MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza awaryjna naprawa na trasie S1 w Lalikach. Zniknie osuwisko, droga zostanie odtworzona

KL
Uszkodzenie drogi ekspresowej S1 w Lalikach.
Uszkodzenie drogi ekspresowej S1 w Lalikach. GDDKiA
Ruszają prace polegające na usunięciu osuwiska i naprawie uszkodzonego fragmentu drogi ekspresowej S1 w Lalikach na Żywiecczyźnie. Według planu zakończą się w kwietniu 2025 roku. Koszt awaryjnej naprawy sięgnie ponad 17 mln 700 tys. złotych.

Katowicki oddział GDDKiA poinformował, że 20 maja przekaże teren wykonawcy, który rozpocznie naprawę uszkodzonej przez osuwisko drogi S1 w Lalikach na Żywiecczyźnie.

Osuwisko na trasie S1 powstało po ulewnych deszczach, które nawiedziły Beskidy

400-metrowy fragment drogi został uszkodzony w połowie lutego tego roku. Niekorzystne warunki pogodowe – deszcze oraz dodatnie temperatury, które doprowadziły do topnienia śniegu – spowodowały nasiąkniecie gruntu i konstrukcji drogi, a to – do osunięcia się muru oporowego z koszy siatkowo-kamiennych oraz krawędzi jezdni.

Doraźnie, do czasu wyłonienia wykonawcy robót, drogowcy zabezpieczyli miejsce obrywu przed dalszym namakaniem. Dodatkowo, w trybie awaryjnym, wprowadzili na tym odcinku drogi ekspresowej ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Pozwoliło to odciążyć jezdnię i maksymalnie odsunąć tor jazdy od uszkodzonej krawędzi jezdni.

GDDKiA podała, że zadaniem wykonawcy – firmy z Chełma Śląskiego, będzie usunięcie uszkodzeń, a następnie wzmocnienie i odtworzenie drogi.

- Przywrócona zostanie pełna funkcjonalność drogi, a ponadto zapewniona będzie ochrona przed dalszym zniszczeniem – podały służby prasowe drogowców.

Wykonawca po przejęciu placu najpierw wykona tymczasowy objazd, by ruch mógł się tam odbywać. Umożliwi on rozpoczęcie prac naprawczych, rozbiórkę fragmentu drogi, a następnie jego odbudowę w sposób gwarantujący bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie. Wykonana zostanie strefa przejściowa nasypu, który zostanie też rozbudowany. Drogowcy w jego podstawie ułożą materac geosyntetyczny z geosiatek oraz kruszywa, który będzie zabezpieczeniem przed podsiąkaniem wody z podłoża.

Konstrukcja nawierzchni drogi zostanie odtworzona zgodnie z wytycznymi zawartymi w katalogu typowych nawierzchni podatnych i półsztywnych.

Całość zakończy wprowadzenie docelowej organizacji ruchu. Odtworzone zostanie oznakowanie poziome i pionowe wraz z urządzeniami BRD. Tymczasowy łącznik objazdu będzie rozebrany, a wykorzystywana w nim droga gminna odtworzona.

Prace mają zakończyć się w kwietniu przyszłego roku. Wykonawca otrzyma za to ponad 17 mln 700 tys. zł. Naprawa sfinansowana zostanie z pieniędzy budżetowych, będących w dyspozycji GDDKiA.

Droga S1 łączy lotnisko w Pyrzowicach ze Zwardoniem

Droga ekspresowa S1, która jest częściowo w budowie, prowadzi od lotniska w Pyrzowicach do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Odcinek, gdzie doszło do osuwiska, został wybudowany w starorzeczu i oddany do ruchu w grudniu 2008 roku. Potok Roztoka, który tu płynie przesunięto, tak, by jego koryto biegło równolegle do drogi, niemal przylegając do niej.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że tego typu warunki sprzyjają intensywnemu oddziaływaniu wód gruntowych oraz powierzchniowych na konstrukcję drogi. Według GDDKiA, proces trwający prawie dwie dekady, spowodował deformację koszy gabionowych stabilizujących nasypy, kanalizacji deszczowej i elementów liniowych odwodnienia powierzchniowego oraz nawierzchni jezdni. Widoczne oznaki erozji korpusu drogowego pojawiły się w 2019 r. Jednakże pomimo dwukrotnego ogłoszenia przetargu, nie udało się związać umową z wykonawcą. Kolejna próba miała miejsce w 2021 r. Wszystkie postępowania umorzono z uwagi na znaczne przekroczenie kosztorysu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni