Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska. Tabulka - specjalne wyróżnienie dla Alojzego Lyski. VIII Fest Literacki Kakauszale

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Tabulka dla Alojzego Lyska
Tabulka dla Alojzego Lyska Magdalena Łabędzka
W Bibliogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej zostanie wmurowana kolejna pamiątkowa płyta, czyli TABULKA. Tym razem otrzymał ją Alojzy Lysko - śląski autor 40 publikacji. W czasie spotkania w Stacji Biblioteka uczestnicy mogli wysłuchać jego niesamowitych historii dotyczących życia w Polsce po II wojnie światowej.

VIII Fest Literacki Kakauszale - "Złap pociąg do książek"

W tym roku to Alojzy Lysko otrzymał tytuł Optimus Auctor Silesianus A.D. MMXXII i jego imię wygrawerowane na TABULCE znajdzie się na placu przed Stacją Biblioteka wśród innych laureatów.

12 października w Stacji Biblioteka odbył się drugi dzień Festu Literackiego. Pierwszego dnia odbył się wernisaż wystawy Jerzego Obrodzkiego oraz finał XVIII Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka.
Podczas drugiego dnia goście mieli okazję wysłuchać zespołu Adama Olesia, który wykonał w zupełnie nowej odsłonie śląskie pieśni które znalazły się na płycie „Hurdu hurdu”. Przekazana została też TABULKA.

- Rok 2022 jest rokiem, który przejdzie do historii świata jako rok nawiedzony duchami wojny w Europie, dlatego przy podejmowaniu próby wyłonienia laureata tabulki, czyli honorowego wyróżnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, z czym wiąże się otrzymanie tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXII, w swym wyborze kapituła podążała jednym tropem zmierzając do oczywistego autora, który swą pracą i postawą dał świadectwo prawdzie. - zapowiedział uroczyście dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej, Krystian Gałuszka.

Alojzy Lysko, laureat Festu Literackiego w 2022 roku

Przede wszystkim jest autorem cyklu "Duchy wojny", w sposób prawdziwy, realny przedstawił na podstawie opowieści rodzinnych, relacji ocalałych osób, listów, wspomnień i dostępnych opracowań historycznych wojnę z perspektywy Górnoślązaków, który siłą zostali wcieleni do armii nazistowskiej. Którzy dostali wybór: walczyć dla nazistów lub skazać siebie i swoich najbliższych na cierpienie i śmierć. Za te prawdziwe zrekonstruowane wspomnienia, za prawdę historyczną, która kiedyś może okazać się tak bardzo potrzebna, gdy zabraknie osób pamiętających te mroczne czasy, Alojzy Lysko przysłużył się w ogromny sposób śląskiej literaturze.

Bohaterem cyklu jest ojciec Alojza - żołnierz Wermachtu, Górnoślązak, ofiara wojny. Cykl spisany w języku śląskimi wzbogacony o ponad 500 oryginalnych zdjęć pokazujących tamte czasy to encyklopedia wiedzy o regionie, o języku, o Polsce i tradycji.

Tekst pisany w języku śląskim wzbogacony został ponad 500 oryginalnymi zdjęciami z epoki określającymi klimat, ale także będącymi samoistnymi świadkami tamtych dni. Świadkami równie wstrząsającymi jak słowo. Nie wyszukane, nie wymyślone dla literackich konstrukcji, ani figur stylistycznych. Śląskie słowo. Rzecz niebywała. Świat opisany po śląsku. To tak, jakby przenieść się w czasie i siąść sobie w śląskiej gospodzie w Raciborzu lub w Bojszowie. - opisał swoje wrażenia Krystian Gałuszka.

W uroczystości wręczenia tabulki poza dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej, Krystianem Gałuszką wziął też udział prezydent miasta Michał Pierończyk. Prezydent pogratulował śląskiemu autorowi. Nawiązał również do śląskich tradycji, które należy pielęgnować i pokazywać.

- VIII Fest Literacki Kakauszale. Kakauszale to jest właśnie takie coś naszego. Uważam, że my te tradycje śląskie musimy pokazywać. A to kakauszale to poza tym, że nawiązuje do tradycji jest też przyziemne. Jest dla każdego, jest normalne i przyziemne. I trzeba pokazywać, że to życie takie jest. Śląskość przenika w każdą płaszczyznę. To nie są tylko piękne teksty i kultura wysokiego poziomu i sztuka. - mówił o tradycjach śląskich Michał Pierończyk.

Alojzy Lysko to nie tylko płodny autor. To też barwna postać, inteligentny człowiek, który podczas spotkania autorskiego zahipnotyzował widownię swoimi anegdotami podczas rozmowy z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie można obejrzeć na platformie youtube gdzie całość wydarzenia została umieszczona.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera