Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudolf Bugdoł ponownie prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej [POCZET PREZESÓW]

Jacek Sroka
Marian Dziurowicz (z lewej) gościł w Katowicach nawet prezydenta UEFA Lennarta Johanssona
Marian Dziurowicz (z lewej) gościł w Katowicach nawet prezydenta UEFA Lennarta Johanssona arc.
W piątkowy wieczór Rudolf Bugdoł po raz kolejny wygrał wybory na prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Zwycięstwa swojego wiceprezesa osobiście doglądał w Katowicach szef PZPN Grzegorz Lato, bo to jego najwierniejszy sojusznik przed październikowym zjazdem piłkarskiej centrali.

Historia futbolu na Śląsku jest długa i bogata w sukcesy. Okręgowy Związek Piłki Nożnej w naszym regionie w tym roku obchodził 92. rocznicę powstania. Co ciekawe przez te wszystkie lata kierowało nim tylko 18 prezesów. W dodatku większość z nich sprawowała tę funkcję epizodycznie. Szefowie śląskiego futbolu szczególnie często zmieniali się w pierwszych latach działalności związku oraz tuż po II wojnie światowej. Na liście prezesów ŚZPN tak naprawdę liczą się tylko cztery nazwiska - Jerzy Ziętek, Roman Stachoń, Marian Dziurowicz i właśnie Bugdoł.

Dwaj pierwsi zostali patrona-mi parków (Ziętek w Chorzowie, a Stachoń w Katowicach), ale bynajmniej nie za zasługi dla futbolu, ale swoją działalność polityczną i społeczną. W czasach komunistycznych szefami klubów i związków sportowych bardzo często zostawali partyjni działacze "rzuceni na odcinek sportu", lecz akurat ci dwaj doskonale czuli jak wielką rolę odgrywa piłka nożna w naszym regionie i potrafili pomóc w jej rozwoju.

Generał Ziętek był powstańcem i wojewódą śląskim. Funkcję prezesa ŚZPN sprawował dwukrotnie, w sumie przez ponad 16 lat, co na pewno długo jeszcze pozostanie niepobitym rekordem. To właśnie jemu zawdzięczamy powstanie Wojewó-dzkiego Parku Kultury i Wypoczynku przemianowanego niedawno na Park Śląski oraz zbu-dowanie w Chorzowie Stadionu Śląskiego. Ziętek był także pomysłodawcą powstania przy chorzo-wskim gigancie szkółki piłkarskiej, o czym możemy przeczytać na stronie KS Stadion Śląski.

"Na początku 1962 roku, generał Jerzy Ziętek zwołał zebranie sportowego aktywu województwa, na którym przedstawił projekt zorganizowania w oparciu o bazę Stadionu Śląskiego, wzorcowego ośrodka metodyczno-szkoleniowego piłki nożnej".
Stachoń w młodości był zapaśnikiem i jego ulubionym klubem była Siła Mysłowice, ale doceniał rolę futbolu i potrafił zadbać o jego rozwój najpierw jako poseł i działacz związkowy, a w ostatnich dziewięciu latach życia także szef śląskiej piłki. To właśnie on sprowadził do futbolu Dziurowicza, który w młodości był piłkarzem Stali i Włókniarza Sosnowiec, a potem robił karierę w resorcie górnictwa.

"Magnat" był twórcą potęgi GKS Katowice, a po zmianie ustroju postawił na karierę działacza piłkarskiego będąc przez 11 lat prezesem OZPN w Katowicach, a także - jako pierwszy człowiek z naszego regionu - szefem PZPN. Pełnił tę funcję w latach 1995-99 przegrywając wybory po wojnie futbolowej z ministrem sportu Jackiem Dębskim.

Dziurowicz był człowiekiem apodyktycznym i wzbudzającym wśród podwładnych strach, ale za to niezwykle skutecznym. Mimo autorytarnego stylu pracy na Śląsku do końca życia cieszył się szacunkiem i poważaniem. To jemu zawdzięczamy nadanie przez PZPN Stadionowi Śląskiemu miana Narodowego, a także rozpoczęcie modernizacji zamkniętego przez FIFA po zamieszkach kibiców w trakcie meczu z Anglią w 1993 roku obiektu w Chorzowie.

Bugdoł był w ŚZPN najbliższym współpracownikiem Dziu-rowicza dokładnie wykonującym wszystkie polecenia i po śmierci "Magnata" został jego naturalnym następcą. Prezesem jest już 10 lat, lecz niestety, brakuje mu charyzmy poprzednika. Co praw-da w zamian za popracie udzielone Lacie w ostatnich wyborach, został wiceprezesem PZPN, ale nie ma ambicji zostania numerem jeden w polskim futbolu.

Poczet prezesów Śląskiego Związku Piłki Nożnej

  • Edmund Grabianowski (rządził od marca 1920 do sierpnia 1920 roku)
  • Stanisław Franciszek Flieger (sierpień 1920 - wrzesień 1921)
  • Paweł Kopieczny (wrzesień 1921 - grudzień 1921)
  • Alojzy Budniok (grudzień 1921 - luty 1923)
  • Rudolf Niemczyk (luty 1923 - marzec 1925)
  • Stanisław Franciszek Flieger (marzec 1925 - styczeń 1933)
  • Józef Żółtaszek (styczeń 1933 - wrzesień 1939)
  • Wacław August Wojako-wski (lipiec 1937 - wrzesień 1937) prezes komisaryczny
  • Józef Wesołowski (ma-rzec 1945 - styczeń 1946)
  • Józef Salcewicz (styczeń 1946 - sierpień 1946)
  • Jerzy Ziętek (sierpień 1946 - styczeń 1949)
  • Kazimierz Ulewicz (październik 1948 - luty 1951)
  • Karol Feliks Krawczyk (luty 1951 - styczeń 1959)
  • Jerzy Ziętek (styczeń 1959 - marzec 1973)
  • Czesław Władysław Przymieński (marzec 1973 - wrzesień 1976)
  • Marian Janusz Wysocki (wrzesień 1976 - lipiec 1978)
  • Roman Stachoń (lipiec 1978 - marzec 1987)
  • Edward Puszczewicz (maj 1987 - maj 1991)
  • Marian Dziurowcz (maj 1991 - czerwiec 2002)
  • Rudolf Bugdoł (czerwiec 2002 - wrzesień 2002) pełniący obowiązki prezesa
  • Rudolf Bugdoł (wrzesień 2002 - nadal)

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO



*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!