Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Prawie pół tysiąca aborcji w szpitalu miejskim?

Michał Nowak
Michał Nowak
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej ARC
Ponad 480 dzieci uśmierconych w ciągu pięciu lat - o tym mówili pikietujący z Fundacji Pro - prawo do życia, którzy w miniony piątek manifestowali przed Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej. Jak mówią organizatorzy pikiety, rudzki szpital dokonuje aborcji na masową skalę. Manifestacja miała zwrócić uwagę na ten problem i - jak zapowiedzieli - nie będzie ostatnią.

Akcje protestacyjne pod nazwą "Szpitale bez aborterów" odbywają się w całej Polsce. Na Śląsku była to pierwsza taka akcja zorganizowana przez Fundację Pro - prawo do życia. Wybór padł na Szpital Miejski w Rudzie Sląskiej i nie był on przypadkowy.

Jak dowiedzieli się członkowie fundacji, od kwietnia 2010 roku do listopada 2015 w rudzkim szpitalu dokonano 481 zabiegów aborcyjnych, z czego tylko jeden dotyczył sytuacji, w której poród zagrażał życiu matki. Wszystkie inne przypadki odnosiły się do dzieci, które miały urodzić się z ciężkimi chorobami. Zdaniem fundacji, jest to rodzaj nienaturalnej selekcji, gdzie lekarze decydują komu należy się prawo do życia.

- W rudzkim szpitalu wskutek aborcji każdego roku ginie na masową skalę wiele dzieci. Naszym celem nie jest walka ze szpitalem. Chcemy zwrócić uwagę lokalnej społeczności, jak i samego personelu szpitala, jakim problemem jest aborcja - mówi Katarzyna Malcharczyk z chorzowskiego oddziału Fundacji Pro - prawo do życia.

- Ten szpital szczyci się tym, że ma bardzo dobrze wyposażony oddział patologii noworodka jak i oddział ginekologiczny. Ale ten sam lekarz może na jednej sali być przy porodzie, a na drugiej sali innemu dziecku odbierać życie. Tak nie powinno być i chcemy, żeby ludzie wiedzieli co się dzieje w tym szpitalu. Walczymy o prawo do życia każdego człowieka - mówi koordynatorka pikiety.

Z danych, które fundacja uzyskała od NFZ jak i od samego szpitala w Rudzie Śląskiej wynika, że liczba aborcji w rudzkim szpitalu wzrosła w ostatnich latach wielokrotnie. W ciągu zaledwie pięciu lat wykonano 481 zabiegów. Jak mówi Katarzyna Malcharczyk, przed 2010 rokiem Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej wykonywał około 4-5 takich zabiegów rocznie. Sytuacja się zmieniła, gdy placówkę w 2010 roku przeistoczono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Organizatorzy zapowiadają, że pod szpitalem w Rudzie Śląskiej będą przeprowadzane kolejne pikiety. Również inne szpitale na Śląsku będą sprawdzane pod kątem realizowania ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży. Podobne akcje odbywały się m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Rzeszowie.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!