Ruda Śląska: miasto kupi Wielki Piec Huty Pokój. Jak zostanie zagospodarowany?

NAU
ARC
Udostępnij:
Władze Rudy Śląskiej zabezpieczyły pieniądze na pokrycie kosztów związanych z zakupem Wielkiego Pieca Huty „Pokój”. Zabytek stanie się własnością miasta poprzez zamianę nieruchomości z firmą Stalmag, która obecnie jest właścicielem obiektu. Do tej transakcji Ruda Śląska dopłaci spółce nieco ponad 90 tys. złotych

Uchwała rady miasta dała „zielone światło” do wszczęcia dalszych procedur związanych z zamianą nieruchomości. Dzięki temu Wielki Piec może stać się własnością miasta jeszcze w tym roku. Jest to ostatni tego typu obiekt na terenie województwa śląskiego i jeden z trzech na terenie kraju.

Wielki Piec zostanie pozyskany do zasobu miasta poprzez zamianę nieruchomości ze spółką Stalmag. Miasto przekaże spółce prawo użytkowania wraz z prawem własności gruntu budynku Bramy II, czyli byłej portierni Huty „Pokój”, a w zamian otrzyma na takich samych zasadach obiekt Wielkiego Pieca wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Zamiana nastąpi za dopłatą ze strony miasta, która wyniesie ponad 90 tys. zł. Jest to różnica między wartością Bramy II i Wielkiego Pieca. W sumie na całe przedsięwzięcie zarezerwowano w budżecie miasta 865 tys. zł, co obejmuje również koszty podatku VAT.

Po zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie ogłoszenie o zbyciu nieruchomości w drodze zamiany musi być podane do wiadomości publicznej, m.in. w BIP. Po sześciu tygodniach nastąpią rokowania, po których zakończeniu obie strony podpiszą protokół. Będzie on podstawą do podpisania aktu notarialnego o zamianie nieruchomości. Po protokolarnym zdaniu nieruchomości Wielki Piec będzie własnością miasta.

Konkurs będzie dwuetapowy – w pierwszym, otwartym etapie, pracownie projektowe będą miały za zadanie przedstawić szkicowy plan zagospodarowania obiektu. Przesłane koncepcje zostaną ocenione przez jury konkursowe, które wybierze kilka z nich do dalszego, szczegółowego opracowania. Główną nagrodą w konkursie będzie możliwość podpisania umowy na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.

- Chcemy, aby po przeprowadzeniu prac budowlanych przy obiekcie, był on nie tylko monumentem historii techniki, lecz także symbolem nowoczesnej architektury i jej pięknego współżycia z zabytkową tkanką miasta – podkreśla Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Rudy Śląskiej działki, na których stoi Wielki Piec, są oznaczone symbolem 34 UP, co oznacza tereny zabudowy usługowej o charakterze publicznym z przeznaczeniem gruntów pod obiekty usługowe, przede wszystkim kulturalne, rekreacyjne czy gastronomiczne.

– Taki rodzaj zagospodarowania przewidzieliśmy w konkursie – mówi Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. – Wielki Piec ma być dostępny dla mieszkańców, którzy znajdą tutaj miejsce zarówno na to, by odpocząć np. przy filiżance kawy, posłuchać koncertu, obejrzeć wystawę, czy popatrzeć na piękną panoramę Śląska. Ze szczytu Wielkiego Pieca można dojrzeć nawet Beskidy – mówi.

Warto dodać, że zamiana nieruchomości odbywa się za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie