Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Szańce pamięci - Punkt Oporu Wzgórze 319. 25-26 sierpnia PROGRAM

MANO, mat.prasowe
25-26 sierpnia Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej organizuje imprezę „Szańce Pamięci - Wzgórze 319”. To znakomita okazja, aby poznać wydarzenia, jakie rozegrały się na przełomie sierpnia i września 1939 roku
25-26 sierpnia Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej organizuje imprezę „Szańce Pamięci - Wzgórze 319”. To znakomita okazja, aby poznać wydarzenia, jakie rozegrały się na przełomie sierpnia i września 1939 roku mat.organizatora
Ruda Śląska: Szańce pamięci - Punkt Oporu Wzgórze 319. 25-26 sierpnia. PROGRAM

Ruda Śląska: Szańce pamięci - Punkt Oporu Wzgórze 319. 25-26 sierpnia. PROGRAM

W ostatni weekend sierpnia (25-26.08) Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, organizuje imprezę „Szańce Pamięci - Wzgórze 319”. Jest to znakomita okazja aby poznać wydarzenia, jakie rozegrały się na naszym terenie na przełomie sierpnia i września 1939 roku, kiedy polscy żołnierze, przy wsparciu ochotników, stanęli do boju z najazdem hitlerowskim.

Impreza odbywać się będzie w dwóch punktach - w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy Hallera 61, gdzie mieści się schron nr 29 i dawne koszary kompanii fortecznej „Nowy Bytom” oraz w okolicy schronu bojowego nr 33 przy ulicy Cynkowej. Obiekty leżące pomiędzy tymi punktami będzie można zwiedzić podczas spacerów z przewodnikami. Spacery rozpoczynać się będą zawsze przy ul. Hallera i kończyć przy Cynkowej.

W programie imprezy: wykłady historyczne, zwiedzania obiektów, prezentacje i pokazy grup rekonstrukcji historycznej, warsztaty militarne, demonstracje uzbrojenia i sprzętu wykorzystywanego na wrześniowych polach bitew. Zaplanowano również projekcję filmu dokumentalnego „Bitwa Wyrska” i koncert pieśni patriotycznych.

W wydarzeniu biorą udział: 13. Górnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „73. pułk piechoty”, Muzeum Śląskiego Września, Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”, Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910”. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Zobacz także:
Obszar Warowny Śląsk: nowe życie polskich schronów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo