Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: system triage w izbie przyjęć od września

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej
TRIAGE w rudzkiej Izbie Przyjęć: 20 września 2016 roku w izbie przyjęć Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej zostanie wprowadzony system triage, polegający na oznakowaniu pacjentów kolorowymi opaskami, reprezentującymi stan ich zdrowia i poniesione obrażenia. System ten ma usprawnić kolejność przyjęć i skrócić czas oczekiwania pacjentów.

Triage to procedura medyczna powszechnie stosowana w medycynie ratunkowej. Umożliwia służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. Wprowadzany jest po to, aby najbardziej potrzebujący otrzymywali pomoc w pierwszej kolejności.

- Pacjenci, którzy we wrześniu zgłoszą się na Izbę Przyjęć rudzkiego Szpitala spotkają się z nowym rozwiązaniem organizacyjnym. TRIAGE ma uprościć procedurę przyjmowania chorych. To według tego właśnie systemu odbywać będzie się kwalifikacja pacjentów przez służby medyczne w zależności od stopnia ciężkości ich obrażeń oraz rodzaju zachorowania - wyjaśnia Arkadiusz Loska, rzecznik Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Do tej pory w izbie przyjęć obowiązywała kolejność zgłoszeń, jednakże od września się to zmieni.

- O kolejności przyjęć do lekarza będzie decydowała nie kolejność zgłoszeń, ale medyczne uzasadnienie kto pomocy potrzebuje najpilniej. Nasz Szpital wprowadza TRIAGE po to żeby osoba po wypadku albo z zawałem nie musiała czekać, kiedy opatrywany jest chory np. ze skaleczeniem albo skręceniem. Każdy pacjent na Izbie Przyjęć otrzyma opaskę na rękę w jednym z trzech kolorów, który określi pilność udzielenia pomocy ze względu na jego stan zdrowia"- tłumaczy dr Tomasz Undermann, Kierownik Izby Przyjęć godulskiej placówki .

- Pacjenci często żalą się, że wizyta w Izbie Przyjęć wiąże się z długim czekaniem i stresem, i że brakuje personelu, głównie lekarzy. Chciałbym wyjaśnić, że izba przyjęć z definicji obsługuje pacjentów w stanach nagłego pogorszenia zdrowia, zagrożenia życia i po wypadkach, a świadczeń w ramach izby mają udzielać lekarze pełniący dyżur na wybranych oddziałach. Często są oni zajęci przy pacjentach oddziałowych - operują, reanimują, udzielają wyjaśnień rodzinom, wykonują badania dodatkowe, itp. Ze względu na ilość interwencji, a także mając na uwadze szybkość zaopatrywania pacjentów wyodrębniono w Goduli dodatkowy etat lekarza izbowego (w godz. 7.25 – 15.00) oraz dodatkowy dyżur zabiegowy. Niestety na izbę przyjęć licznie zgłaszają się osoby, które do godziny 18:00 powinny zostać przyjęte i zaopatrzone w przychodni rejonowej u lekarza rodzinnego albo w poradni specjalistycznej, a po godzinie 18:00 oraz w soboty i w niedziele w tzw. "nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej" , a takie w Rudzie Śląskiej mamy dwie. Lokalizacja Szpitala sprzyja temu, że na godulskiej izbie przyjęć często udzielamy pomocy mieszkańcom miast ościennych, zwłaszcza Bytomia i Świętochłowic. Te wszystkie wymienione czynniki powodują kolejki, w których nierzadko znajdują również pacjenci wymagający pilnej pomocy. Dlatego zdecydowaliśmy się wdrożyć u nas TRIAGE czyli segregację medyczną stosowaną w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania”- dodaje dr n. med. Sławomir Święchowicz, prezes i dyrektor medyczny rudzkiego Szpitala.

Wprowadzone zmiany mają usprawnić pracę na izbie przyjęć i zapewnić natychmiastową pomoc medyczną osobom najbardziej jej potrzebującym. Po 20 września każdy z pacjentów, który trafi na izbę przyjęć zostanie przyjęty przez pielęgniarkę lub ratownika medycznego. To oni dokonają wstępnej kwalifikacji i zdecydują, czy pacjent wymaga niezwłocznej pomocy.

- Określą stan pacjenta poprzez pomiar podstawowych parametrów życiowych jak: tętno, ciśnienie i stan świadomości pacjenta, zbierając przy tym wywiad chorobowy. Po dokonaniu tej oceny poinformują lekarza i przyporządkują chorego o do jednej z trzech grup: czerwonej, żółtej lub zielonej. Pacjent otrzyma na rękę opaskę w danym kolorze - wyjaśnia Arkadiusz Loska.

Co oznaczają poszczególne kolory opasek? Wyjaśniamy poniżej.

Kolor czerwony oznacza priorytet pierwszorzędny. Taką opaskę otrzymają poszkodowani z najpoważniejszymi obrażeniami, którzy muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności. - To chorzy w stanie ciężkim z zagrożeniem życia wymagający natychmiastowej stabilizacji podstawowych czynności życiowych. Głównie chodzi tutaj o osoby poszkodowane w wypadkach, w stanie wstrząsu z dowolnego powodu, z trudnościami w oddychaniu, z obrażeniami głowy, którym towarzyszy asymetria źrenic, dużym krwotokiem wewnętrznym - tłumaczy dr Undermann.

Kolor żółty to priorytet drugorzędny, pilny. W ten sposób zostaną oznaczeni poszkodowani ze znacznymi obrażeniami, ale w stanie stacjonarnym otrzymują pomoc w drugiej kolejności. - To chorzy w stanie ciężkim wymagający stałego monitorowania, którym pomoc medyczną można nieco opóźnić. Kategoria ta obejmuje ofiary z urazami brzucha, złamaniami otwartymi, złamaniem uda/miednicy, nieprzytomnych z obrażeniami głowy, ofiary w nieustabilizowanym stanie ogólnym, z ostrą reakcją alergiczną, dusznością, krwotokiem, uporczywymi wymiotami, zaburzeniami neurologicznymi, zatruciem, urazem wielonarządowym, oparzeniami II i III stopnia przekraczającymi 20% powierzchni ciała czy wyziębieniem - wylicza kierownik godulskiej izby przyjęć.

Pacjenci z żółtą opaską najczęściej muszą czekać na wyniki badań dodatkowych oraz konsultacje specjalisty. - Czas oczekiwania na przyjęcie jest pilny, ale opóźniony o czas zaopatrzenia pacjenta z kolorem czerwonym, maksymalnie do 60 minut - wyjaśnia rzecznik szpitala.

Kolor zielony oznacza priorytet trzeciorzędny. Taką opaskę otrzymają poszkodowani, którzy mogą chodzić i mają lżejsze obrażenia, a w związku z tym otrzymują pomoc w trzeciej kolejności. - Przede wszystkim chodzi tutaj o osoby z lekkimi obrażeniami ciała, małymi złamaniami, małymi ranami i oparzeniami. W tym przypadku należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania przez lekarza może potrwać nawet do 4 godzin, w pierwszej kolejności pomoc zostanie udzielona pacjentom z grupy czerwonej i żółtej - dodaje Kierownik Izby dr Undermann.

*Plan transmisji z Rio 2016 TRANSMISJE + PROGRAM Z UDZIAŁEM POLAKÓW
*Tragedia w Bytomiu: Mężczyzna zmarł na Rynku. Miał rany cięte
*Fantastyczna zabawa na 90 Festival w Bielsku-Białej ZDJĘCIA
*Salsa pod palmami? Tylko w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!