Ruda Śląska: Zmarł Adam Janicki

  Ruda Śląska: Zmarł Adam Janicki

  MM, UM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rok 2010, spotkanie rudzkich poetów

  Rok 2010, spotkanie rudzkich poetów ©Adam Podgórski, arc.

  Zmarł Adam Janicki, poeta, autor książki "Ulica mojej starki”, która opowiada historię ulicy Szczęść Boże w Rudzie Śląskiej, przy której stoi Dom Harcerza. Janicki otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska". – Z wielkim żalem odebrałam tę informację. Pragnę złożyć wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim Adama Janickiego – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 25 marca, o godz. 11.00 w kościele p.w. św. Józefa w Rudzie.
  Rok 2010, spotkanie rudzkich poetów

  Rok 2010, spotkanie rudzkich poetów ©Adam Podgórski, arc.

  Adam Janicki urodził się 21 czerwca 1939 w Janowej Dolinie. Ukończył studium nauczycielskie i filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. W Rudzie Śląskiej mieszkał od 1962 roku, gdzie był długoletnim nauczycielem i pedagogiem. Uczył m.in. w Szkole Podstawowej nr 37, Zespole Szkół Zawodowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego oraz w Zespole Szkół Zawodowych im. Mikołaja Kopernika. W 2000 roku przeszedł na emeryturę.

  Jako poeta debiutował w piśmie „Poglądy”.
  Wydał m.in. tomiki poetyckie: „Kreślenie słów” – 1971, „Drżenie ziemi” – 1981, „Traktat Śląski” – 1998. Pisał także wiersze dla dzieci, które ukazywały się w „Płomyku”. Był również autorem opowiadań. W 1983 opublikował książkę „Ulica mojej starki”, w której ukazał ginący już świat starych dzielnic robotniczych i życie mieszkańców familoków. W 2002 roku wydał zbiór opowiadań „Kuszenie Ewy, czyli raj obiecany”. Adam Janicki był laureatem wielu konkursów literackich, dwukrotnie zdobył „Złote lampki górnicze” podczas Dni Literatury w Rybniku. Od 1983 roku był członkiem katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich i członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach i Rudzie Śląskiej.

  Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za całokształt pracy dydaktycznej i wychowawczej, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, złotą odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, złotą i srebrną odznaką Zasłużonego dla rozwoju woj. katowickiego. Otrzymał również nagrody ministra i kuratora oświaty. Adam Janicki był również działaczem pełniącym liczne funkcje w Związku Harcerstwa Polskiego.

  - Był moim mentorem i przewodnikiem. To właśnie dzięki niemu od 1989 roku działam w nauczycielskich klubach literackich – podkreśla Marek Wacław Judycki, również twórca i Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska. - Był serdecznym, krytycznym, ale bardzo życzliwym recenzentem. Jego styl prowadzenia lekcji, wykłady były bardzo interesujące i wzbudzały pasje twórcze. To wybitna postać jeżeli chodzi o poezję i literaturę, nie tylko w Rudzie Śląskiej. Będziemy go wszyscy ciepło wspominać – dodaje.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał