Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudy Dom w Rudach wyróżniony w konkursie Architektura Roku 2017 ZDJĘCIA

LOTA
Rudy Dom w Rudach otrzymał wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2017 w woj. śląskim w kategorii Dom Jednorodzinny. To realizacja rybnickiej pracowni Toprojekt
Rudy Dom w Rudach otrzymał wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2017 w woj. śląskim w kategorii Dom Jednorodzinny. To realizacja rybnickiej pracowni Toprojekt Pracownia toprojekt
Wyjątkowy dom jednorodzinny powstał w Rudach. To Rudy Dom, zaprojektowany przez rybnicką pracownię toprojekt. Ściany tego budynku wymurowano z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych pochodzących z okolicznych cegielni. Dodajmy jeszcze, że Rudy Dom został wyróżniony w konkursie Architektura Roku 2017 woj. śląskiego w kategorii Dom Jednorodzinny. Zobaczcie jak wygląda z zewnątrz i od środka!

Konkurs „Architektura Roku 2017 woj. śląskiego” rozstrzygnięto w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Była to już 23. edycja tego konkursu. Co roku nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, to między innymi obiekt, wnętrze oraz dom jednorodzinny.

W tej ostatniej kategorii w tym roku przyznano jedną nagrodę oraz dwa wyróżnienia. Nagrodę w kategorii „Dom jednorodzinny”otrzymał niewielki i kompaktowy Dom jednorodzinny w Gilowicach, zaprojektowany przez Bartłomieja Pochopnia i Sonię Łysek.

Natomiast wyróżnienia w tej kategorii przyznano dla domu V-house w Pyskowicach autorstwa Małgorzaty Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka oraz dla domu w Rudach zaprojektowanego przez Marka Wawrzyniaka przy współudziale Karola Wawrzyniaka.

Ten drugi to Rudy Dom, wybudowany tuż przy granicy z lasem w Rudach. To realizacja rybnickiej pracowni Toprojekt i projekt autorstwa Marka Wawrzyniaka i Karola Wawrzyniaka.

- Bogaty program domu umiejętnie wpisany w topografię terenu i kontekst. Powściągliwość i konsekwencja detalu w stylu międzynarodowym, a przy tym wirtuozeria łączenia wnętrza z ogrodem – to uzasadnienie wyróżnienia w konkursie Architektura Roku 2017 woj. śląskiego dla tej realizacji.

Dom w Gilowicach. Autorzy projektu to Bartłomiej Pochopień i Sonia Łysek ze Studia Styczna. Dom otrzymał nagrodę w kategorii "Dom jednorodzinny" w konkursie Architektura Roku woj. śląskiego.

Architektura Roku 2017: najlepszy dom jednorodzinny stoi w G...

- Budynek położony jest na skraju rozległej, leśnej polany, w narożu terenu przeznaczonego decyzjami nowego MPZP pod zabudowę jednorodzinną. Domy, które już powstały nie pozostawiają złudzeń, co do przyszłej architektury osiedla, dlatego wnętrza w całości zwrócone są w kierunku dziewiczego lasu – czytamy w opisie tego projektu na stronie pracowni toprojekt. Na ogród i zamykającą go ścianę lasu otwiera się zachodnia ściana domu. Tu z pokoju dziennego, jadalni i sypialni mamy wyjście na taras i widok na las.

Jak wyjaśniają architekci ściany budynku wymurowano z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych pochodzących z okolicznych cegielni. - Zastosowano wariację wiązania krzyżowego, w którym dwie cegły położone obok siebie główkami na sztorc są po jednej stronie wypychane, a po drugiej wciskane w stosunku do lica ściany – tłumaczą. Ale nie wszędzie. - Poprzez całkowite usunięcie tej samej pary cegieł powstała ściana ażurowa, ukrywająca otwory okienne, które mogłyby rozbijać czystą strukturę elewacji - dodają w opisie realizacji projektanci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera