Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska z własnym OIOM-em

Arkadiusz Nauka
Od północy w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej zacznie funkcjonować Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zostanie on włączony do wojewódzkiego systemu ratownictwa.

Uruchomienie oddziału możliwe było dzięki zdobyciu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rudzki OIOM jest w pełni wyposażony w wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt. Na utworzenie placówki władze Rudy Śląskiej przeznaczyły ok. 4 mln zł.

- Na otwarcie takiego oddziału nasze miasto czekało wiele lat, dlatego dobrze, że inwestycja w końcu doczekała się realizacji. Brak OIOM-u w naszym szpitalu mógłby w przyszłości uniemożliwić mu realizację wysokospecjalistycznych procedur medycznych - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Wspieranie rozwoju szpitala miejskiego to także jedno z zadań zapisanych w Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014 - 2030 – dodaje.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT) posiada 8 w pełni wyposażonych stanowisk intensywnej terapii, z możliwością utworzenia jeszcze jednego stanowiska. Sprzęt, którym dysponuje OAiIT, jest w pełni zgodny z aktualnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

- To ważny i emocjonujący moment, ponieważ rusza nowy oddział z czego bardzo się i cieszymy i mamy nadzieję, że będzie służył i szpitalowi i rudzkiej społeczności. Jest to na pewno miejsce, którym możemy się chwalić, ponieważ poszerza zakres możliwości leczenia i operowania pacjentów - podkreśla dr Piotr Baron, ordynator nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Nowy oddział mieści się w Goduli w pawilonie F, na pierwszym piętrze i zajmuje pomieszczenia, w których wcześniej znajdowała się część Oddziału Kardiologii. Całkowita powierzchnia OIOM-u wynosi 450 m², z czego powierzchnia „łóżkowa” zajmuje jedną trzecią. Oddział został wyposażony w nowoczesne łóżka do intensywnej terapii, dostosowane do pacjentów o bardzo dużej masie ciała, wysokiej klasy materace przeciwodleżynowe, respiratory do prowadzenia sztucznej wentylacji płuc, pompy infuzyjne, służące do bardzo precyzyjnego dawkowania leków, monitory wszystkich istotnych funkcji życiowych, łącznie z wysokospecjalistycznymi inwazyjnymi metodami pomiaru ciśnienia krwi i ciśnienia śródczaszkowego, urządzenia do ogrzewania pacjentów i przetaczanych płynów, aparat do hemofiltracji, czyli do czasowego wspomagania lub zastępowania funkcji nerek, aparat USG dedykowany dla intensywnej terapii, bronchofiberoskop i wiele innych, drobnych, ale niezbędnych urządzeń.

- Oddział w Rudzie Śląskiej jest niezwykle potrzebny, ponieważ z zaplecza medycznego, będą mogli korzystać także pacjenci z miast ościennych - mówi dr Piotr Baron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!