Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Na wyremontowanym dworcu w Chebziu każdy może sobie pożyczyć książkę ZDJĘCIA

NAU
Odnowiony dworzec w Chebziu. Działa tu także bookcrossing
Odnowiony dworzec w Chebziu. Działa tu także bookcrossing Arkadiusz Gola
Bookcrossing działa już na dworcu w Chebziu. Podróżni mogą umilić sobie czas spędzony podczas jazdy pociągiem właśnie dzięki książce zabranej ze specjalnego regału, znajdującego się przed wejściem na perony. W ten sposób Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w ogólnoświatową akcję wędrowania książek i dzielenia się nimi z innymi.

Stacja Biblioteka to niedawno zakończony projekt, który polegał na tym, że na dworcu w kolejowym w Chebziu powstała biblioteka. Obiekt jest już po gruntownym remoncie i z każdym dniem wygląda coraz okazale.

Zobacz zdjęcia:

Teraz w przestrzeni dworca pojawiła się specjalna półka z książkami, które każdy może sobie wypożyczyć. Fachowo nazywa się to bookcrossingiem.

- Bookcrossing polega na tym, że tworzy się specjalne regały i stoiska z książkami, które każdy może sobie pożyczyć. Celem tej akcji jest pożyczenie książki, przeczytanie jej i oddanie, żeby inni też mogli z niej skorzystać. Regały na dworcu oferują czytelnikom przede wszystkim beletrystykę - podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

To jednak nie pierwsza taka inicjatywa w Rudzie Śląskiej. Bookcrossing działa też w Kinie Patria oraz w sezonie letnim na basenie otwartym przy ul. Ratowników w Nowym Bytomiu.

- Mamy nadzieję, że na tych punktach się nie skończy, a bookcrossing będzie się rozszerzał i takie punkty, jak ten na dworcu w Chebziu, będą powstawać także w innych miejscach w naszym mieście. Według mnie to świetna inicjatywa. W pozostałych punktach akcja ta działa bez zarzutu, dlatego myślę, że tak samo będzie na dworcu w Chebziu. Zapraszamy wszystkich do korzystania. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie - dodaje Krystian Gałuszka.

Bookcrossing to akcja, której celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa poprzez wypożyczanie książek i przekazywanie ich metodą „podaj dalej”. Pomysł ten narodził się w 2001 roku w USA i głównym jego założeniem jest zostawianie książek w różnych miejscach, także specjalnych, przeznaczonych do tego celu regałach, stolikach czy biblioteczkach plenerowych. Wszystko po to, żeby ktoś mógł je znaleźć i znowu puścić w obieg.

Dni wolne w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo