Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: uratowali noworodka z guzem szyi utrudniającym oddychanie, gdy jeszcze był połączony pępowiną z matką ZDJĘCIA

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Zabieg z procedurą exit, wykonany przez lekarzy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Goduli.
Zabieg z procedurą exit, wykonany przez lekarzy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Goduli. Mat. prasowe
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Goduli słynie z oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Szpital ma najwyższy, trzeci stopień referencyjności, to tu często rodzą się wieloraczki. Lekarze z Rudy Śląskiej przeprowadzili po raz kolejny wysoce specjalistyczną "procedurę exit" na noworodku z guzem szyi. Przeczytajcie o szczegółach tego zabiegu.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej poinformował w środę 31 lipca 2019 r. o kolejnej przeprowadzonej przez tamtejszych lekarzy z sukcesem wysoce specjalistycznej "procedurze exit".

Noworodek z guzem szyi

To kolejny tego typu skomplikowany zabieg wykonany z powodzeniem przez zespół ginekologów i neonatologów z Goduli.

Nie przegapcie

- Procedura exit jest stosowaną w perinatologii procedurą polegającą na tym, że rodzimy dziecko z poważnymi problemami w czasie cięcia cesarskiego, ale nie odcinamy go od pępowiny - tłumaczy ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Zobaczcie zdjęcia:

- Utrzymujemy krążenie pępowinowe i w tym czasie neonatolodzy, w razie potrzeby także chirurdzy dziecięcy, wykonują procedury, które ratują tym dzieciom życie. Udaje nam się to świetnie skoordynować i jesteśmy z tego bardzo dumni. Z powodzeniem po raz pierwszy procedurę exit wykonaliśmy w Goduli przed rokiem. Do tej pory przeprowadziliśmy 5 takich, logistycznie bardzo skomplikowanych, zabiegów. Dziś mój zespół wspólnie z neonatologami pod kierownictwem prof. Janusza Świetlińskiego ratował życie noworodka, który miał guza szyi, uciskającego drogi oddechowe - dodaje ordynator Cnota.

Zabiegi w łonie matki

W ośrodku w Goduli przeprowadza się również unikatowe w skali kraju i regionu zabiegi jeszcze w łonie matki.

- To operacje fetoskopowe - wyjaśnia doc. Cnota. - Tylko my robimy je na Śląsku. Zabiegi te polegają na ratowaniu życia bliźniaków w dość specyficznym powikłaniu ciąży bliźniaczej, jakim jest zespół przetoczenia, zwany również zespołem podkradania. Jest to zjawisko, w którym jeden bliźniak drugiemu jeszcze w łonie matki, kolokwialnie mówiąc, kradnie krew. Procedura fetoskopowa polega na tym, że niewielką kamerą wchodzimy do macicy ciężarnej, włóknem laserowym niszczymy połączenia naczyniowe, zamykamy je i przez to ten „złodziejski proceder” się kończy. W tej chwili mamy na koncie kilkadziesiąt wykonanych z sukcesem tego typu zabiegów. Wykonujemy ich coraz więcej i nie są już dla nas czymś wyjątkowym - dodaje.

Operacje groźnych dla matek i dzieci łożysk wrośniętych

Od roku Godula jest także ośrodkiem referencyjnym dla przypadków łożysk wrośniętych. - To przypadki bardzo niebezpieczne dla matek i dzieci - mówi kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa SUM w Rudzie Śląskiej. - Tylko w pierwszej połowie 2019 roku zrobiliśmy dziesięć takich operacji, a to jest bardzo duża liczba. Zyskaliśmy duże doświadczenie, wypracowaliśmy swoje procedury, które działają i maksymalizują szanse powodzenia, uratowania życia tych pacjentek. Teraz większość przypadków łożysk wrośniętych trafia do nas, tym samym do Rudy Ślaskiej przyjeżdżają pacjentki z całego południa kraju - dodaje dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo