Ruda Śląska: Wyjątkowy mural przypomni historię dzielnicy...

  Ruda Śląska: Wyjątkowy mural przypomni historię dzielnicy Wirek ZDJĘCIA

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: Wyjątkowy mural przypomni historię dzielnicy Wirek ZDJĘCIA
  1/6
  przejdź do galerii
  W Rudzie Śląskiej - Wirku rozpoczęło się malowanie murali nawiązujących do przeszłości miasta. Niebawem, bo już we wrześniu na dwóch zabytkowych kamienicach przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i Sienkiewicza pojawią się nieistniejąca już huta cynku Hugo oraz wieża kościoła św. Wawrzyńca i Antoniego. Autorem koncepcji jest młody architekt z Wrocławia – Dawid Celek.
  Miasto konkurs na projekt malowidła ogłosiło już ponad rok temu. Mimo wyłonienia zwycięskiego projektu prace na Wirku nie ruszyły, ze względu na, jak tłumaczą urzędnicy, problemy z wykonawcą. Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i mural zrealizuje firma Renobud, rękami artysty - Łukasza Zasadniego.

  Zobacz galerię

  – Wszystkie projekty, które wpłynęły do naszego biura, były interesujące. Co ciekawe, każdy z nich prezentował inne podejście do tematu - mówi dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Projekt pana Dawida Celka z jednej strony nawiązuje do historii dzielnicy Wirek, z drugiej zaś skupia uwagę na jej charakterystycznych elementach architektonicznych. Oba malowidła ze sobą współgrają i też wzajemnie się uzupełniają, zaś kolorystyka przywodzi na myśl stare pocztówki – dodaje.

  Autorem zwycięskiego projektu jest Dawid Celek, architekt z Wrocławia.
  Artysta na swoim koncie ma już kilka ciekawych koncepcji murali m.in. w Kołobrzegu i Warszawie. Zaproponowana przez niego koncepcja rudzkiego malowidła łączy dwie najważniejsze wartości, na których opierało się życie mieszkańców dzielnicy – praca i wiara. Na jednej ścianie zobaczymy działającą przez przeszło 100 lat i unieruchomioną w 1932 r. hutę cynku „Hugo”, zaś na drugiej panoramę Wirku z jego specyficzną zabudową oraz kościołem św. Wawrzyńca i Antoniego w tle.

  Przypomnijmy, że mural swoim zasięgiem obejmie dwa wielkoformatowe malowidła ścienne. Wykorzystane zostaną ściany szczytowe budynków położonych przy ul. Tuwima 8 i Sienkiewicza 3. Co ważne, mural pokryje całą powierzchnię ścian wraz z przylegającymi do nich przyporami. Całość ma być gotowa we wrześniu.

  Teren, w obrębie którego powstanie nowy mural, objęty został Programem Renowacji Podwórek do roku 2030. Ponadto, jeden z przeznaczonych pod malowidło obiektów wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Ten eklektyczny budynek wzniesiony został w 1893 roku i charakteryzuje się bogatą dekoracją wykonaną w sztucznym kamieniu. Mural wykonany zostanie na ścianie bocznej budynku, dawniej przylegającej do nieistniejącej aktualnie kamienicy.

  Choć mural z historycznym przesłaniem to pierwsza tego typu inicjatywa w mieście, ciekawe i barwne graffiti od dawna zdobią mury niektórych rudzkich budynków. Jadąc ul. 1 Maja można zobaczyć olbrzymią wiewiórkę, maskotkę Rudy Śląskiej oraz bajeczny znak zodiaku – pannę o ognistych włosach nawiązujących do kampanii „Atrakcyjna Ruda”. Promocyjne graffiti powstało też m.in. przy ul. Hallera.

  Przenosiny schronu w Rudzie Śląskiej - zobacz wideo:  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim