Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: nocna i świąteczna opieka rusza od października w Szpitalu Miejskim

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
ARC
Od 1 października Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej przy ul. Wincentego Lipa 2 rozpoczyna realizację świadczeń w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej dla mieszkańców Rudy Śląskiej, wynika to z zapisów tzw. ustawy o sieci szpitali.

Szpital wszedł do sieci na pierwszym poziomie, co wiąże się z obowiązkiem uruchomienia nocnej opieki lekarskiej.

- Szpital jest przygotowany do jej przejęcia i startujemy 1 października - mówi dr Katarzyna Adamek prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - Planujemy uruchomienie tej usługi w budynku naszych poradni specjalistycznych, które są użytkowane do godziny 17. Natomiast od godz. 18 będą służyły nocnej opiece lekarskiej. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na lekarzy i pielęgniarki, którzy będą pracować w NOL-u. Założyłam sobie bowiem, że będzie to dodatkowy zespół, który wzmocni zespół szpitalny. Chciałabym więc podkreślić, że zmiany nie odbędą się kosztem dotychczasowego funkcjonowania szpitala. Jestem zwolennikiem rozwiązań, które będą wspierać szpital - dodaje dr Adamek.

Świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowane są codziennie od poniedziałku do piątki w godzinach od 18.00 do 08.00 oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 08.00 do 08.00 dnia następnego. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są bezpłatne i udzielane bez skierowania.

Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

- Wstępnie planujemy współpracować z ok. 25 lekarzami i taką samą liczbą pielęgniarek, bo każdy z lekarzy będzie miał przyporządkowaną jedną pielęgniarkę. Na dyżurze równocześnie będą pracowały trzy takie zespoły oraz zespół wyjazdowy. Chciałabym jednak dodać, że jesteśmy elastycznie przygotowani do pełnienia opieki nad naszymi mieszkańcami i w przypadkach zwiększonej liczby zachorowań, np. w okresach grypowych, przewidujemy zwiększenie liczby zespołów, aby pacjenci nadmiernie nie czekali i aby opieka była tak należyta, jak dotychczas, zamierzamy utrzymać wysokie standardy. Wśród lekarzy zatrudnionych w NOL będą zarówno specjaliści medycyny rodzinnej, jak i interniści oraz lekarze innych specjalności. Dodam, że ze swojej strony w trosce o dobro naszych mieszkańców, chciałabym aby w zespole nocnej opieki lekarskiej na stałe pracował pediatra, dzieci są przecież naszym najważniejszym dobrem"- wyjaśnia dr Katarzyna Adamek.

Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana

Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera