys. podpisów pod listami poparcia swoich kandydatów. Choć termin zgłoszeń upływa 17 sierpnia, Marek Wesoły chwali się sporą nadwyżką – jego komitet zgromadził już niemal 5 tys. podpisów. Jak mówił podczas spotkania, jeszcze 10 sierpnia u komisarza zostanie zarejestrowana jego kandydatura.

- Moja kampania jest otwarta, radosna. Jest kampanią, która ma kojarzyć się z moim nazwiskiem. Nie chcę, by była to kampania polityczna, lecz o Rudzie Śląskiej, o mieszkańcach miasta, o tym, by w tym mieście żyło się lepiej – zapewnia Marek Wesoły.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Marek Wesoły, choć we wrześniowych wyborach wystartuje, jako kandydat niezależny, jest posłem na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Swoją decyzję, by nie kandydować, jako członek PiS, motywuje głosami mieszkańców miasta. Nieco żartobliwie dodaje, że startuje, jako „synek z Rudy”.

10 sierpnia przy rudzkim rynku, czyli placu Jana Pawła II, otwarty został punkt wyborczy, w którym każdy mieszkaniec miasta będzie miał możliwość spotkania z Markiem Wesołym. Lokal będzie działać w godz. 9:00-18:00. Jak zapewnia kandydat, w razie potrzeby czas pracy punktu może zostać wydłużony.

- Jestem otwarty do dyskusji o Rudzie Śląskiej, dyskutujmy merytorycznie, chcę również dzielić się swoimi pomysłami – deklaruje Marek Wesoły.

W dalszej części wypowiedzi, Marek Wesoły podkreślił, że swój program wyborczy buduje przede wszystkim w oparciu o głosy mieszkańców. Podstawą jego programu ma być przeprowadzone jakiś czas temu badanie, według którego poziom zadowolenia mieszkańców Rudy Śląskiej jest bardzo niski. Kandydat stawia sobie za cel zmianę takiego stanu rzeczy. By to osiągnąć, uruchomił stronę internetową twojarudaslaska.pl, na której mieszkańcy mogą w prostej ankiecie poinformować go, co ich zdaniem jest dobrego w dzielnicy, w której żyją, a co wymagałoby poprawy lub zmiany.

- Zapraszamy do tego, aby opisywać swoje dzielnice, każda z nich jest ważna – zachęca Marek Wesoły.

Zapowiada również, że każdą z 11 dzielnic Rudy Śląskiej odwiedzi osobiście. Pełny program wyborczy kandydata na prezydenta Rudy Śląskiej powinniśmy poznać po 15 sierpnia.

Do wyborów w Rudzie Śląskiej został miesiąc

Przedterminowe wybory są wynikiem śmierci dotychczasowej prezydent Rudy Śląskiej, Grażyny Dziedzic. Jej mandat został oficjalnie wygaszony w czerwcu, co było równoznaczne z odwołaniem wszystkich jej zastępców. Tymczasową władzę w mieście sprawuje Jacek Morek – komisarz powołany przez premiera. Swoją funkcję może pełnić maksymalnie przez trzy miesiące, później konieczne jest przeprowadzenie wyborów. Z tego powodu rudzianie pójdą do urn 11 września.

Zobacz zdjęcia:

By zostać następnym prezydentem miasta, kandydat musi zebrać co najmniej połowę oddanych głosów. W przypadku, gdy nikomu się to nie uda, dwie osoby z najwyższym wynikiem zmierzą się w drugiej turze. A Krajowe Biuro Wyborcze ostatecznie zarejestrowało 16 komitetów:

 • Komitet Wyborczy PL!SP
 • Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Rudzki Samorząd
 • Komitet Wyborczy Wyborców Paweł Dankiewicz Nowa Polska
 • Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Mejera
 • Komitet Wyborczy Wyborców Michał Baborski Razem dla Rudy Śląskiej
 • Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem
 • Komitet Wyborczy Wyborców Marta Gniłka-Jastrzębska
 • Komitet Wyborczy Antypartia
 • Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój
 • Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Toboły
 • Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wesołego
 • Komitet Wyborczy Wyborców Bożena Modzelewska – Konfederacja
 • Komitet Wyborczy Alternatywa Społeczna
 • Komitet Wyborczy Wyborców Przyszłość dla Rudy Śląskiej
 • Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Prawica Liberalna
 • Komitet Wyborczy Wyborców Ruda Śląska w Centrum

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie