Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rekrutacja do klas pierwszych 2023/2024. Sprawdź terminy i zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę!

KL
Archiwum Polska Press
Rusza rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024. Przełom lutego i marca to właśnie ten czas, kiedy rozpoczynają się nabory najmłodszych do szkół podstawowych. Co jest kluczowe w przypadku zapisów i rekrutacji dzieci do klas pierwszych? Sprawdź!

Rusza rekrutacja 2023/2024. Nabory do pierwszych klas szkół podstawowych

Pierwsze rekrutacje do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych ruszyły w poniedziałek, 27 lutego w Lublinie. Także od poniedziałku, 27 lutego, trwają zapisy do klas pierwszych szkół podstawowych w Białymstoku. W przypadku Lublina rodzice dzieci do klas pierwszych zamieszkałych w obwodzie danej szkoły mają czas na złożenie dokumentów do 13 marca. Z kolei w Białymstoku mają na to trochę mniej czasu, bo do 10 marca do oddziałów ogólnodostępnych, a do 6 marca w przypadku klas sportowych.

Katowice przygotowały ponad 2,4 tys. miejsc w szkołach podstawowych dla uczniów, którzy 1 września 2023 roku rozpoczną naukę w miejskich placówkach oświatowych. Rekrutacje rozpoczną się 20 marca (potrwają do 5 kwietnia 2023 r.).

Rekrutacja online w systemie

W większości miast postępowanie rekrutacyjne dzieci do klas I prowadzone jest z powodzeniem z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

– Aby ułatwić rodzicom procedurę zapisu dzieci oraz usprawnić cały proces, uruchomimy formularze internetowe, które będą pomocne w wypełnieniu odpowiednich dokumentów niezbędnych do zgłoszenia dzieci do miejskich placówek – podaje Urząd Miasta Katowice.

Rejonizacja i obwody szkolne w przyjęciu uczniów do klas pierwszych

Sam proces jest dość klarowny, ale jak co roku, przy rekrutacji wracają stare problemy. Chodzi o rejonizację i obwody szkół. Rekrutacja do szkół podstawowych, ze względu na ich rejonizację, odbywa się najpierw poprzez zgłoszenie woli zapisania dziecka do szkoły tzw. obwodowej, a dopiero później odbywa się rekrutacja dla uczniów, którzy chcą wybrać inną szkołę niż obwodowa.

– Wyjątek stanowią oddziały sportowe, artystyczne i akademickie. Na ten temat można dowiedzieć się więcej, zapoznając się z ofertą katowickich szkół – wyjaśnia Urząd Miasta Katowice.

Dzieci, które 1 września rozpoczynają naukę w klasie pierwszej, mają zatem zapewnione miejsce w szkole obwodowej. Innymi słowy - dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły publicznej są przyjmowane z urzędu. Dzieci spoza obwodu mogą zostać przyjęte do danej szkoły, pod warunkiem jednak, że zostaną wolne miejsca.

W zgłoszeniu rodzice wypełniają oświadczenie o zamieszkaniu dziecka na terenie obwodu szkoły, do której chcą go zapisać. Co ważne, chodzi o miejsce faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania.

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych w szkołach poza obwodem

Zapisy do klas I szkół podstawowych prowadzone są zwykle dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest przyjmowanie zgłoszeń od rodziców dzieci mieszkających w obwodzie danej szkoły. Aby kandydat mógł rozpocząć naukę jako pierwszoklasista w szkole, w obwodzie której mieszka, jego opiekunowie muszą złożyć wniosek zgłoszeniowy do danej placówki.

Szkoły, które po zapisach kandydatów zamieszkałych w ich obwodach będą dysponowały jeszcze wolnymi miejscami, przeprowadzą postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca.

O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszeń

W postępowaniu rekrutacyjnym na wolne miejsca brane są pod uwagę dodatkowo punktowane kryteria (ustalane przez radnych), takie jak np:

  • rodzeństwo kandydata uczęszcza do danej szkoły, oddziału przedszkolnego w danej szkole lub szkoły wchodzącej w skład zespołu szkół, w ramach którego funkcjonuje dana szkoła;
  • kandydat realizuje roczne przygotowanie przedszkolne w danej szkole;
  • rodzeństwo kandydata uczęszcza do przedszkola lub żłobka funkcjonującego na terenie obwodu danej szkoły;
  • przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów prawnych lub rodzeństwo kandydata jest absolwentem danej szkoły.
  • Miasta przyznają też często dodatkowe punkty za rozliczanie podatku PIT rodzica w danym mieście, prowadzenie działalności gospodarczej lub bycie zatrudnionym w innej niż miejsce zamieszkania dzielnicy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera