Rusza składanie wniosków o rekompensatę za utracone prawo do...

  Rusza składanie wniosków o rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rusza składanie wniosków o rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla
  1/5
  przejdź do galerii
  Uwaga, wdowy i sieroty po górnikach! Rusza składanie wniosków o rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla

  1 czerwca rozpocznie się druga tura wypłat jednorazowych 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Zostaną nimi objęte osoby, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy, a które nie zostały objęte przepisami ustawy z października 2017 roku. Jednorazowe 10-tysięczne rekompensaty otrzymało wówczas blisko 211,9 tys. osób, głównie emerytów i rencistów.
  W myśl nowej ustawy uprawnione do rekompensat są:
  - wdowy, wdowcy i sieroty po pracowniku, emerycie lub renciście, mający ustalone uprawnienie do renty rodzinnej;
  - emeryci i renciści, którzy zamiast swojej emerytury lub renty pobierają rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku uprawnionym w przeszłości do deputatu;
  - osoby przebywające na świadczeniu przedemerytalnym, mające ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.
  Świadczenie nie przysługuje m.in. osobom, których roszczenie zostało zaspokojone na podstawie przepisów ustawy z 12 października 2017 roku.

  Jak i gdzie złożyć wniosek
  Zgodnie z projektem osoby uprawnione mają 90 dni na złożenie wniosków o rekompensaty. Podobnie jak w ustawie z 2017 roku – osoby ubiegające się o rekompensatę muszą złożyć oświadczenia, że nie wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie ma możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem w sprawie deputatu w sądzie.
  Wnioski można składać od 22.01. 2019 r. do 23.04.2019 r. w punktach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauron – Wydobycie.
  Wypłaty nastąpią od 1 czerwca 2019 roku.

  - Jeśli otrzymywałeś bezpłatny węgiel w: Kompanii Węglowej S.A., Katowickim Holdingu Węglowym S.A., „Kazimierzu - Juliuszu” sp. z o.o., złóż wniosek w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A.
  - Jeśli otrzymywałeś bezpłatny węgiel w: Tauronie Wydobycie S.A., LW „Bogdanka” S.A., Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A., złóż wniosek w tym przedsiębiorstwie górniczym.

  Uprawnionych 24 tys. osób
  Nowa ustawa przygotowana została przez Ministerstwo Energii i w błyskawicznym czasie przyjęta została przez Sejm i Senat RP pod koniec ubiegłego roku. Jak poinformował wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski - resort szczegółowo przeanalizował wszystkie grupy osób, którym przysługiwały, a później zostały odebrane, deputaty węglowe. W efekcie liczba potencjalnych uprawnionych do świadczenia rekompensacyjnego wzrosła z - jak początkowo szacowano - 7-10 tys. osób do ok. 24 tys. osób. Budżet państwa przeznaczy na te świadczenia w sumie 240,8 mln zł.
  - Przeprowadziliśmy solidną analizę wszystkich grup nieobjętych pierwszą ustawą. Uznaliśmy, że możemy objąć ustawą wszystkie te grupy, aby ostatecznie zamknąć proces wypłaty rekompensat - powiedział wiceminister Tobiszowski, zaznaczając, że nie ma prawnej możliwości objęcia tym świadczeniem także grupy ok. 12 tys. górników, którzy w latach 2015-2017 przechodzili na emerytury już bez uprawnienia do deputatu węglowego. Rekompensatę mają natomiast otrzymać wszyscy ci, którzy otrzymywali to świadczenie, i zostało im ono odebrane - także np. wdowy po górnikach, które powtórnie wyszły za mąż.

  Chcesz wiedzieć więcej?
  Pełne listy punktów informacyjnych, formularze wniosków oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronach:
  www.gov.pl/web/energia

  www.srk.com.pl

  www.jsw.pl

  www.lw.com.pl

  www.tauron-wydobycie.pl

  INFOLINIA tel. 32/757-45-54 (Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.)
  e-mail: rekompensaty@srk.com.pl
  INFORMACJE W SPRAWIE REKOMPENSATY UDZIELANE SĄ:
  od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo